Becky Albertalli: Probuzení Simona Spiera

6. října 2018 v 14:35 |  Young Adult

Simon je gay, ale zatím to tají. Pak se ale zapomene odhlásit z počítače a jeho tajné zprávy s neznámým spolužákem se dostanou do rukou někomu dalšímu.

Miška:

Kdyby okolo Simona nebylo takové pozdvižení, kdyby o něm všichni nemluvili jen v superlativech a kdyby netvrdili, že se jedná o něco úplně nového a průlomového ve světě YA literatury, tak bych o knížce možná smýšlela jinak.

Knížka sice byla úžasná, ale asi jako každá YA fiction, která není jen průměrná. Podnětů k přemýšlení mi sice autorka naservírovala spousty, jenže to už bohužel nestačí.
Abych nebyla jen zlá, tak je to jedna z těch knížek, která vás do děje vtáhne tak, že máte pocit, že se s hlavními hrdiny znáte osobně. Jejich trápení je i vaše, přestože s nimi někdy nesouhlasíte.
Každopádně jsem byla zklamaná, čekala jsem, že to pro mě bude další srdeční záležitost jako Moře klidu, ale to se nestalo.
Nejhorší na tom bylo, že jen několik knížek před Simonem jsem četla Řekni mi tři věci, které jsou Simonovi v některých ohledech dost podobné. Hlavní hrdinka je středoškolačka a i ona si dopisuje s někým ze spolužáků a netuší, kdo to je. Řeší se tam celospolečenské problémy a její nový nevlastní bratr je gay. A nemůžu se ubránit srovnání. Řekni mi tři věci byly prostě mnohem lepší. Z nich se stala má srdeční záležitost.

Zuzka:

Musím zcela souhlasit s Miškou, tahle kniha je zajímavá, ne že ne, ale není až tak převratná, jak jsem čekala. Ano, hlavní hrdina je gay. Ok. A co? Možná je to tím, že se to v ČR bere jinak než v USA, ale jako hlavní zápletka knihy mi to nestačí. Pochopitelně, že Simon řeší svůj comming out a rozhodně dává člověku pár podnětů k zamyšlení právě nad tímhle tématem, jenže, když se nad nimi člověk skutečně zamyslí, tak je vyřeší bleskově a nic světaborného po nich nezbyde. Například se Simon ptá, proč je heterosexualita určena jako výchozí bod. Proč on musí jít říci rodičům, že je gay, ale jeho sestry nemusí jít oznámit, že jsou hetero…no, proč asi…

Jinak se jedná o běžnou hezkou středoškolskou romantiku. Simon je fine kluk, zajímavý sám o sobě, i kdyby gay nebyl. Jeho rodina je milá, má praštěné zvyky, ale mají se všichni rádi a to je pěkné. Doopravdy skvělý moment nastává ve chvíli, kdy si uvědomujete, že Simonův táta dělá celé roky vtípky na gaye a přitom má jednoho doma aniž by o tom věděl…

Jako pozitivní bod vnímám to, že jsem si vážně, ale vážně nebyla jistá, kdo je onen tajemný dopisovatel, s kterým si Simon píše. Tak to většinou nebývá, ale jak říkám, kniha je to pěkná, ale Řekni mi tři věci je mnohem lepší a to hrdinka nemusí vybočovat svou neobvyklou sexualitou…

Pokud vás kniha zaujala zkuste také: Moře klidu, Řekni mi tři věci, Dear Aron, Muffin a čaj

Odkaz na Databázi knih.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama