S. J. Maas: Dvůr mrazu a hvězd

21. srpna 2018 v 13:33 |  Sci-fi, Fantasy
Král Hybernu je poražen, ale před všemi stojí velký úkol. Postavit sebe i válkou zničenou zemi zpátky na nohy.

Miška:

Nečekejte knížku, která by se dala číst jen tak, bez znalosti předchozích dílů. Tohle je spíš doplňková četba pro opravdové fanoušky Dvorů, které zajímá, jak jsou na tom po závěrečné bitvě jednotliví hrdinové psychicky i fyzicky, co se s nimi vlastně děje a o co právě usilují. Tentokrát to není jen Feyer a Rhys, ale dostanete samostatné kapitoly Cassiana, Mor,… Prostě nečekejte začátek prostředek a konec ani gradaci příběhu. Tohle je spíš náhled do stavu, v jakém se kdo nachází.
Začnu tím, co se mi nelíbilo. Už dřív jsem u knížek S. J. Maas psala, že by jí to měl někdo proškrtat. A to to bylo u úžasných knížek se spoustou děje. U téhle novely ještě víc bije do očí, jak by se mělo škrtat, škrtat a škrtat. Kvůli přemíře nadbytečného textu mi zbytečně dlouho trvalo se začíst. Což je škoda, když si vezmu, jak moc jsem se na knížku a na své oblíbené hrdiny těšila.

Ale když už jsem se začetla, bylo to super :-) Úsměvné, dojemné, občas mě někoho bylo líto nebo jsem jen chápala jeho pocity. Každopádně jako dovětek a spojka mezi pokračováním to bylo super. Něco k ukrácení času během čekání na další pořádnou samostatnou knihu. Která podle "přídavku" bude o Cassianovi a Nestě v hlavních rolích :-) Jak já se na ty dva těším!

Zuzka:

Jak avizovala sama autorka - jedná se jen o doplňkovou novelu. A přesně tak to je. Necpe do knihy žádné šílené zvraty nebo překotný děj, jen nám naznačí, co se s postavami děje po válce s Hybernem, čemu všemu čelí a ukáže nám směr, kterým se budou nejspíše odvíjet další knihy. Pokud jste do teď některé postavy neměli rádi, tak si je oblíbit nestihnete a i naopak.
Kapitoly jsou tentokrát z více úhlů pohledu. Někteří hrdinové vypráví v ich-formě, ostatní ve třetí osobě. Těžko z toho usuzovat, jak budou pojaty další knihy. Ani se neodvažuji hádat, na koho budou zamřené, i když vládne všeobecné přesvědčení, že hned v prvním díle půjde o Cassiana a Nestu.
Stručně řečeno - Dvůr mrazu a hvězd je jen pro fanoušky této série. Lidé, kteří Dvory nečetli, nemají šanci pochytit, o co jde a dost možná se jim ani kniha nebude líbit, protože je to jen jakýsi dovětek nebo most mezi první a druhou sérií. Milovníci Dvorů naopak můžou být spokojeni, dostali další drobeček a příslib něčeho velkého.

Čteno ještě jako S. J. Maas: A Court Frost and Starlight, proto nás rozčiluje překlad názvu, i když chápeme, že by se "hvězdný svit" na obálky vešel jen těžko...

Odkaz na Amazon.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama