John Flanagan: Královská hraničářka - obsah

11. listopadu 2018 v 9:00 |  Obsahy knih

Královská hraničářka

12. díl série Hraničářův učeň je ve skutečnosti 1. dílem navazující série The Royal Ranger

Děj se odehrává 16 let po posledním dílu Hraničářova učně.

K jednomu statku, kde dávají chudým lidem jídlo, přijde nepříjemný pocestný. Pořád se rozhlíží a je neklidný. Dostane najíst, sedne si, ale je náhle osloven hraničářem. Cizinec je obviněn z napomáhání založení požáru, při kterém zemřela kurýrka. Strhne se potyčka a cizinec zemře. Will Dohoda odchází.

Na Araluenu se seznamujeme s princeznou Madelyn (Maddie), dcerou Horáce a Kassandry, která je celá po své matce a v noci se tajně vydává na lov do lesa, kde cvičí s prakem. Kassandra ji přistihne a jelikož je to už poněkolikáté, udělí jí s Horácem domácí vězení.

Halt s Paulinou jsou pozváni Gilanem na hrad Araluen, kde mají probrat něco důležitého. Halt navštíví nemocného krále Duncana, který je upoután na lůžko a vládu nad zemí má prozatímně v rukou Kassandra. Poté se sejdou Halt, Paulina, Kassandra, Horác a Gilan, který všechny požádá o pomoc. Will je po smrti Alyss zahořklý a posedlý pomstou. Neplní rozkazy, které mu Gilan jako nový vedoucí hraničář uděluje. Všichni vědí, jak ho ztráta Alyss zasáhla a chtějí pomoci. Halt přichází s nápadem zaměstnat Willa tak, že nebude moci přemýšlet nad pomstou a zároveň nebude moci odmítnout úkol. Dají k Willovi do učení Maddie, která se potřebuje naučit rozhodovat v důležitých situacích, naučit se poslušnosti a respektu. Je to veliký krok pro hraničářský sbor.

Will opravdu neodmítá a Maddie přijíždí se svojí služebnou, ale má několikahodinové zpoždění. Willa to rozčílí a ještě více ho popudí Maddiino chování, kdy si myslí, že je nedotknutelná princezna a vše se podřídí jejím potřebám. Will posílá služebnou pryč a donutí Maddie, aby se postarala o svého koně a uděluje jí domácí práce. Maddie to stále není schopna pochopit a tak jí Will nakonec přesvědčí dokumentem od rodičů, ve kterém píšou, že jí vydědili a zbavili všech titulů a privilegií. Teď je zní pouze obyčejná dívka. Maddie pochopí a začne brát výcvik vážně a dokonce ji i baví. Postupně se začíná ve všem zdokonalovat. Dostane i svého hraničářského koně Trkače.

Po nějaké době přijíždí Gilan s úkolem. V jiném lénu umřel hraničář za podivných okolností, je potřeba vše prošetřit a případného viníka potrestat. Will s Maddie zjišťují, že se nejednalo o náhodu a že se v okolních vesnicích ztrácejí děti. Postupně tedy objíždějí vesnice v přestrojení za správkaře a jeho dceru. Tam od místních zjišťují informace. Nejvíce jich zjistí Maddie, která se spřátelí s místními dětmi. V každé vesnici se objevil potulný vypravěč, který dětem vyprávěl strašidelný příběh o Zloději za temné noci, který unáší děti. Ale nesmí to za žádnou cenu říct dospělým, jinak si pro ně přijde. Proto to pro nikoho nebylo divné, jelikož se jednalo o děti, které byli bité a všichni si myslí, že utekli. Shodou okolností je vůdce téhle bandy Jory, stejný člověk, který může za požár, co zabil Alyss. V jedné vesnici toho Maddie zjistí víc a zaslechne jí jeden ze skupiny únosců a přijde jí pohrozit. Maddie ho sleduje, přitom ho zabije a nejde u něj důležitý dokument, kde je napsáno, v jakých vesnicích chtějí unést děti. Přesunou se s Willem do vesnice, kde ještě nebyli a čekají. Jedné noci unesou dívku a oni vyslechnou plán únosců a jedou napřed do zátoky Jestřábí hlava, kam připluje loď a odveze děti do otroctví. Obhlídnou terén a vymyslí plán. Po připlutí lodi Will odláká pozornost všech tím, že zapálí loď a vyláká únosce směrem na jih. Maddie mezitím osvobodí děti a vydává se na sever do nejbližší vesnice pro pomoc. Will se po nějaké době začne vracet za Maddie a dětmi, jenže únoscům dojde, co se stalo a začnou je stopovat. Skupinu doženou a Will se je snaží zdržet. Přesto, že jich několik zabil, je zajat. Maddie schová děti do jeskyně a jde na pomoc Willovi. Ten je přivázán ke kůlu a má být upálen. Maddie mu pomůže z pout, jenže si jich všimnou, několik protivníků zasáhne svým prakem a zbytek se rozprchne strachem. Pouze pomstychtivý Jory zůstává, zraní Maddie kopím a chce zapálit Willa, který leží v křečích po spoutání na zemi. Tomu už se trochu vrací cit a podaří se mu zasáhnout Joryho saxonským nožem, ten zavrávorá a upadne na připravenou hranici s hořící pochodní a uhoří sám. Will s hrůzou zjistí, že Maddie je vážně zraněná a on má málo sil. Přesto ji dokáže odvést ke koním, ránu ji ošetřit a získat pomoc.

Půl roku po této události se koná hraničářský sněm, kde Gilan vychválí Maddie a seznámí hraničáře s tím, že pokud dívka splňuje určité předpoklady, stane se stejně dobrou hraničářkou jako muži. Maddie získává bronzový dubový list. Kassandra ji chce navrátit titul a předpokládá, že se vrátí domů, ale Maddie chce dokončit hraničářský výcvik.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama