Gena Showalter: První život

17. září 2018 v 13:15 |  Young Adult
Život na Zemi je jen předehra, opravdový život na vás čeká až po smrti. Vybrat si musíte mezi Troikou a Myriadem.
Tenley si ale odmítá vybrat místo svého posmrtného života, rodiče mají velký finanční zájem na tom, aby si vybrala Myriad, a tak ji nechají zavřít do Prynnu, ústavu, kde se ji pomocí všechmožných mučících technik snaží přimět k rozhodnutí pro Myriad.
A protože obě posmrtná místa jsou přesvědčená, že má Tenley/Desítka v blížící se válce sehrát stěžejní roli, nasadí na ni své agenty, kteří ji mají přimět k rozhodnutí zase jiným způsobem.

Miška:

Na První život jsem dost netrpělivě čekala, protože to vypadalo jako parádní dystopie. Ještě aby ne, když téma posmrtného života nabízí spousty a spousty možností. Jenže bohužel, dočkala jsem se jen promrhaného potenciálu.
Asi jsem doufala v trochu víc hloubavých úvah ve stylu Smrtky než pubertálního YA tlachání. Navíc mi většina myšlenek přišla těžce nedotažená. A možná za to může právě dokonalá Smrtka, kterou jsem přečetla nedávno, že mě První život tak strašně moc zklamal. Dost mi knížka připomínala Divergenci nebo Rudou královnu, které považuji za nepovedené variace na Hunger Games.
Problém knížky taky spočíval v tom, že hlavním tématem byla v podstatě nerozhodnost a obtížnost definitivní volby. Jenže karty byly od začátku namíchané a rozdané tak, že bylo jasné, jak autorka chce, aby to dopadlo. Asi by se mi víc líbilo, kdyby opravdu ani jedna z moožností nebyla ta správná.
Další problém jsem viděla ve špatně napsaných, nelogicky jednajících postavách (hlavních i vedlejších) a i akčních scénkách, které byly prostě divné. Autorka tam navíc musela nacpat trojúhelník, ještě ke všemu tak, že do teď držím palce tomu druhému.
Vzhledem k tomu, že v knížce se měly vyřešit jen dvě otázky a to: Archer nebo Killian, Troika nebo Myriad, byla knížka nesmyslně dlouhá se spoustou zbytečného textu. A teď zrovna nemám na mysli Desítčinu posedlost čísly, ta byla roztomilá.

V jednom oku má pět skvrn. V druhém tři.
Pět. Počet smyslů.Zrak, sluch, hmat, čich a chuť.
Tři. Trojice. Máme ducha, duši a tělo.

Pokud tedy nejste zorvna hladoví po nějaké dystopii, tak se do téhle série spíš nepouštějte. Doporučovala bych to snad děvčatům 13-16 let. Těm by se to mohlo líbit. Každopádně, jestli patříte k těm, co se jim Divergence i Ruadá královna líbyly, tak si to přečtěte, taky se vám to zalíbí. Je to průměrné YA.

Každopádně, kdo jste nečetli Smrtku, Hunger Games nebo Roztříštěnou, radši se pusťte do nich. Mezi dystopiemi jsou mnohem lepší volbou.

Odkaz na Databázi knih.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 SáraD. SáraD. | Web | 22. září 2018 v 20:32 | Reagovat

Ráda královna se mi líbila, ale tahle kniha mě moc neláká.
Pěkná recenze i blog.

2 knizniholky knizniholky | Web | 23. září 2018 v 14:36 | Reagovat

[1]: Kamarádka mi říkala, že Rudá královna byla díl od dílu pak už lepší. Vzhledem k počtu povedených knížek, které teď jsou, První život ode mě hlasy vážně nemá ;-)
A za pochvalu moc děkujeme :-) Miška

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama