Neal Shusterman: Smrtka

8. června 2018 v 22:15 |  Sci-fi, Fantasy
Bylo dosaženo veškerého poznání. Smrt byla poražena. Neumírá se. Planeta se přelidňuje.
Řešením jsou Smrtky - zabijáci nebo svatí lidé?

Zuzka:

Na tuhle knihu jsem se velice těšila. Řekla bych, že po té, co u nás vyšlo Bez šance a Shusterman se dostal do povědomí lidí, nebyla jsem jediná.
Jeho knihy se necharakterizují snadno, kdekdo je řadí do Young adult, ale proč? Protože jsou hrdinové mladí? Jelikož co se témat týče, tak to rozhodně žádná běžná četba pro mladé není.

"Nikdy neztrať svou lidskost," řekl mu smrtka Faraday, "jinak z tebe nebude nic než stroj na zabíjení."

Smrtka mě nezklamala, naopak mě nadchla. Řeší se tu spousta existenciálních otázek, role svědomí v životě, co je vlastně dobro a co zlo. Autor nám nabízí pohled na věc z několika úhlů pohledu, aniž by musel přeskakovat mezi milionem postav. Vlastně se asi i může stát, že někteří čtenáři budou sympatizovat s Goddardem a jeho vizí světa, i když mají být spíš jako odstrašující případ.
Hrdinové Citra i Rowan jsou zajímavá lidé a rozhodně si budete chtít přečíst jejich příběh a budete se o ně bát. Život je přivede do takových situací, že jim je rozhodně nelze závidět a Shusterman není autor, který by se s postavami nějak mazlil nebo se je zdráhal vyřídit, bude-li to třeba. Navíc je postavil před volbu doslova života nebo smrti.

"Najdi si v tom uspokojení a rozkoš, Rowane," pokračoval smrtka, "nebo nebudeš nic víc než zabíjecí stroj."

Na knize je zajímavý i styl. Běžné vyprávění je prokládáno výňatky z deníků různých smrtek, které celému příběhu dodává neuvěřitelně pochmurný podtón, jelikož je většina smrtek uvědomělých a upozorňuje na obrovské nebezpečí, které hrozí světu, jsou-li lidské životy opět jen v rukách lidí.
Vím, že mnozí tvrdí, že se jim nedaří začíst do Shustermanova stylu - je pravda, že není triviální ani podbízivý a u Bez šance jsem se také chvílemi musela nutit do čtení, ne že by mě příběh nebavil, ale kniha do mě nepadala tak jako obvykle. U Smrtky se mi nic podobného nestalo. Jednoduše se do knihy pusťte a nechte se pohltit tématem, které jen tak někde nepotkáte.

Miška:

Přečtěte si, co napsala Zuzka, a přesně tak to vnímám i já.
Za sebe ještě můžu říct, že to je po dlouhé době distopie, která mě bavila i po první polovině. Ve světě, ve kterém je teoreticky každý nesmrtelný, je totiž schovaných tolik morálních otázek, na které není žádná zaručeně správná odpověď, že zkrátka a dobře budete chtít číst dál.
Děj je navíc perfektně vystavený, Citře i Rowanovi budete fandit a díky všem těm otázkám, které je potřeba si položit, to nikdy nesklouzne k tomu, že by hrdinové lítali jen z místa na místo a tam "něco dělali", jak tomu bývá u jiných příběhů.
Závěr knihy byl také skvěle zvládnutý. Perfektně nastartované k pokračování, ale i kdyby to skončilo tímhle dílem, nemohla bych to mít autorovi za zlé.

Markétka:

O téhle knize jsem toho hodně slyšela. Většina lidí ji doporučuje jako skvělou knihu, ale četla jsem i názory, že se někdo nemohl začíst a musel knihu odložit. Tohle vážně nechápu, jak někdo dokázal. Od začátku jsem byla vtažena do světa, kde se přirozeně neumírá a to, že zrovna na vás padne volba jedné ze smrtek je prostě smůla. Ale vždyť jste žili třeba i 200 let, tak zas tak hrozné to snad není. Jenže to je pohled nás smrtelníků. Knížka se čte sama a je úžasné, kolik myšlenek ve vás vzbuzuje. V tom jsou výborné úryvky z deníků smrtek, které jsou před kapitolami. Není jednoduché dělat tuhle práci, ale dělat se musí. A celkově příběh obou učňů, který nám ukáže několik stran, jak se dá ke kosení přistupovat, je námět k zamyšlení. Celý příběh neuvěřitelně graduje k závěrečné zkoušce, která mě vlastně překvapila a zároveň ji naprosto chápu a nenapadá mě, která jiná by tam měla být. Už se moc těším na další díl.


Pokud vás kniha zaujala, zkuste také: N. Shusterman: Bez šance (databáze knih), Tahir: Jiskra v popelu, Cronin: Přechod (Databáze knih)

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama