Samantha Young: Dublin street

23. září 2018 v 10:49 |  Romance
Joss má za sebou peklo. Všechno zlé v sobě uzamkla a nepouští to ven. Stejně tak nepouští nikoho dovnitř. Jenže to by bratr její spolubydlící nesměl být, tak… tak… prostě Braden.

Zuzka:

Hned pro začátek Vám musím říct, jak brutálně zklamaná jsem byla z českého překladu. Knihu jsem četla v originále a umírala jsem u ní smíchy. Pak jsem chtěla najít vtipné pasáže v české verzi, abych je sem mohla dát, ale ouha… ony tam nejsou. A nebo jsou dokonce zkažené. Možná bych se nad to dokázala povznést, jenže zrovna v tomto případě napáchají chyby v překladu mnoho škody. Hlavní hrdinka pak vyznívá jako úplně jiný člověk. Tak například - nerada používá termín "friends with benefits" (asi všichni znáte: přátelé s výhodami), nahrazuje ho "fucking buddies", což nám přeložili jako "sexuální partneři". TO JAKO VÁŽNĚ? Podobně tak překladatel netuší, že je slovo p*del o dost výraznější než zadek, obzvlášť, řeknete-li ho před malými dětmi…

Tak tedy ke knize jako takové: krásný milostný příběh, sympatické postavy, které si prošly více hnusy než běžný člověk, ale tak už to v romancích bývá. My knihomolové navíc oceňujeme, že se Joss snaží být spisovatelkou, takže chápeme její problémy a tvůrčí blok. Dokonalé jsou pasáže při setkání s její psycholožkou, kterými je kniha prokládána. Joss není pitomá, dobře ví, že za spoustu věcí vinu nenese, ale neumí si s nimi poradit. A od toho má Bradena, i když si dlouho myslí, že je jen na sex.

Čím se tahle kniha odlišuje od ostatních, je právě hlavní hrdina. Braden je dospělý, sebevědomý muž, který ví, co chce a ví, jak to dostat - to by ještě taková zvláštnost nebyla, ale Braden není zabedněný, Young to nenapsala jako desítky dalších autorek, u kterých musí hrdina nutně hrdince ublížit, aby mohla trpět a on se pak připlazí po kolenou a ona mu milostivě odpustí, ne Braden stojí nohama pevně na zemi a ta, která se v tom plácá jako ryba na suchu je právě Joss. To ona kolem sebe kope a ani si neuvědomuje, jak hezky ji Braden dostane tam, kde ji chce mít. A tím nemyslím postel - i když do té ji dostal také… a snadno.

Dublin Street - nebo raději anglická verze On Dublin Street rozhodně stojí za přečtení. V rámci žánru se jedná rozhodně o špičku.

Miška:

Samantha Young kdysi přišla s novým druhem erotických romancí a právě s Dublin street to spustila. V čem spočívala ona výjimečnost? Postavy najednou měly charakter a příběh měl nějaký děj :D
Knížka je nádherná. Patří mezi nejlepší ve svém žánru a pokud by se vám zalíbila, nebojte se pustit i do dalších ze série. Jen už nebudou tak dobré, protože to jede vždy podle podobného schéma. Lepší je, je tedy proložit několika jinými knihami, ať si je neznechutíte.

Pokud máte rádi podobné knihy, rozhodně zkuste: Turbulence, Odvrácená tvář lásky, Bronzová medaile, Možná jednou, série Wags: Zůstaň, a samozřejmě další knihy od Samanty Young: Nightingale Wale a zbytek její tvorby: Databáze knih

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama