John Flanagan: Hraničářův učeň

3. srpna 2018 v 17:19
Příběh kluka, který se postupem let stává sebevědomým hrdinou. Z učně opravdovým hraničářem. Knihy pro celou rodinu.

Monča:

Prvního Hraničářova učně jsem začala číst nedávno a příběh mladého Willa mně zaujal natolik, že jsem už dočetla celou sérii o dvanácti knihách a nemohu se dočkat, až si dočtu knihy související s příběhem, které autor napsal dodatečně. Příběh, jak se z mladého sirotka stává hraničářský učeň, mě naprosto odrovnal.
Odvaha a oddanost svému království chlapce a jeho přátel vás bude provázet každou knihou série a vždy budete mít pocit, jako byste se měli ocitnout přímo na místě děje. Čtení těchto knih ve mně vyvolávalo kreativitu a sama jsem přemýšlela, jak by asi bylo nejvhodnější se v určitých situacích zachovat a jakou strategii využít.
Čím starší Will a ostatní postavy byli, tím zodpovědnější situace museli řešit. Autor se rozhodl v případě jedenácté knihy změnit svůj styl psaní a už se nejednalo o jeden příběh, nýbrž o povídky jiných postav. Tyto povídky měly své kouzlo v tom smyslu, že čtenář konečně dostal odpovědi na otázky, které v průběhu předchozích knih narůstali, a přesto byly vedlejší. Díky jedenácté knize se také autor propracoval k poslednímu dílu, ve kterém sám Will, v prvních dílech hraničářův učeň, dostal svého vlastního učně. Kdo byl tímto učněm, to už si přečtěte sami. Vřele doporučuji a knihy rozhodně stojí zato.

Zuzka:

Asi je to zvláštní, ale já o knihách z téhle série mluvím jako o bonbónech. Proč? Prootže jsou pro mě za odměnu. Nezhltla jsem celou sérii najednou, i když bych nepochybně mohla, ale pěkně si ji dávkuji. Jeden díl za rok nebo třeba za tři. Nezapomínám, o co šlo a pořád ji mám ráda. První díl jsem četla zhruba v patnácti a osmý v dvaceti osmi... a víte co? Pořád je to skvělé!
Myslím, že i můj vlastní věkový rozptyl čtení jasně říká, že je Hraničářův učeň vyjímečný. Líbil se mi jako puberťačce a líbí se mi i jako dospělé. Rozhodně by ho měl zkusit každý, kdo má rád fantasy a příběhy plné skutečného přátelství a mravních hodnot. Nebo všichni rodiče, kteří neví, co vyprávět dětem. Tohle vás totiž bude bavit, i když jim to budete předčítat.

A dobrá zpráva je, že vyšel 13. díl - zatím jen anglicky, ale určitě na něj nebudeme dlouho čekat.
Totiž takhle - Flanagan píše sérii o nové generaci hraničářů, ale u nás to zařadili za tu původní, takže jejich 1. díl je náš 12. a tak dále.

Markétka:

Jakmile jsem rozečetla tuhle sérii, tak mě naprosto uchvátil Flanaganův vyprávěcí styl. Vyprávějí naprosto všichni a není výjimkou, že na pár řádcích vystřídáte myšlenky několika postav. A vůbec to nevadí, naopak. Je skvělé vědět, co si kdo myslí. A nejlepší jsou Haltovi bručivé průpovídky. Celé knížka a série ubíhá neuvěřitelným tempem. Nic tam není navíc a nic zásadního neschází. A pokud náhodou opravu něco, tak poslední díl Ztracené povídky to všem zcela jistě vynahradí.
Jediné s čím mě autor poněkud rozčiloval byly názvy dílů. Promiňte, ale když díl nazvete Hořící most a v knize se konečně nějaký most objeví. Víte, že je celkem důležitý a že ho potřebujete zničit. Tak prostě víte, co přijde. A co teprv kniha Halt v nebezpečí. Proboha, celou knihu čekám, co se mu stane a trnu a trnu a trnu. Za každým rohem čekám nebezpečí. Tahle kniha byla náročná a zároveň úžasná!

Teď trochu spilerů!
Upřímě vůbec jsem nebyla nadšená, když to začalo vypadat, že se Will dá dohromady s Alyss místo s Evanlyn. Nějak jsem si to celou dobru představovala jinak. I když naprosto chápu, že se k sobě mnohem víc hodí. Stejně tak Horác s Kassandrou, hlavně díky tomu, jak jsou zvyklí žít. Ale prostě jsem to nemohla přenést přes srdce. Až po tom, co si to spolu dívky urovnaly v Císaři Nihon-džinu, tak jsem teprve vzala Alyss na milost. Do té doby mi byla vážně protivná.
Konec spoilerů.

Když jsem zjistila, že poslední kniha není celý příběh, ale série povídek, byla jsem zklamaná. Jenže Flanagan je mistrný spisovatel a po prvních stránkách mě okamžitě přesvědčil, že to nemám vzdávat. Naprosto dokonale uvedl celou knihu, která rázem dává smysl. Jednotlivé povídky byly skvělé. Věci, nad kterými jsem si lámala hlavu při čtení série, se osvětlili. Například: Jak vydrží hraničářští koně tak dlouho sloužit? Nebo kdy se objeví Foldar a bude další problém. Vždyť Halt odjel jen tak. Zvlášť u té poslední povídky jsem brečela dojetím. A opět to celé bravurně zakončil, kde si i krásně nahrál na pokračování v sérii Bratrstvo.

Hraničáři mi úplně nečekaně vpadli do života. Každá série a kniha, co jsem četla, se mi nějak vryli pod kůži. Ale musím říct, že tohle je něco jiného. Něco čistého, osvobozujícího, láskyplného a odvážného. Na začátku jsem stále hledala nějaké intriky a podvody. O to víc mě potěšilo, že tam nejsou. Tak moc jsem byla zahlcená z jiných knih. Tady jde o čisté přátelství, lásku a oddanost. Odvaha, se kterou odrážejí lumpy a armády, je neobyčejná a mě to naprosto nadchlo. Bude se mi těžko opouštět, ale vím, že se k ní budu vždy vracet.Pokud vás knihy zaujaly, zkuste také: Harry Potter, Sedmý smysl (Databáze knih), Dobrodružství Ryiria, Stín krkavce (pro starší čtenáře)

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mor Mor | Web | 5. srpna 2018 v 18:40 | Reagovat

Páni, na toto se už chystám hodně dlouho. Možná bych to mohla hodit na nějaké vyšší příčky seznamu, abych se k tomu dostala dříve. :D

2 knizniholky knizniholky | Web | 6. srpna 2018 v 10:17 | Reagovat

[1]: Určitě se do toho v blízké době pusť :-) Takovýhlech sérií není nikdy dost :-)

3 Etule Etule | 13. září 2018 v 17:38 | Reagovat

Miluju Flanagana. Ani netušíte jakou radost jste mi udělali, když jsem jí tu našla. Je škoda, že tuhle sérii nezná více lidí. Je prostě skvělá! :)

4 knizniholky knizniholky | 1. října 2018 v 18:21 | Reagovat

[3]: Je, je a je! :) Jsme rády, že ji má rád někdo kromě nás :) Naše Markétka se od ní právě teď nemůže odtrhnout :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama