Theo Addair: Muffin a čaj

15. října 2018 v 10:35 |  Young Adult
Daniel je geniální student vyhlášeného internátního gymnázia. Přeskočil dva ročníky, ostatním studentům se vyhýbá, co to jen jde, a s šikanou má své zkušenosti. Kit je zamilovaný do svého spolubydlícího Matěje. Ten však jeho náklonnost nesdílí a ani o ní neví. Pár náhod a slohová soutěž svedou Daniela s Kitem dohromady.

Miška:

Po tom haló, co bylo okolo Probuzení Simona Spiera, jsem se téhle knížky hodně obávala. Simon v mých očích totiž nedosáhl toho uznání, jakého se mu v očích ostatních dostalo. Oproti tomu Muffin a čaj, si ten humbuk zaslouží. Teď mě prosím nekamenujte, že ty knížky vůbec srovnávám, když je každá přece úplně jiná, já je nesrovnávat nemůžu.
LGBT tématika teď frčí, o tom žádná, ale to samotné úspěch nezaručí. Tahle knížka je k tomu ještě neskutečně dobře a citlivě napsaná, s nenápadnými podněty k zamyšlení a lehkým humorem.

Doširoka rozevřenýma očima hleděl na písmena, která tvrdošíjně zůstávala na svých pozicích a odmítala se přeskupit do jiné, pravděpodobnější konstelace.

Kdyby hned na začátku nebylo uvedené, že se ředitel obrtínského gymnázia inspiruje v Británii, ani trochu bych nebyla ochotná uvěřit, že se vše odehrává v Čechách. Ono i těch zahraničních příjmení, tam bylo trochu moc, přinejmenším ze začátku. To není žádná výtka, díky britskému prostředí jsem si chvílemi připadala jak v Bradavicích. A jestli autor není fanoušek Harryho Pottera, tak sním vlastní klobouk :D

...upřel na ředitele prosebný pohled, ztělesněná nevinnost. Takový ten, který vždycky platil na mámu. Ředitel není máma, idiote, napomenul se v duchu.

Šikana, homosexualita, úzkost, strach,... spousta témat, se kterými autor zvládl pracovat, aniž by čtenářům zbytečně podsouval rádoby chytré návody, jak všechno vyřešit nebo jak ke všemu správně přistupovat. Což je oproti Simonovi pro mě obrovské plus.
Zápletka se společnou prací na soutěžním slohu není nijak originální (kolik lásek v literatuře vzniklo spojením hrdinů do společného školního projektu?!), ale tady má své ojedinělé kouzlo. Děj je velmi jednoduchý, a u tak ožehavých témat by bylo jen na škodu, kdyby je zastiňoval složitý děj.
A co se mi ještě líbilo? Jak krásně se místy překrývaly úhly pohledů hlavních hrdinů. To nemělo chybu.
I když se nejedná právě o strhující vyprávění, při kterém byste samým napětím zadržovali dech, je to poutavé a při každém odložení knížky jsem byla zvědavá, jak se to bude vyvíjet dál.
Jestli se v české literatuře za posledních několik let objevilo něco průlomového, tak je to rozhodně tahle drobná YA knížka. Doporučuji ji k přečtení všem. Tečka. Napsané je to krásným jazykem, tak byste neměli litovat ani v případě, že YA nebo LGBT tématiku nevyhledáváte.
A pokud stále váháte, Kit je vážně skvělá postava. Třeba takový jeho mini rozhovor s chlazeným kuřetem je k pokukání.

Zuzka:

LGBT tématika - nic nového pod sluncem, i když v poslední době nesmírně populární. A přiznávám, mnou zrovna nevyhledávané. Jenže když mi Miška řekne, že za to něco stojí, tak si to jednoduše přečtu. Věděla jsem přesně, do čeho jdu. Dva kluci, romantika, vysoká očekávání… jak já se spletla! Ta kniha je malý zázrak, který se nedá jen tak popsat. Hned na první stránce vás uchvátí krásný jazyk. Barvitý, obrazný, ale zároveň popisný. Nenajdete tu odstavce zbytečných popisů ani místa bez děje. Promiňte mi to srovnání, ale styl T. Addaira mi neuvěřitelně připomínal J. K. Rowling, což je v mých očích nejvyšší uznání.

Přestože nebe bylo už několikátý den šedé jako stará fotografie a každou chvíli spouštělo na zem protivné mrholení, Kit zase jednou bloumal po školních pozemcích.

Co se děje týče, každý pochopitelně tuší, o co půjde. Dva úhly pohledů - každý od jednoho hrdiny a Daniel nám rovnou přizná, že je Cristianem poblázněný, jenže právě ta romantická linka tu není to hlavní. I když jsem se kolikrát při čtení rozplývala nad tím, jak jsou ti dva sladcí - a já tohle přirovnání používám maximálně pro štěňata - potažmo koťata, pokud by na tom Kit trval :)

Jak už řekla Miška, kniha nám dává spoustu témat k zamyšlení. Mě osobně nejvíc v paměti uvízla šikana a bezmoc s tím spojená. Být "jiný" je v dnešním světě zločin. A nemusíte být rovnou gay, jen nejdete tupě s davem a ono to stačí. Vždyť i Kit je "cikán" jakmile se jen nepatrně odchýlí od vzorce chování, který se od něj čeká.
Září se studeně a uplakaně přehouplo do října.

Autor nás nechává nahlédnout do hlav obou hrdinů, i když nám neprozradí vše, my víme, že Daniel trpí, ale přestože "známe" jeho myšlenky, nedostaneme nic víc než střípky.
Navíc ještě vidíme, jak jsou kluci každý jiný. O to víc, pokud nám Addaira dá možnost vidět stejnou situaci očima Kita i Daniela. A že to dělá často. Jak se sami v knize dočtete, každá věta může být pochopena několika způsoby a tady je to přesně vidět.

To, že se na něčem shodne spousta lidí, z toho pravdu neudělá. A jestli udělá, tak je s pravdou něco zatraceně špatně...

Stručně řečeno, tahle kniha vám za přečtení stojí. I když je to spíš naopak - vy byste měli stát o to, abyste si přečetli tuhle knihu. LGBT tématika? Ne, tahle kniha je mnohem víc.

Jestli vás tahle kniha zaujala, přečtěte si také: Probuzení Simona Spiera, Proč? 13 x proto. 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama