Meagan Spooner: Na lovu

9. července 2018 v 17:35 |  Young Adult
Kráska/Jeva je dívka obdařená velkou krásou, ale také touhou po něčem jiném než je nudný život ve městě. Láká ji les, miluje lov a chce od života něco víc. Vydává se do lesa najít svého ztraceného otce, jenže přichází příliš pozdě. A Zvíře, které ho připravilo o život, ji uvězní. Jediné, co ji drží při životě je touha po pomstě.

Miška:

Z knížky jsem měla velké obavy a hodně dlouho jsem ji odkládala, protože takhle rozporuplné ohlasy jsem už dlouho neviděla.
Teď toho odkládání upřímně lituju. Pro mě to byla bomba! Ale po dočtení musím říct, že ty rozdílné názory chápu.
Máte rádi Krásu nesmírnou nebo jiné klasické ruské pohádky? Já je od mala zbožňovala a o tom to celé je. Protože tenhle retelling Krásky a zvířete vychází právě z nich. Takže pokud máte radši pohádky v americkém stylu, asi vás to moc neosloví.
Vzhledem k tomu, jak skepticky jsem ke knížce přistupovala, jsem byla neskutečně překvapená autorčiným živým vyprávěním, které mě vážně pohltilo.
Celé je to z Jevina úhlu pohledu, ten je zpestřen opakujícími se stále stejnými obrázky a velmi stručným náhledem do myšlení Zvířete. Ze začátku jsem ty obrázky nechápala, nestačil by jeden? A pak rovnou text Zvířete?
Ne, nestačil :-D Nebojte, není to jen plýtvání stránkami, má to svůj význam. Co se děje týče, hodně čtenářek mohlo být zklamaných, protože se tady nebojuje proti bezpráví, ani to není ten pravý pohádkový srdíčkový příběh. Hrdinové tady bojují především sami se sebou.

Můj závěr? Prostě si to musíte zkusit přečíst, abyste zjistili, jestli Na lovu pro vás je nebo není. Pro mě rozhodně bylo!

Zuzka:

Na lovu je zajímavé hned z několika důvodů - zaprvé, jak už zmínila Miška - není to samá Amerika. Vlastně je to Rusko. Nejen místo děje, ale i zázemí pohádky. A upřímně, to dodává příběhu neočekávanou šťavnatost a zajímavost. Není totiž stejný jako 90% momentální knižní produkce. Za druhé si tu pohrávají i s grafickou úpravou. Ta má právě z pohledu Zvířete velký význam a vy tak mnoho vytušíte i z mála textu.
V téhle knize konečně něco znamená i slova rodina, oddanost, slib nebo láska. Ale hlavně poznání sebe sama. Honba za pomstou vám štěstí nepřinese, smrt není jediný trest na světě a honba za něčím víc… ale co je to víc? A lze to vůbec najít!
Přečtěte si tuhle verzi Krásky a zvířete, pokud nechcete plout s mainstreamovým proudem a zajímají vás i jiné pohledy na věc.
A mimochodem - konečně někdo nenávidí pohádku o Ivanovi a vlkovi, kteří spolu ukradnou všechno, na co přijdou, stejně tak jako já. :)

A jestli už jste knížku četli a líbila se vám. Zkuste také sérii Dvůr trnů a růži, Měsíční kroniky a Roztříštěnou.

Markétka:

Krásné zpracování Krásky a Zvířete. Líbilo semi to dokonce víc než Dvůr trnů a růží. Nádherně tajemně jsou napsané pasáže od zvířete. Na začátku knihy, mi díky tomu běhal mráz po zádech. Když najednou zmizely, tak jsem si myslela, že mi to čtečka jen špatně zobrazuje. Ale NE! Prostě on nebyl! Dokonalé. Líbila se mi férovost a laskavost vedlejších postav. Jasenka a Solmir, nechtějí být spolu kvůli Jevě. Radak a Solmir, drží slovo a jsou opravdu zamilováni, i když dívky nečekaně zchudly. Byla to velmi příjemná změna. Vlastně v knize není nějaký pořádný záporák.
Také je tu moc pěkně zapojená pohádka Carevič Ivan a vlk šedivec. Našla jsem si jí, přečetla a vážně musím souhlasit s Jevou a Zuzkou. Ta pohádka je vážně špatná. Ivan vše pokazil, neposlouchal a i přesto byl zachráněn, dostal vše po čem toužil a ponaučení žádné. Aspoň že Na lovu to zachránilo. Celou dobu jsem si říkala, proč mu musí říkat Ivan? Proč Ivan? To není jméno pro hrdinu. Ještě že se z něj vyklube Eovan.
Knížka má i krásné zakončení odpovídající charakteristice postav. Jsou tak nespoutané a táhne je to do lesa a k sobě. Vůbec není potřeba další svatba. Mají jeden druhého a to jim stačí. Pro mě asi nejlepší zpracování Krásky a zvířete.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama