Tahereh Mafi: Roztříštěná

6. června 2018 v 21:26
Juliette žije v izolaci. Má obrovský ale nebezpečný dar, její dotek je totiž smrtící. Svět už dávno není takový jaký býval. Stejně jako ona je zničený, ale změna se blíží. A Obnova v čele s neúprosným Warnerem má s Juliette své plány.

Miška:

O téhle sérii jsem slyšela samá superlativa, radši jsem k ní však přistupovala obezřetně. Ty hity mi ne vždycky sednou. Jenže tenhle za to vážně stojí.
U prvního dílu Jsem roztříštěná mi pár stránek zabralo, než jsem si na styl vyprávění zvykla. Ale pak jsem si říkala, že to je po hodně dlouhé době to nejlepší, co se mi dostalo do ruky. Text je totiž velmi často narušen vyškrtávanými větami toho, co Juliette napadne, ale na co by vůbec myslet neměla. A to je prostě pecka! Díky tomu Juliette opravdu působí roztříštěně. V prvním dílu vás autorka zasvětí do problematiky této dystopie, ukáže vám, kdo proti komu stojí, a rozjede boj, který nejde zastavit. Samozřejmě nemůžou chybět dva nádherní mužští, máte tu Adama a Warnera, abyste se sami rozhodli, komu budete stranit.
V Jsem zlomená se děj sice hýbe, ale je to vycpávkový prostřední díl. Hlavní hrdinka se toho musí spoustu naučit, seznámíte se s novými postavami i prostředím. Občas jsem bohužel měla pocit, že se to celé vleče. Jenže je tu psychologie postav, která toho dost vynahrazuje, a taky odkrývání některých skutečností, které vám pomáhá vše lépe chápat.
Závěr série Jsem rozohněná je bomba. Hodně lidí si stěžovalo, že jim chybí ten vyškrtaný text. Ano, na jednu stranu to zamrzí, protože právě to ty knížky odlišovalo, jenže Juliette už není taková jako v prvním díle. Je z ní silná osobnost a na nějaké vnitřní pochyby nemá čas. Takže ten vyškrtaný text tam ani být nemůže, to by z toho byla úplně jiná série, rozhodně ne tak dobrá. A autorka má ode mě ještě speciální pochvalu za naprosto dokonalý vývoj trojúhelníkové, vlastně čtyřúhelníkové, zápletky. Já ty mnohoúhelníky tak nerada, jenže tady? S tím posunem v psychologii postav? To celé sérii dalo úžasný rozměr. Nebudu spoilerovat, ale podle mě to dopadlo perfektně.

Pokud vás tahle série zaujala, určitě zkuste i Hunger Games, Dvůr trnů a růží, Jiskra v popelu nebo třeba i Pomsta a rozbřesk.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama