Malá Antológia sci-fi poviedok

20. července 2018 v 22:32 |  Sci-fi, Fantasy
Elektronická zbierka Malá antológia sci-fi poviedok obsahuje štyri rýdzo slovenské vedecko-fantastické poviedky. Ich autori, Ivana Molnárová Dubcová - víťazka Fantasy Award a pravidelne bodujúca v Cene Fantázie, Marek Brenišin - víťaz ceny Béla za najlepšiu hororovú poviedku roka 2017, Marek Čabák - sa pravidelne umiestňuje v TOP 10 v súťaži Ohnivé pero, jeho poviedka Špajza bola publikovaná v antológií Moderná Urban Fantasy a Lenona Štiblaríková - víťazka ceny OZ Fantázia pre najlepšiu fantasy poviedku 2017 a zároveň autorka kníh ako Prehnité mesto, Astrálny pútnik, a ďalších, vás pozývajú na neopakovateľnú jazdu svetom vedy a techniky.

Markétka a Zuzka:

Byly jsme osloveny, jestli bychom neměly zájem přečíst si sbírku čtyř slovenských autorů a něco k ní napsat. A my pochopitelně měly, jekmile se nám řeklo, že se jedná o pořádné sci-fi. Soubor nápaditých sci-fi povídek s krásnými ilustracemi, který rozhodně stojí za přečtení.

I. M. Dubcová: Subjekt Z
Tohle byla neuvěřitelná povídka. Osobně čtu povídky s despektem, protože se mi prostě neukládají do hlavy tak dobře, jako romány. Potřebuji ucelený příběh. A tady jsem ho dostala. Každá sbírka má začínat něčím, co vás pořádně navnadí, a to se povedlo. Sice člověk může mít pocit, že by se vše dalo rozpracovat na 300 stran, ale podle mého názoru by to nápadu jen ubralo.
Ocitáme se v blíže nespecifikovaném čase ve výzkumném ústavu. Velice rychle se dozvídáme, že je tu něco špatně. Testy probíhají na lidech a ti umírají. Praktikant je vším znechucen, přesto se ale snaží setrvat a pokračovat, v čem začal. Vědci se totiž snaží v lidech probudit božskou entitu - znáte to, tu sílu, která umožní matkám zvednout náklaďák, když zavalí jejich dítě. A jak jinak toho docílit, než postavit člověka do mezní situace, nebo-li ho prostě týrat?
Můžu vám slíbit, že je povídka strhující, a že se tu dočkáte jednoho z nejúžasnějších waw (nebo WTF) momentu, na jaké můžete narazit.

M. Brenišin: Odkaz Katedrály
Bohužel se člověk neubrání srovnání. Když dočte jednu povídku a naváže druhou, nedá se nevnímat ten skok. V místě, času, ale i kvalitě. Ne že by byl Odkaz katedrály vyloženě špatný, vždyť je postaven na dobrém sci-fi základu, celý se odehrává v raketě u měsíce Ganymeda, jsou tu jen čtyři postavy, což by mělo být fine, jelikož jich víc na tak krátkém prostoru prostě potřebovat nemůžete, jenže ono je to kupodivu moc. Autor tu střídá jejich jména, příjemní a také vojenské hodnosti a čtenář se tak začíná ztrácet. Kupodivu to ale příběhu moc nevadí, což je samo o sobě zvláštní.
Osobně se nemůžu zbavit dojmu, že by povídka byla zajímavější, kdyby autor psal o tom, co se dělo na Katedrále než tuhle variantu, kde to náš tým zjišťuje a pídí se po tom. V povídce je až moc politiky, která je ale všechna v budoucnu, takže se v ní musíte rychle zorientovat a to jen na zákaldě pár řádek. A bohužel myšlenka není tak závratná jako v předchozí povídce.
Asi bych to shrnula tím, že má Odkaz Katedrály jen smůlu, že je postaven přímo za Subjekt Z, který šokoval vynikajícím způsobem. Sám o sobě by byl zajímavý. A jako takový by stál za rozpracování do delšího útvaru, aby měl čtenář čas sžít se s postavami a jejich prostředím.

M. Čabák: Samantha
Povídka se mi líbila měla spád, velmi nenásilně dokreslila některé historie postav, aniž by k tomu potřebovala sáhodlouhé odstavce. Přesto, že jsem tuto povídku četla bezprostředně po dočtení Počátku od Dana Browna, tak téma umělé inteligence je pro mě stále nové a neokoukané. Dokonce ani nevadí, že čtenář od začátku asi tuší v čem bude daný problém, na zážitku to nic nemění. Jen bylo od začátku jasné, kdo se skrývá za jednotlivými partnery, proto si myslím, že by bylo zajímavější, kdyby se nakonec zjistilo, že se čtenář celou dobu mýlí. Naopak to, jak se Zuzana zachovala na konci, mě překvapilo. Vybočuje to z klasických hrdinských konců. Takže velmi příjemná a čtivá povídka.

L. Štiblaríková: Lovec šťastia
Hrozně dlouho mi trvalo než jsem se v povídce začala orientovat. Je tu hodně popisů probíhající situace a nového světa, které mi dlouho nedávaly smysl. Po čase jsem vše začala vnímat jasněji a jaké bylo překvapení, když jsem pochopila, kam to celé směřuje a povídka skončila. Celá povídka vypadá jako vytržená kapitola z jedné knihy, kde vám zbytek opravdu chybí. Co bude dál? Podaří se Remymu jeho plán? Co bude s Hanele? Rozhodně celkový námět je velmi osobitý, nový a má potenciál. Ale tohle je pro mě rozjezd na dobrou knížku, nikoli ukončená povídka.

Odkaz na obchod (ke stažení zdarma)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Demonic Wampyr Demonic Wampyr | Web | 21. července 2018 v 9:18 | Reagovat

To vypadá dobře

2 knizniholky knizniholky | 21. července 2018 v 9:58 | Reagovat

[1]: Je to minimalne hodne zajimave! :-)

3 Black Blood Black Blood | Web | 22. července 2018 v 15:11 | Reagovat

[2]: to věřím

4 Saga Saga | E-mail | 2. září 2018 v 17:41 | Reagovat

Baby, ďakujem za recenziu a veľmi ma potešilo, že sa vám môj Subjekt páčil ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama