John Flanagan: Klan rudé lišky

15. února 2019 v 9:00

Klan rudé lišky je skupina lidí, které se nelíbí zákon, jenž umožňuje následnictví i dědicům ženkského pohlaví. Podaří se Maddie a Kasandře uhájit právo na trůn a potlačit toto povstání?

Markétka:

Na tento díl jsem se dlouho těšila a musela jsem si počkat. Naštěstí ne moc dlouho, jelikož jsem celou sérii rozečetla asi tři měsíce před vydáním tohoto dílu. O to větší zklamání, že Flanagan nás bude zase napínat a tento díl je v zásadě rozdělen na dva. Ale aspoň si to pořádně užijeme.
Vracíme se za Willem a Maddie, která skládá zkoušky třetího ročníku. Potkat tyhle známé tváře je vážně skvělý pocit. Jaké je to ale zajímavé překvapení, že Will s Haltem se objevují jen na začátku knihy a dále sledujeme osudy Maddie, Gilana, Kasandry a Horáce. Na jednu stranu se čtenáři stýská po humorných rozhovorech obou starých hraničářů, ale je skvělé, že šanci dostaly i jiné postavy. Možná je to tím, že už se jedná o 13. knihu, ale tentokrát mě Flanagan nenachytal a od začátku mi bylo jasné, kdo bude záporná postava. I když možná to bylo v plánu a o to je to ještě geniálnější. Protože nikde nic není řečeno, dokud nepřijde správný čas. A v zásadě máte poměrně jasnou představu, co se bude dít, dokonce i v následujícím díle, ale jsem zvědavá, jak to autor zase zamotá a rozuzlí. Pár nápadů bych měla, tak se musím nechat překvapit až vyjde následující díl Souboj na Araluenu. Jenže tento díl vychází v USA až 28. května 2019, v Austrálii už vyšel 3. 12. 2018, takže na český překlad si ještě počkáme.


Bohužel musím vás také trochu varovat. Překlad se tentokrát nepovedl, v pro mě dvou důležitých aspektech. A kdykoli jsem na toto narazila v knize, tak to hrozně kazilo dojem. Překladu se totiž už neujala Zdeňka Tenklová, ale Eva Dejmková. A ta si bohužel nezjistila zásadní věci jako jména a pohlaví důležitých postav. Takže se připravte na Willa Treatyho namísto Willa Dohody. A dokonce Gilanův kůň Blaze, je podle překladatelky klisna. Bohužel, tohle opravdu bije do očí a myslím si, že u takto slavné série a navíc dlouhé série je potřeba se určitých věcí držet (co na tom, že podle anglické Wiki je Blaze klisna - dokud nemá mít hříbata, je vhodné se držet stávajícího, nebo ne?). Představte si, že by od 4. dílu Harryho Pottera najednou nebyl famfrpál, ale quidditch. Nebo že by se Lenka Láskorádová najednou jmenovala Lovegoodová. To se prostě nedělá! A podle diskuzí nejsem sama, kdo tento názor sdílí, takže pevně doufám, že další překlad se polepší!

Miška:

V první řadě varování. Překladu se ujala nová překladatelka a bohužel je to hodně znát. Musím říct, že udělat z Willa Dohody Willa Treatyho je velký přešlap.
A teď už k příběhu. Po svižném úvodu sledujeme dvě dějové linky. Horáce s Gilanem, kteří jedou rozprášit Rudé lišky, a Maddie s Kasandrou, které zůstaly na hradě. Flanagan v tomhle díle vlastně jen velmi dobře rozehrál důležitou partii, na jejíž konec si teprve budeme muset počkat. A protože Willa s Haltem hned na začátku odvelel pryč, není to tak vtipné jako jiné díly. Naštěstí rozprava s koňmi zůstala, takže nebojte, i tak se zasmějete.

Dokud Maddie nepřijala identitu princezny, jela na Trkačovi. Potom malého koníka vydávala za soumara.
"Je mi to líto," říkala Trkačovi a hladila mu hedvábně jemný nos. "Vím, že je to pod tvou úroveň."

Trkač na to po koňsku pokrčil rameny. Když se ty můžeš obléknout jako přezdobená krejčovská panna, já těch pár balíků unesu.

Jinak se mi knížka moc líbila. Děj byl sice předvídatelný, ale nebylo to na škodu, protože autor nedělal hlupáky ani ze čtenáře ani z hlavních hrdinů. Čtenář toho věděl o něco víc než hlavní postavy a ty jednaly rozumně, což je pro mě vždycky dobrá varianta. A i když byl vývoj dost jasný, Flanagan mě svým vypravěčským stylem dokázal na konci pořádně napnout.
Už aby tu byl další díl! Vážně se těším, s jakými řešeními Will s Haltem přijdou :D


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ElaF ElaF | E-mail | 29. února 2020 v 20:03 | Reagovat

Neco pro chlapce, potkejte divky z oblasti - http://girlssnapshots.com

2 olaff olaff | E-mail | 18. března 2020 v 9:45 | Reagovat

http://girlssnapshots.com - horke divky z vaseho okoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama