S. J. Maas: Dvory - obsah

29. června 2018 v 14:11 |  Obsahy knih

Dvůr trnů a růží

Feyre je mladá dívka, která se stará o svou rodinu, která nečekaně zchudla. Denně chodí na lov do lesa obstarávat obživu pro své dvě starší sestry a otce, který je tím, co je postihlo, zlomený. Jednou Feyre v lese zastřelí vlka, ale ne jen tak obyčejného vlka. Byl z rodu víl, které žijí za Zdí a mají magické schopnosti. V odplatě ji odvede za Zeď jiný vlk, který se ukáže být Vladařem Jarního dvora - Tamlin. Feyre se seznamuje s vílím světem a s životem u dvora. Postupně odkrývá, že je tento dvůr prokletý a zjišťuje, proč všichni nosí masky. Poté, co ji Tamlin pošle zpět k její rodině, aby ji ochránil proti zlé Amaranthě, která ji chce zničit, protože Feyre je jediná, kdo může onu kletbu zlomit. Feyre si uvědomí, že se do Tamlina zamilovala a vrátí se, aby ho zachránila. Musí se vydat do kraje pod Horou, kde Amarantha vládne. Podstoupí tři zkoušky, aby vílí lid osvobodila. V průběhu utrpí težké zranění a výměnou za to, že jí Vladař Nočního dvora Rhysand pomůže, se uvolí s ním strávit týden z každého měsíce. Feyre je v závěrečné části zabita Amaranthou ve vzteku, že splnila všechny její úkoly a vyřešila hádanku. Tamlin zabije Amaranthu, protože díky Feyre získává zpět svou moc a Vladaři všech dvorů věnují Feyre částečku sebe a vrací jí život.

Dvůr mlhy a hněvu

V Prythianu se vše pomaličku vrací do starých kolejí, všichni se vzpamatovávají z dob hrůzy s Amaranthou. Feyre je svým pobytem pod Horou velmi poznamenaná a Tamlin tomu nevěnuje pozornost a je stále více a více ochranitelský. Plánuje se svatba, a když na ní dojde, Feyre si není jistá, že by to měla udělat. V tom se objevuje Rhysand, který ji odvede s sebou na Noční dvůr, dle jejich úmluvy. A začíná učit Feyre číst a používat její nabytou moc jako víly. Po týdnu se Feyre vrací na Jarní dvůr, ale Tamlinova obava, že se Feyre něco stane, stále roste, až jí zamkne v domě, z čehož se Feyre úplně zhroutí a zachrání jí Mor (sestřenice Rhysanda) a odnese ji na Noční dvůr.
Zde se Feyre začíná uzdravovat, poznává tajné město Velaris a Rhysandovu rodinu. Všichni vědí, že mír je jen zdánlivý a Hybern jistě brzy zaútočí. Rozhodnou se tedy získat dvě poloviny Knihy dechů, kde by mohl být návod na to, jak zničit Kotlík, který Král získal a chce s ním zničit Zeď. Proto se vypraví na Letní dvůr, kde knihu ukradnou s pomocí Feyřiny moci, čímž na sebe povolají hněv vladaře Tarquina. Druhá polovina knihy patří lidským královnám. Proto se vydávají k Feyřiným sestrám, kde probíhají jednání o předání Knihy. Královny, ale žádají důkaz toho, že jsou úmysly víl pravé. Proto se Rhysand rozhodne ukázat jim Velaris, město střežené 5000 let, které nikdo zvenčí nespatřil. Použijí kouzelnou kouli Veritas, získanou lstí z Dvora nočních můr, které je oficálním sídlem Nočního dvora. I přesto, že se královnám ukázal Velaris, Rhysandovi nevěří a odchází, ovšem jedna královna jim knihu tajně donesla. Bohužel Velaris už není tajným místem a je napaden hybernskými vojáky. Feyre poprvé zkouší své bojové schopnosti. Během těchto nesnází se Feyre postupně zamilovává do Rhysanda až zjistí, že je jejím druhem, což věděl, a celou dobu tajil. Ovšem vyříkají si to, a pak je čeká cesta za Kotlíkem na Hybern, aby ho zničili. Zde ale nejde vše podle plánu, jsou zajati a předvedeni před Krále, kde je nečekaně Tamlin i Lucien. Dohodli se s Králem, že mu poskytnou vstup na Jarní dvůr, pokud jim pomůže získat Feyre zpět. Také jsou sem přivedeny Feyřiny sestry a jsou strčeny do Kotlíku a přeměněny ve víly, jako důkaz pro lidské královny, že to jde. Feyre použije svou moc od všech Vladařů a rozbije ochraná kouzla, oklame ostatní a nechá se odvézt na Jarní dvůr, předstírá, že ji Rhysand jen omámil kouzlem a vše dělala proti své vůli. Ve skutečnosti tam míří jako Rhysandův zvěd.Dvůr křídel a zmaru

Feyre na jarním dvoře spřádá plány na to, aby rozvrátila Jarní dvůr zevnitř a aby získala, co nejvíce informací ohledně hybernských vojsk a jejich plánů. To se jí daří a společně s Lucienem prchá z Jarního dvora, je však otrávena vílím zmarem a nemůže tedy používat svá kouzla. Proto putují pěšky na sever, kde je přepadnou Lucienovi bratři, ale jsou zachráněni Cassienem.
Ve Velarisu se setkává se svými proměněnými sestrami a Lucien se setkává se svou družkou Elain. Je jasné, že dojde ke střetu, je tudíž potřeba spojit se s ostatními Vladaři. Než se dohodne místo schůzky a datum, Feyre trénuje s Cassienem a Azrielem, Nesta se učí s Amren používat svou moc, aby posílila Zeď a společně všichni vymýšlí, jak nebezpečí čelit. Feyre se rozhodne požádat o pomoc Řezbáře kostí, ten ale na oplátku žádá zrcadlo Uroboros, do kterého se každý bojí pohlédnout. Musí se pro něj vypravit na Dvůr nočních můr, kde je schované a také domluví pomoc Temných legií. Velaris je znovu napaden, ale je napadena i Adriata na Letním dvoře, schůzka Vladařů se tedy urychluje. Probíhá na Jitřním dvoře a sejde se nakonec všech sedm Vladařů. Tamlin nenechá na Feyre nit suchou, Beron - vladař podzimního dvora - se do všech opírá a nakonec ze schůze odchází bez přislíbení vojsk. Druhý den schůze je prolomena Zeď a Vladaři se vrací do svých domovů schromáždit vojska a vydat se do války. Feyre také uzavírá dohodu s Bryaxisem, stvůrou žijící v knihovně pod Domem větru, že jim přijde na pomoc v boji. Vydávají se varovat lidi, kde zjišťují, že Jurian je stále na jejich straně a snaží se z Hybernu dostat nějaké informace. Prozradí jim, kde bude první hybernský útok. Ten je odražen, ale je objeveno další vojsko, které je obchází, proto se za ním vydají ho zničit. Když boj nevypadá příznivě, Feyre se vypraví za Surielem, aby od něj získala odpovědi, jak Hybern porazit. Ty získává a je jasné, že je třeba donést Řezbáři kostí Uroboros. Mezitím je unesena Elain Kotlíkem. Proto se Feyre společně s Azrielem vydává do hybersnkého ležení pro svou sestru, ketrou se jim podaří zachránit a také rozpohybovat nepřítele.
Je tedy jasné, kde se odehraje poslední bitva, je třeba zachránit lidi, tudíž jsou všichni přeneseni do Adriaty a Feyre se vydává pro Uroboros. Na začátku bitvy je dojemné loučení všech a konečné vytažení trumfů v podobě Bryaxise, Řezbáře kostí a také Tkadleny, jejíž pomoc zajistil Rhys. Bitva začala a všechny sestry Archeronovy a Amren se mají vydat ke Kotlíku a zničit ho. Ježe Král využil jeho moc, aby zničil Řezbáře a Nesta ví, že je třeba odvést jeho pozornost. V tom připlouvá hybersnké loďstvo, ale také záchrana v podobě královny Vassy, již se vydal hledat Lucien, než začala porada Vladařů. Připojují se i Miryam s Drakonem (hrdinové z dávné války) a také nečekaně dorazí Tamlin a Beron. Nastává správný čas zničit Kotlík, a tak Amren a Feyre vyráží. Když se Feyre kotlíku dotkne, Amren prozradí svou zradu, neví jak Kotlík zničit, chce se jen osvobodit. Mezitím Nesta odlákala Krále, který si vzal jako rukojmí jejich otce, který připlul s královnou. Zabije ho a snaží se zabít i Nestu s Cassienem, který ji chrání. V tom ho však probodne Elain a Nesta mu uřízne hlavnu. Tohle vše vidí Feyre pomocí Kotlíku. Když se vrátí v mysli zpět, Amren ji donutí, aby jí propustila, že hybersnké vojsko pobije. To se stane, jenže při tom Kotlík pukne. A pokud je Kotlík rozbit, rozpadne se s ním i svět. Vyčerpané Feyre přijde na pomoc Rhysand a společnou mocí Kotlík zcelí. Jenže Rhysand vypotřebuje všechnu svou moc a zemře. Vladaři mu ale věnují opět část sebe a za Noční dvůr je to Feyre, jelikož je jeho Vladařkou. Rhysand je živý, je třeba se postarat o mrtvé a dohodnout se na podmínkách míru. Debaty ještě budou dlouhé, ale všichni se šťastně vrací do Velarisu, o kterém si nemysleli, že ho ještě spatří.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama