Srpen 2018

Steve Berry: Ztracený řád

31. srpna 2018 v 12:53 Thrillery a detektivky
Rytíři zlatého kruhu jsou legendou, která ožívá v podobě pátrání po nesmírném bohatství konfederace a možnosti změnit rozdělení moci v americké vládě.

Markétka:

V pořadí již 12. díl s Cottonem Malonem. A hned vás navnadím. Konečně se dozvíme, proč se jmenuje hlavní postava Cottone. A je to vážně vtipné.
Tento díl bude po dlouhé době patřit mezi mé nejoblíbenější. Je jako jeden z prvních dílů série, kde se na scéně objevuje tajemný řád, který stále působí, ale v utajení. Je tu veliká moc změnit tvář ameriky a Cottone musí opět řešit tajemné hádanky a rébusy, které ho naučil číst jeho dědeček. Díky tomu se zde dozvídáme další informace o jeho rodině. Berry opět skvěle zapojil teď již bývalého prezidenta Danielse. Za což jsem ráda, protože patří mezi mé nejoblíbenější postavy. Rázem se z něj stává druhá hlavní postava a poprvé má trochu větší prostor, pro zapojení do záchrany politické tváře Ameriky. Vždy byl trochu upozaděn na svém postu prezidenta, měl moc, ale byl pod dohledem, teď bez ochranky je mnohem více akčnější, což se mi líbí.
Zkrátka velmi příjemné a napínavé počtení, doufám, že další díl bude v podobném duchu.


Sebastian de Castell: Čeré znamení

28. srpna 2018 v 13:12
Kellen je nyní psanec a společně s Ferius a kočkoveverákem utíká od své rodiny a celého svého dosavadního života. Cestu mu skříží Seneira, další dívka, do které se může zamilovat.

Miška:

I na podruhé je Kellen opravdu výborně napsaný šestnáctiletý hrdina, který si je ve všem nejistý. Stýská se mu po rodině, po světě, o který přišel, ale do kterého by se vlastně ani nechtěl vrátit. Ferius svými moudry taky nezklamala a kočkoveverák... Ten si jel taky stále tu stejnou písničku. Prostě to byl otrava, co by stále někoho okrádal nebo mordoval.
Nebylo to špatné. Fakt, že ne. Kdyby mi bylo okolo 13-16 let, nejspíš bych téhle sérii propadla, ale bohužel...
Asi jako u všech knížek tohohle druhu mě druhý díl tolik nenadchnul. Ono nejde o to, že by byl horší než první, jen už mi prostředí, postavy, děj, kouzla... dost zevšedněly. Těšila jsem se, že se víc dozvíme o černém stínu, proč ho babička Kellenovi předala atp., jenže to se nestalo. Víc prostoru tam bylo dopřáno vztahům, popisu pohraničí a nových prostředí, dalším postavám. To, co by zajímalo mě, bylo upozaděno.
Knížka se mi sice celkem líbila, ale na další díl netrpělivě čekat nebudu.

Bude se to líbit spíš mladším čtenářům, co právě objevili Harryho Pottera, Učedníka nebo třeba Hraničářova učně.


Odkaz na Databázi knih.

S. J. Maas: Dvůr mrazu a hvězd

21. srpna 2018 v 13:33 Sci-fi, Fantasy
Král Hybernu je poražen, ale před všemi stojí velký úkol. Postavit sebe i válkou zničenou zemi zpátky na nohy.

Miška:

Nečekejte knížku, která by se dala číst jen tak, bez znalosti předchozích dílů. Tohle je spíš doplňková četba pro opravdové fanoušky Dvorů, které zajímá, jak jsou na tom po závěrečné bitvě jednotliví hrdinové psychicky i fyzicky, co se s nimi vlastně děje a o co právě usilují. Tentokrát to není jen Feyer a Rhys, ale dostanete samostatné kapitoly Cassiana, Mor,… Prostě nečekejte začátek prostředek a konec ani gradaci příběhu. Tohle je spíš náhled do stavu, v jakém se kdo nachází.
Začnu tím, co se mi nelíbilo. Už dřív jsem u knížek S. J. Maas psala, že by jí to měl někdo proškrtat. A to to bylo u úžasných knížek se spoustou děje. U téhle novely ještě víc bije do očí, jak by se mělo škrtat, škrtat a škrtat. Kvůli přemíře nadbytečného textu mi zbytečně dlouho trvalo se začíst. Což je škoda, když si vezmu, jak moc jsem se na knížku a na své oblíbené hrdiny těšila.

Ale když už jsem se začetla, bylo to super :-) Úsměvné, dojemné, občas mě někoho bylo líto nebo jsem jen chápala jeho pocity. Každopádně jako dovětek a spojka mezi pokračováním to bylo super. Něco k ukrácení času během čekání na další pořádnou samostatnou knihu. Která podle "přídavku" bude o Cassianovi a Nestě v hlavních rolích :-) Jak já se na ty dva těším!

Zuzka:

Jak avizovala sama autorka - jedná se jen o doplňkovou novelu. A přesně tak to je. Necpe do knihy žádné šílené zvraty nebo překotný děj, jen nám naznačí, co se s postavami děje po válce s Hybernem, čemu všemu čelí a ukáže nám směr, kterým se budou nejspíše odvíjet další knihy. Pokud jste do teď některé postavy neměli rádi, tak si je oblíbit nestihnete a i naopak.
Kapitoly jsou tentokrát z více úhlů pohledu. Někteří hrdinové vypráví v ich-formě, ostatní ve třetí osobě. Těžko z toho usuzovat, jak budou pojaty další knihy. Ani se neodvažuji hádat, na koho budou zamřené, i když vládne všeobecné přesvědčení, že hned v prvním díle půjde o Cassiana a Nestu.
Stručně řečeno - Dvůr mrazu a hvězd je jen pro fanoušky této série. Lidé, kteří Dvory nečetli, nemají šanci pochytit, o co jde a dost možná se jim ani kniha nebude líbit, protože je to jen jakýsi dovětek nebo most mezi první a druhou sérií. Milovníci Dvorů naopak můžou být spokojeni, dostali další drobeček a příslib něčeho velkého.

Čteno ještě jako S. J. Maas: A Court Frost and Starlight, proto nás rozčiluje překlad názvu, i když chápeme, že by se "hvězdný svit" na obálky vešel jen těžko...

Markétka:

Na tuhle knihu jsem se po dvorech moc těšila. Bylo milé opět se setkat s postavami. Ale trochu mi tu chyběl nějaký větší náboj v ději. Je milé, že se vlastně chystají na naše Vánoce, takže takový předvánoční shon, dárky atd. Ale nějaké to napětí tam chybělo. Doufala jsem, že se aspoň více bude řešit začínající povstání u illyrijských kmenů. Jinak samozřejmě kapitoly s různými pohledy postav byly skvělé a trochu jsme něco nakousli do dalších dílů. Ale bylo toho málo! Prostě chce to další díl Dvorů. :)


Odkaz na Amazon.

Erin Watt: Prohnilé království - obsah

21. srpna 2018 v 11:11

Začíná to nemocní po autonehodě. Sebastián je v kómatu, Saweyer potřeboval jen pár stehů a Hartley má pochroumaná žebra, jinak se zdá být v pořádku.
Hatleyni rodiče vyhrožují Caullumu Royalovi, že ho budou žalovat, vytahují status státního návladního... ehm. asistenta :D
Callum se nedrží pozadu a vyhrožuje Hlavně Hartley, i když ta autonehoda nebyla tak úplně její vina.
Hartley v nemocnici upadne, a když se probere, chybí ji v paměti tři roky života. Takže si nepamatuje, že ji rodiče vyhodili z baráku, že chodí na Astor a Easton Royal je pro ni jen známé jméno.
Easton za Hartley zajde, ale jaksi ještě neví, že má amnézii, takže jeho návštěva skončí jejím rozčílením a doporučením, aby už ji nenavštěvoval nebo byl mnohem opatrnější.
Toho zneužije Felicity, pro kterou je to k pokukání. Přesvědčí Kylea, aby Hartley navykládal hromadu lží a polopravd. Třeba o tom, jak spolu chodili a ona ho podvedla a jak je strašná děvka.
Easton se snaží s Hartley spojit aspoň pomocí sms, ale Hartley nereaguje.
Hartley žije opět u svých rodičů, svůj pokoj příliš nepoznává a postupně se dozvídá, že tam vlastně ani nežila. Její mladší sestra Dylan, která trpí bipolární poruchou ji naprosto nesnáší. Hartley znovu chodí na Astor a je to pro ni peklo. Poslouchá o sobě hromady lží a neví, co pravda je a co není. Sice si toho moc nepamatuje, ale z Felicity má strach, u Kylea jí něco nesedí, Bran je v pohodě...
Podaří se jí zjistit, kde bydlela, vrací se do svého starého bytu a tam nachází Eastona. Ten ji pomáhá zaplnit hluchá místa v paměti a postupně se spolu sbližují. Vypráví jí vše, co mu řekla o tom, jak musela odejít od své rodiny a žít v New Yorku.
Moc se neví, jak to se Sebastianem vypadá a to celou Royalovic rodinu ničí. Zejména Saweyera. Navíc se s dvojčaty Lauren rozešla s tím, že na "tohle" už prostě nemá. Callum musí pracovně odcestovat. Easton najednou cítí větší zodpovědnost, chová se více jako dospělý a neožírá se. Sebastian se probírá z kómatu, Saweyer všem zakázal, aby mu řekli, že je Lauren pustila k vodě, ale Sebastian je i tak jako vyměněný. Každého peskuje, je sprostý a velmi nespokojený.
Hartley se po ošklivé scénce při večeři, kdy byl otec nepříčetný a choval se agresivně vůči Dylan, snaží všemu okolo otce přijít na kloub. Společně s Eastonem se vydávají za spolužákem hackerem, který jim pomáhá najít nějaké zdroje informací.
Vydávají se po nadějné stopě, ale ta je bohužel slepá.
Sebastián se dál chová k Hartley jako totální kre*én.
Hartley s Eastonem si vyslechnou telefonický rozhovor Hartleyina otce, ze kterého vyplyne, že nyní spolupracuje s Elliným otcem Stevem. Chco po něm 5 milionů za to, že se postará, aby se Steve nedostal za mříže, ale nebude to jen tak. Možná bude potřeba odstarnit Ellu.
To už je pro Hartley a Eastona moc, jdou s tím za Callumem. Ten to posluchá a slibuje, že to vyřeší.
Ella to nechce nechat jen tak a společně s Hartley začnou plánovat, co s tím. Hartley ze všeho nejvíc chce vyrvat Dylan ze spárů svého otce.
Všechno se to semele najednou. Ella, Hartley a Easton sledují Hartleyina otce a Steva, aby získali důkazní materiál. Na scéně se objeví Callum, který oběma mužů nabízí, co chtějí, výměnou za to, že děti nechají na pokoji.
Steve potvrdí, že Easton je jeho syn. Callum to ovšem vždycky věděl.
Hartleyin otec je postřelen, Easton je postřelen a Steve spáchá sebevraždu.
Hartley s Eastonem se bezmezně milují.
Ella si na konci bere Reeda.
Dylan prohlašuje, že si za 4 roky provdá za dvojčata.
Hartley a Dylan žijí u Royalů.

Erin Watt: Royalové 1.-3.

18. srpna 2018 v 13:29 Young Adult
Ella se po smrti matky snaží především přežít a to i za cenu tancování u tyče. Jak moc se její život změní, když ji objeví multimilionář Callum Royal, přivede ji do svého domu, mezi své syny jako nového člena člena rodiny. Jenže ti z toho nejsou zrovna dvakrát nadšení a Elle to dávají pěkně znát. Jenže mezi Ellou a Reedem to od začátku pěkně jiskří.

Miška:

Papírová princezna je těžce návyková záležitost. Nejde o to, že by to mělo neokoukaný příběh nebo to do světa literatury přispělo něčím novým, jen je to hrozně chytalvě napsané ve strhujícím duchu televizních seriálů. Nejvíc bych to asi přirovnala k Super drbně/Gossip Girl (odkaz na www.csfd.cz). Seriál nic moc, ale stejně na něj koukáte, ani nevíte proč.

V Papírové princezně se Ella potýká s Royalovými syny, především pak s Reedem, ke kterému ji to děsně táhne. Seznámíte se s intrikářským prostředím elitní střední školy Astor, kde bohatství a známosti stojí nad vším ostatním. No a pak se perete s pár zlatokopkama, co nevědí, kterému Royalovi vlézt dřív do postele.

V Prokletém princi se to trochu komplikuje. Ella s Reedem už si musí zase začít věřit, mají se i rádi, jenže všechno je proti nim. Teda hlavně intriky těch závistivek, co by chtěly zaujmout Ellyino místo v řadách Royalů. Druhý díl je taky sice napsaný tím návykovým stylem, ale všechny ty zhýčkané zbohatlické dětičky a hlavně ty jejich naschvály už mi lezly docela krkem. A další otevřený překombinovaný závěr tomu nasadil korunu.
Když už jsem se do série pustila, nemohla jsem ji přece nedočíst (říkám, že je to návykové!), takže jsem se vrhla i na Palác lží. Reed je obviněný z vraždy, na scéně se objevuje Elly otec. Ano, Steve není mrtvý, je víc než živý! A najednou se hlásí o svá otcovská práva.
Opět se nemůžu ubránit srovnání s Gossip girl nebo třeba starým nesmrtelným Dallasem. Celé je to překombinované a ve stylu: Co bych tam tak ještě vymyslela? Takže celá policie je proti Reedovi zaujatá, škola najednou nemá Royaly ráda, protože jsou tak strašně zkažení atd. atd. Každopádně chápu, že se to někomu může líbit, když Gossip girl nebo třeba Prolhané krásky (odkaz na www.csfd.cz) mají tolik fanoušků.

Zuzka:

Papírová princezna byla zajímavá. Tedy hlavně co do čtivosti. Až neuvěřitelné, jak snadno se kniha četla. Sice je plná klišé a ohraných věcí, ale je to napsané tak pěkně, že musíte číst dál. Pak vás asi vyšokuje podrobný popis sexu, jelikož ho prostě nečekáte. Celou dobu jste si jistí, že čtete příběh pro mladistvé, jelikož tomu odpovídá věk postav, jejich natvrdlé chování a hlavně zvraty a zápletky, kterých je tu až moc, ale jsou tak jednoduché a předvídatelné, že to pro nikoho staršího ani být nemůže…
Prokletý princ jen přiloží do ohně. Intrik je víc a jsou ještě "promyšlenější", tím rozumějte, že jsou ještě šílenější a komplikovanější a vy jen budete protáčet oči. A co hlavně - konec - obvinění z vraždy a vy prostě víte, že to přece neudělal a také tušíte, jaké nastanou problémy… a… a možná skončíte jako já a do Paláce lží se ani nepustíte.


Sérii bych doporučila tedy zejména seriálovým nadšenkyním, co ujíždějí spíše na středoškolských vztazích a intrkách, fanynkám Stříbrné labutě nebo Hry lží.


Erin Watt: Royalové 4. Padlý dědic, 5. Prohnilé království

12. srpna 2018 v 13:12 Young Adult

Easton je děvkař a má problémy s drogami a alkoholem. Jenže mu učaruje nová dívka na Astoru. S Hartley to ovšem není tak jednoduché, odolává Eastonovu snažení a navíc její minulost je obestřená tajemstvím.

Miška:

Co k tomuhle říct. Je to návykové, tak jako bylo návykové začít číst Papírovou princeznu. Napsané je to opravdu velmi čtivě a je těžké knížku odložit.
Jenže na mě je v Royalových těch všech intrik nějak moc. Elitní škola, jedna mrcha vedle druhé, zhýčkané děti, co neví, co se svými životy.
Easton by byl fajn, ale jaksi nemám příliš pochopení pro neřízené alkoholiky a už vůbec nechápu, že už s tím Royalové nezačali něco dělat. Všechny prekérní situace jsou v ději prakticky zaviněné jeho pitím, ale že by z toho byl nějaký morální závěr? To ne.
Hartleyina minulost je sice pohnutá, to už děj bohužel nezachrání. Hartleyin otec je další zvrácená postava šplhající po společenském žebříčku coby zástupce státního návladního super.
Asi by mi to celé víc vyhovovalo jako televizní seriál typu Gossip girl než jako knihy.
Konec je samozřejmě úplně useknutý, abyste si prostě museli přečíst i ten další díl.Hartley po autonehodě ztratila paměť a teď neví, komu věřit. Z Eastona Royala má na jednu stranu obavy, ale na druhou stranu je jí s ním dobře a věři mu.

Miška:

Když Hartley přišla o paměť, už mě to vážně málem rozesmálo. Zkrátka a dobře děj argentinské telenovely. Celé to bylo dost překombinované, na druhou stranu tenhle díl pouze dotáhl do konce všechno to, co bylo nakousnuté v Padlém dědici.
Nejvíc mě mrzelo, že tady nebyla víc rozpracovaná Royalovic dvojčata. Sebastián se Saweyerem by mě zajímali ze všeho nejvíc.
Přiznávám, že už jsem dost přeskakovala, abych tu knížku měla konečně za sebou a spíš se jen dozvěděla, jaké to všechno bude mít rozuzlení. Jestli se Easton nějak hodí do klidu, jak to dopadne se Stevem, co Sebastián a taky co Hartleyin zvrácený otec.

Líbilo se mi, že do toho všeho autorky zakombinovaly i dotažení Ellyina příběhu.
Komu se vám líbily všechny tři díly Elly a Reeda (Royalové 1., 2., 3.), tak se vám nejspíš bude líbit i příběh Eastona a Hartley, takže se do nich nebojte pustit.

Jestli máte rádi tenhle typ příběhů, mohla by se vám líbit Papírová labuť.


Watt: Padlý dědic - obsah

9. srpna 2018 v 22:57

Padlý dědic

Easton se hned na úvod zaplete s učitelkou (zaplete myšleno: nechá si ho vykouřit), náhodným svědkem se stane Hartley. Easton chce potenciální drby zatrhnout hned v počátku, takže Hartley zkouší domlouvat/vyhrožovat, ale to jen tak polovičatě, protože ho tahle šedá myš prapodivně přitahuje.
Začne se víc pídit, co je ta holka vlastně zač, a to co zjišťje, ho fascinuje.
Nejprve jí začne nadbíhat a očekává, že mu na to skočí, ale to se nekoná. Hartley vzdoruje a o to víc ho přitahuje.
Easton se nenechá jen tak něčím odradit. Postupně se z nich stávají velmi blízcí přátelé.
Zjišťuje, že Hertley nežije u své bohaté rodiny, že bydlí sama v bytě, je na tom mizerně s penězi a chodí do práce, aby měla na nájem a jídlo. Hartleyin otec je asistent státního návladního a Hartley na něj vyčmuchala nějakou špínu, kvůli Harlety prohrál volby a nestal se starostou, takže ji teď rodina nemůže přijít na jméno.
Hartley nemá svého otce v lásce, ale chtěla by se stýkat s matkou a sestrami. Jenže jí to není umožněno.
Ve vedlejší roli se tam často objevují: Ella (všichni ji známe jako hlavní hrdinku Papírové princezny), která chodí s Eastonem do ročníku, žije stále pod Royalovic střechou a na dálku randí s Reedem, který už je na VŠ, Bran - nový quaterback, se kterým se Easton spřátelí, ale na kterého dost žárlí, protože i jemu se Hartley zamlouvá, Sebastian a Sawyer - Royalovic dvojčata co oba randí s jednou dívkou - Lauren.
Vzhledem k tomu, že je to psané ich formou z Eastonova pohledu, tak se dost seznamujeme s jeho narušenou psychikou- klade si za vinu, matčinu smrt, protože je přesvědčený, že spáchala sebevraždu pomocí prášků, které mu sama zabavila. Easton je alkoholik, což ho přivádí neustále do větších a větších potíží.
Jednou se opije a na pláži potká Felicity - jednu z největších intrikánek na škole, která se snaží dostat mezi elitu. Felicity mu nabídne, výměnný obchod, budou předstírat, že spolu chodí. Felicity bude těžit z toho, že je přítelkyní Royala. A díky předstíranému chození on konečně získá Hartley, která jisto jistě začne žárlit. V opilosti mu to připadá jako dobrý návrh a souhlasí s tím.
Druhý den si nic nepamatuje, až Felicity mu to připomene. Chce z toho jednoduše vycouvat, ale Felicity už po škole roztroubila, že spolu chodí a domítá z toho vycouvat.
Hartley skutečně projeví trochu žárlivosti.
Easton se vážně sanží s Felicity rozejít, ale ta vyhrožuje, že ublíží Elle (hlavní hrdince Papírové princezny, ale to všichni smz. víte) i Hartley.
Intriky, intriky.
Easton Felicity vyhrožuje, až nakonec Felicity souhlasí, že se tedy rozejdou. Ale že se ona rozejde s ním. Jenže Easton se opět ožere natolik, že všechny jen poníží a Felicity akorát rozzuří. Ta se pak začne mstít. První na řadě je Hartley, narafičí ji do skříňky otázky k testu a anonymně ji obviní z podvodů. Hartley je podmínečně vyloučena ze školy.
To se neblaze projeví u její rodiny, protože se to k nim donese. Otec je ponížen v místních klubech a jméno její rodiny je kvůli ní opět pošpiněno. Otec jí tedy vyhrožuje, že pokud se nevrátí zpátky do New Yorku, kam ji před 3 lety vyhnal, tak tam místo ní pošle její duševně narušenou mladší sestřičku.
Easton se to snaží všechno napravit, protože je to všechno jeho vina. Opět se ožere, jde za Hartleyiným otcem. Povyšuje se nad něj, že on je Royal a kolik peněz chce, aby nechal Hartley na pokoji. Harleyin otec o Eastonovi mluví jako o Stevovu bastardovi, že jeho matka byla děvka a není Callumovým synem ale Stevovým.
Hartley se tam přiřítí odtáhne ho a ja na něj ještě víc naštvaná.

Děj končí autonehodou, Hartley se srazí s Royalovic dvojčaty (je to její vina). Všude je spousta krve. Sebastian je možná mrtvý. Sawyer jen lehce zraněný. Easton se tam přiřítí pěšky opilý.

Erin Watt: Něco skutečného

9. srpna 2018 v 22:43 Young Adult
Slavný zpěvák Oakly nemá zrovna dobré období, trápí ho tvůrčí blok a v médiích se objevuje jeden jeho skandál za druhým. S napravením reputace by mu měla pomoct Vaughn, najatá "dívka od vedle", a ta zase potřebuje peníze pro svou rodinu.

Miška:

Duo Erin Watt už prokázalo, že napsat čtivý příběh umí, Něčím skutečným to znovu potvrdilo, protože na to, jak je předstíraný vztah ohrané téma, to celé hezky fungovalo. Zkrátka a dobře čekejte miloučké počtení.
Vaughn skutečně působí jako obyčejná holka od vedle, hezká milá a nezkažená. Oakly je zase docela přesvědčivý devatenáctiletý idol pubertálních srdcí. Zápletka je prostá a na nic si nehraje, úhlavním nepřítelem hrdinů jsou samozřejmě manažeři, fanoušci, média a Vaughnin nesnesitelný přítel "W". "W" jsem měla chuť pokaždé ušktit, takže další skvěle napsaná postava :D A super byly taky komentáře Oaklyho fanoušků.
Vlastně asi nemám nic moc, co bych knížce vytkla, na druhou stranu se nedostavilo žádné mravenční ani žádný wau zvrat, který by mě přesvědčil, že je knížka naprosto bombastická a budu ji chtít číst znova a znova.

Hodně jsem se obávala konce, který mohl být strašně velké klišé doprovázené 50 stránkovým trucováním, stávkováním, odmítáním… Ale to se naštěstí nestalo a vlastně konec to pro mě celé tak nějak zachránil. Takhle vám to jako nenáročnou zamilovanou oddychovky ráda doporučím :-)


Zuzka:

Asi se mi znovu potvrdilo, že Elle Kennedy píše lépe sama, než v páru (s výjimkou Zůstaň). Něco skutečného není špatná kniha, spíš mi přišla jako něco, co nenadchne, ale ani neurazí. Dostanete přesně to, co čekáte. Chudá holka, slavný zpěvák… nesnášejí se, ale pak… A není tu nic navíc. Což mě mrzelo.
Uznávám, že je opět vtipně napsaná a je tu množství dobrých hlášek, ale není to takový zázrak, jaký bych čekala.A pokud hledáte ještě něco podobného tak rozhodně Cinder a Ella nebo série Off-Campus by vás mohly zajímat.John Flanagan: Hraničářův učeň

3. srpna 2018 v 17:19
Příběh kluka, který se postupem let stává sebevědomým hrdinou. Z učně opravdovým hraničářem. Knihy pro celou rodinu.

Monča:

Prvního Hraničářova učně jsem začala číst nedávno a příběh mladého Willa mně zaujal natolik, že jsem už dočetla celou sérii o dvanácti knihách a nemohu se dočkat, až si dočtu knihy související s příběhem, které autor napsal dodatečně. Příběh, jak se z mladého sirotka stává hraničářský učeň, mě naprosto odrovnal.
Odvaha a oddanost svému království chlapce a jeho přátel vás bude provázet každou knihou série a vždy budete mít pocit, jako byste se měli ocitnout přímo na místě děje. Čtení těchto knih ve mně vyvolávalo kreativitu a sama jsem přemýšlela, jak by asi bylo nejvhodnější se v určitých situacích zachovat a jakou strategii využít.
Čím starší Will a ostatní postavy byli, tím zodpovědnější situace museli řešit. Autor se rozhodl v případě jedenácté knihy změnit svůj styl psaní a už se nejednalo o jeden příběh, nýbrž o povídky jiných postav. Tyto povídky měly své kouzlo v tom smyslu, že čtenář konečně dostal odpovědi na otázky, které v průběhu předchozích knih narůstali, a přesto byly vedlejší. Díky jedenácté knize se také autor propracoval k poslednímu dílu, ve kterém sám Will, v prvních dílech hraničářův učeň, dostal svého vlastního učně. Kdo byl tímto učněm, to už si přečtěte sami. Vřele doporučuji a knihy rozhodně stojí zato.

Zuzka:

Asi je to zvláštní, ale já o knihách z téhle série mluvím jako o bonbónech. Proč? Prootže jsou pro mě za odměnu. Nezhltla jsem celou sérii najednou, i když bych nepochybně mohla, ale pěkně si ji dávkuji. Jeden díl za rok nebo třeba za tři. Nezapomínám, o co šlo a pořád ji mám ráda. První díl jsem četla zhruba v patnácti a osmý v dvaceti osmi... a víte co? Pořád je to skvělé!
Myslím, že i můj vlastní věkový rozptyl čtení jasně říká, že je Hraničářův učeň vyjímečný. Líbil se mi jako puberťačce a líbí se mi i jako dospělé. Rozhodně by ho měl zkusit každý, kdo má rád fantasy a příběhy plné skutečného přátelství a mravních hodnot. Nebo všichni rodiče, kteří neví, co vyprávět dětem. Tohle vás totiž bude bavit, i když jim to budete předčítat.

A dobrá zpráva je, že vyšel 13. díl - zatím jen anglicky, ale určitě na něj nebudeme dlouho čekat.
Totiž takhle - Flanagan píše sérii o nové generaci hraničářů, ale u nás to zařadili za tu původní, takže jejich 1. díl je náš 12. a tak dále.

Markétka:

Jakmile jsem rozečetla tuhle sérii, tak mě naprosto uchvátil Flanaganův vyprávěcí styl. Vyprávějí naprosto všichni a není výjimkou, že na pár řádcích vystřídáte myšlenky několika postav. A vůbec to nevadí, naopak. Je skvělé vědět, co si kdo myslí. A nejlepší jsou Haltovi bručivé průpovídky. Celé knížka a série ubíhá neuvěřitelným tempem. Nic tam není navíc a nic zásadního neschází. A pokud náhodou opravu něco, tak poslední díl Ztracené povídky to všem zcela jistě vynahradí.
Jediné s čím mě autor poněkud rozčiloval byly názvy dílů. Promiňte, ale když díl nazvete Hořící most a v knize se konečně nějaký most objeví. Víte, že je celkem důležitý a že ho potřebujete zničit. Tak prostě víte, co přijde. A co teprv kniha Halt v nebezpečí. Proboha, celou knihu čekám, co se mu stane a trnu a trnu a trnu. Za každým rohem čekám nebezpečí. Tahle kniha byla náročná a zároveň úžasná!

Teď trochu spilerů!
Upřímě vůbec jsem nebyla nadšená, když to začalo vypadat, že se Will dá dohromady s Alyss místo s Evanlyn. Nějak jsem si to celou dobru představovala jinak. I když naprosto chápu, že se k sobě mnohem víc hodí. Stejně tak Horác s Kassandrou, hlavně díky tomu, jak jsou zvyklí žít. Ale prostě jsem to nemohla přenést přes srdce. Až po tom, co si to spolu dívky urovnaly v Císaři Nihon-džinu, tak jsem teprve vzala Alyss na milost. Do té doby mi byla vážně protivná.
Konec spoilerů.

Když jsem zjistila, že poslední kniha není celý příběh, ale série povídek, byla jsem zklamaná. Jenže Flanagan je mistrný spisovatel a po prvních stránkách mě okamžitě přesvědčil, že to nemám vzdávat. Naprosto dokonale uvedl celou knihu, která rázem dává smysl. Jednotlivé povídky byly skvělé. Věci, nad kterými jsem si lámala hlavu při čtení série, se osvětlili. Například: Jak vydrží hraničářští koně tak dlouho sloužit? Nebo kdy se objeví Foldar a bude další problém. Vždyť Halt odjel jen tak. Zvlášť u té poslední povídky jsem brečela dojetím. A opět to celé bravurně zakončil, kde si i krásně nahrál na pokračování v sérii Bratrstvo.

Hraničáři mi úplně nečekaně vpadli do života. Každá série a kniha, co jsem četla, se mi nějak vryli pod kůži. Ale musím říct, že tohle je něco jiného. Něco čistého, osvobozujícího, láskyplného a odvážného. Na začátku jsem stále hledala nějaké intriky a podvody. O to víc mě potěšilo, že tam nejsou. Tak moc jsem byla zahlcená z jiných knih. Tady jde o čisté přátelství, lásku a oddanost. Odvaha, se kterou odrážejí lumpy a armády, je neobyčejná a mě to naprosto nadchlo. Bude se mi těžko opouštět, ale vím, že se k ní budu vždy vracet.


Pokud vás knihy zaujaly, zkuste také: Harry Potter, Sedmý smysl (Databáze knih), Dobrodružství Ryiria, Stín krkavce (pro starší čtenáře)