Dan Brown: Počátek

6. června 2018 v 12:34 | Děda Petr
Robert Langdon přijíždí do muzea v Bilbau, aby se zúčastnil prezentace, která by navždy měla změnit tvář vědy. Jenže akce se změní v chaos a hrozí, že objev bude ztracen. Robert a sličná ředitelka muzea prchají do Barcelony, aby v ní nalezli záhadné heslo k průlomovému objevu.

Děda Petr:

Když se u nás objevilo první dílo uvedeného spisovatele Šifra mistra Leonarda, působilo jako zjevení. Rafinovaností zápletky, prostředím, přítomností církevních představitelů coby negativních postav a v neposlední řadě luštěním šifer, jichž se mohl zúčastnit i čtenář. Když pak proskočila neověřená zpráva, že katolická církev dílo vnímá velmi nelibě, popularita Šifry se ještě zvýšila. O tom, že nešlo jen o český fenomén svědčí i obratem natočený film s největšími hvězdami v hlavních rolích.
Následovaly další vesměs tlusté romány Andělé a démoni, Digitální pevnost a Pavučina lži, v nichž se motivy a prostředí víceméně opakovaly.
K ještě tlustšímu románu Počátek jsem proto přistupoval skepticky a první polovina mne upoutala spíš líčením technických fines než dějem. Hlavním motivem románu bylo opět podezřelé počínání vysokého představitele katolického kléru. Potom však došlo k obratu a román doputoval k poslání, že víra v religiozním smyslu a přiměřeném množství vůbec není na škodu. Naopak zásadně negativním jevem je fanatizmus všeho druhu včetně náboženského. Prémií románu je obdiv ke geniálnímu architektovi Antoniu Gaudímu.

Markétka:

Oproti předchozím dílům s Robertem Langdonem je v tomto poměrně jasné, kdo bude mrtvola a zhruba od půlky knihy víte, kdo stojí za celým spiknutím. Ale nijak to neubírá na spádu knihy. Vaši pozornost a zvědavost drží záhadný objev, který díky vraždě nespatřil světlo světa a Robert musí zjednat nápravu a k tomu má krásnou ženu po boku. A opět je to něco, co položí základy církve, která se tu jeví jako možný strůjce toho, proč nebyl objev uveřejněn. A ještě navíc to vypadá, že do toho má, co mluvit samotný nastávající král Španělska. No dobrá, zas až tak se to neliší, ale jedna velká změna tu je. Langdon tu podle mého nemá skoro žádnou práci s řešením záhad v podobě starých maleb, soch, symbolů a dalších pro něho typických hádanek. Je jich tu opravdu poskrovnu. Což mě asi trochu mrzelo, protože jeho luštění záhad mám ráda. Ale i tak se zde dozvíte něco o Dalím a jeho dílech v Barceloně, kde většina děje probíhá. A tentokrát také zavítáme do světa počítačů a umělé inteligence. Celkem chápu, že si Robert Winstona oblíbil. Díky němu to bylo neuvěřitelně jednoduché a v zásadě se skoro nenadřeli, i když to celou knihu vypadá úplně jinak.

Knihu jsem si užila od začátku do konce, jen je škoda, že tam nebylo víc tajenek k luštění, tak snad zase příště.

Pokud vás kniha zaujala, zkuste také: Šifra mistra Leonarda, Inferno, Vykonavatel

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mora Leray Mora Leray | Web | 6. června 2018 v 18:12 | Reagovat

Další z miliónů knih, na které se toužím podívat. Už bych se sebou opravdu měla něco udělat, silně nestíhám. :D

2 knizniholky knizniholky | Web | 6. června 2018 v 19:49 | Reagovat

[1]: Taky to tak máme. Čím je člověk větší knihomol, tím víc má pocit, že vůbec nestíhá přečíst všechno, co by chtěl. No ne?

3 Charmander Charmander | 8. června 2018 v 13:00 | Reagovat

Je to velkej rozdíl, když píše recenzi někdo starší. Najednou se to i dá číst a člověk se tam dozví i něco jinýho než MUST READ. 8-) Taky to není jen samá babská kniha. Přilákala mě recenze na Kotletu a Lovecrafra, ale jak se zdá, tak to byly výjimky.

4 knizniholky knizniholky | Web | 8. června 2018 v 16:50 | Reagovat

[3]: Must read je pro ty, co se neobtěžují číst celou recenzi :)
A jinak ano, Kotleta s Lovecraft jsou u nás spíš výjimky. Zkus Knižní díru, tam bude víc takových.

5 Charmander Charmander | 9. června 2018 v 12:04 | Reagovat

Díky, mrknu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama