Shusterman: Smrtka - obsah

11. července 2018 v 20:52 |  Obsahy knih

Seznámíme se s hlavními hrdiny Citrou a Rowanem a to prostřednictvím Ctihodné smrtky Faradaye. Oba dva prokáží mravní sílu a pohrdání k týrání. Díky tomu si je smrtka vybere za učedníky. Ani jeden z nich nechce, ale nakonec je donutí okolnosti. Rowana nenávidí v jeho škole, protože se všichni domnívají, že může za smrt školního oblíbence, ačkoliv mu Rowan jen poskytl poslední účast v jeho životě, když ho přišel smrtka Faraday pokosit. Rowanova rodina o něj nijak výrazně nestojí, tak proč by nešel. Citru zas motivuje fakt, že tak ochrání ty, které má ráda. Rodinu smrtky nemůže nikdo pokosit. A to si přeje pro své rodiče i svého bratra.

Oba se učí řemeslu Smrtky a musejí bojovat hlavně se svým svědomím a nitrem, ale smrtka Faraday je dobrý člověk a vysvětluje jim, jak je kosení nutné a jak jej lze provádět humánně. Přesto se Citra s Rowanem snaží nenavázat nijak hluboký vztah, zaprvé to mají od Faradaye zakázáno, za druhé jim to připadá zvláštní, přesto mezi nimi vzklíčí přátelství. To by měl zpřetrhat požadavek smrtek na konkláve, které se rozhodnou vyžadovat život jednoho z nich. Projít zkouškami a stát se smrtkou smí jen jeden a hned, jak se tak stane, musí pokosit toho druhého. Toto je vyžadováno pod nátlakem smrtek, které neoficiálně vede Ctihodný smrtka Goddard, muž, který se vyžívá v davovém a velkolepém kosení. Má vlastní filosofii a v kosení/zabíjení vidí svůj osud.

Brzy ale přichází další zvrat, Smrtka Faraday umírá. Spadl pod vlak. A Citra s Rowanem jsou rozděleni. Výuku Citry převezme ctihodná smrtka Curieová a Rowana si vyžádal Goddard. Tak se jejich cesty rozdělí. Metody smrtky Curieové jsou jiné, než byly u Faraday, ale Citra chápe, že i tahle žena je dobrá a svou práci dělá právě proto, že se obává, že by se na její místo mohl dostat někdo, kdo by si kosení vyloženě užíval.

Rowan je na tom u Goddarda jinak - je zbit, ale po výcvikové stránce nestrádá. Goddard z něj cvičí stroj na zabíjení a Rowan je v tom vážně dobrý. Snaží se udržet si zdravý rozum a chápat, jak moc zvrhlý Goddard a jeho přívrženci jsou, ale chápe, že i z něj se stává někdo jiný. Jak je možné, že je náhle schopný cvičit s živými terči?


Rowan i Citra selžou při druhé zkoušce, ale hlavně Citra Rowana na konkláve téměř nepoznává. Chová se jinak, mladé smrtky ho obdivují, protože mu Goddard občas dovolí předávat imunitu nebo něco podobného. Citře se zdá, že se Rowan změnil. I když tomu nechce uvěřit. Přesto se mu svěří se svým podezřením, že smrtka Faraday nezemřel náhodou. Pátrá po jeho vrahovi - neřekne, kdo přesně by to měl být, ale je jisté, že naznačuje, že by mohlo jít o Goddarda. Rowan jí její obavy vymlouvá a hlavně chce, aby nic neříkala nahlas bez důkazů Citra ho poslechne. Ale pátrá dál. A právě proto pro ni brzy přijdou vyšší smrtky a obviní ji z vraždy Faradaye. Usvědčit jí má zápis z Faradayova deníku, kde píše, že se bojí o život, protože mu bezejmenná ona často stojí u dveří. Citra nemá jinou možnost, než skočit ze střechy, "rozplácnutí" jí totiž zaručí převoz do oživovacího centra, kde není v moci smrtek.

Rowan tou dobou ale už ví, že má být o Citru "postaráno". Goddard totiž na jednu ze svých velkolepých a pompézních akcí pozval i Vrchního sekáče. A ten mu musel neochotně přislíbit, že Rowanova konkurentka brzy již nebude problém. Při tom je ovšem poslouchá i smrtka Volta, který se snad stává i Rowanovým přítelem přestože je oddaný Goddardovi a vidí v něm vizionáře. Volta totiž pochopí, že malá dívenka, která žije u nich v domě, je ve skutečnosti dcera Vrchního sekáče a to je vážný problém, když smrtky nesmí zakládat rodiny ani se zamilovat. Goddard ji ale uvěznil a s její pomocí vydírá Vrchního sekáče.

Citra se od počítače, který řídí chod světa, v bezvědomí dozví, že má vyhledat konkrétního muže, ten je spojen s úmrtím smrtky Faradaye. Z oživovacího centra ji pomůže utéct Curieová, jelikož je Citra stále ještě obviněna z vraždy. Ukazuje se ale, že zmíněný zápis z deníku nebyl o ní, nýbrž o Curieové, která Faradaye velice milovala a kdysi s ním měla poměr a on si tenkrát jen špatně vyložil její postávání za jeho dveřmi. I tak ale Citra prchá. Smrtka Curieová jí také sdělí důležité jméno a je shodné s tím od počítače, ale také jí řekne, kde ho hledat, když ji Citra vysvětlí, že si je jistá, že Faradyova smrt nebyla náhoda, že do ní musela zasáhnout jedna ze smrtek.

Pátrání Citru zavede až do dalšího kusu Ameriky, který už nespadá pod správu Vrchního sekáče. Tam nalézá onoho muže, chce ale aby trpěl, a tak mu jen prostřelí koleno. Naštěstí. Ukáže se, že je to totiž Smrtka Faraday, který svou smrt skutečně jen předstíral. Chtěl odejít na odpočinek a už nevykonávat řemeslo smrtky. Hlavně ale věděl, že úmrtí smrky propustí jeho učedníky. Tak měli být Citra i Rowan zpět doma a nemuseli se povraždit vzájemně. Citra mu vysvětlí, že to jim nikdo nedovolil a soutěž běží dál.

Curieová na konkláve přizná, jak to bylo s deníkem a Citra je volná, vrací se, aby mohla nastoupit na třetí zkoušku.


Mezitím si Rowan prochází peklem. Goddard ho donutí, aby se účastnil masových kosení. Rowan obvykle zvládne lidi varovat a poslat je pryč, tentokrát jdou ale do kostela Nezasvěcených. Rowan střeží východ, aby mohl každého pustit, ale lidé se ho bojí, jak je ostatní smrtky vraždí. V jedné z mnoha chodeb najde Voltu, který mu vysvětlí, že vtrhl do třídy, doufal, že tam nikdo nebude, ale byly tam děti a on je všechny povraždil. A pak se sám podřezal - jediný způsob, jak může smrtka zemřít, je zabít sama sebe. Umírá a zbytky Rowanových pochyb jsou pryč. Nenávidí Goddarda a jen o pár chvil později je přinucen zabít zdejšího kazatele. Té chvíle, ale využije k tomu, aby popravil Goddarda a zabil další dva jeho přisluhovače. Celý kostel zapálí a uteče. Oheň - jen ten zničí vše a nedá se s tím nic dělat. Lidé se sice dohadují, jestli měl Rowan jen štěstí a unikl nebo nese vinu, ale dokázat se mu nic nedá. Tak se dohodne i s Vrchním smrťákem, obzvláště po tom, co mu vydá jeho dceru a naznačí, že také ví, o koho jde.

Koná se třetí zkouška. Citra má zabít svého bratra, ona to nenese dobře, ale nakonec to udělá, protože ví, že ho pak ihned oživí, což se i stane. Později se dozvídá, že Rowan stiskl spoušť dřív, než mu stihli vysvětlit, co má dělat a proč.

Konkláve Smrtek rozhodne, že vítězem se stává Citra. Ta má svůj tajný plán. Rowan byl rozhodnutý Citru nikdy nezabít, ale probít jí cestu ven. Citřin plán je lepší. Jakmile dostane prsten a vybere si jméno Anastazie, dá Rowanovi pěstí a pak ho chce ochotně zabít. Jenže Rowanova krev se načte do prstenu a dá mu roční imunitu. Než se všichni vzpamatují, Citra mu řekne, kde na něj čeká auto a Rowan uteče. Sám je zaskočen, že na něj v autě čeká Faraday a společně odjíždějí.

Z Citry se stává nižší smrtka a zůstává u Ctihodné Curieové. Po světě se ale začíná provídat o Luciferovi. Muži, který ohněm zabíjí smrtky, které ke kosení nepřistupují s dostatečnou pokorou…


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama