Suzanne Collins: Hunger Games

9. května 2018 v 18:00 |  Young Adult
Boj o život v aréně i mimo ní. Panem je prohliný a prahne po zabíjení dětí.

Zuzka:

Asi není pochyb o tom, že jsou Hunger Games jednou z nejslavnějších sérií dnešní doby. Slávu jim pravděpodobně vydobyly hlavně filmy s Jennifer Jawrence v hlavní roli, ale pravdou zůstává, že pozornost si rozhodně zasluhují i knihy.
První díl je asi nejzajímavější. Hned si všimnete, že je příběh vyprávěn v ich-formě a vypravěčkou je Katniss, která nám vše popisuje v přítomném čase, což je dost nezvyklé, ale příběh je tak snad ještě rychlejší a čtivější. Nedá se říci, že by byly Hladové hry nějaký zásadní průlom nebo originál, vždyť leckde jsou děti nahnány do arén nebo loveny prostě pro zábavu. Ano, tady je to spíš jako reality show, což z toho dělá poměrně reálnou hororovou představu toho, co nás možná jednou i čeká. Přesto jsou pro mnoho čtenářů něčím zcela novým. Každá generace má svá zlomová díla a Hunger Games jsou jedním z nich.

Druhý díl - Vražedná pomsta - vás už asi nenadchne tolik, pokud nejste pohlceni příběhem, psychologie hrdinů, kteří se vrátili z her živí, ale těžce poznamenaní je brzy utlučena dalším kolem her. Což už napodruhé není takový zázrak, jako když to nečekáte. A co na tom, že tentokrát hraje aréna sama za sebe a je tu trochu víc zákulisní politiky.
Třetí díl - Síla vzdoru - je obyčejná vzpoura proti režimu. Pochopitelně je hezky napsaná, jelikož Collins umí psát. Umí si představit, co by se asi mohlo stát, kdo by se obětoval, kdo by obětoval jiné a tak podobně. Rozhodně nečekejte happy end.
Stručně řečeno - Hunger Games stojí za přečtení jak mladistvým, tak jejich rodičům. Navíc se alespoň budete orientovat, když vám někdo řekne, že to či ono připomíná Hunger Games nebo, že někdo dočetl jakýsi díl a čeká, že se druhý zvrhne v Hunger Games, a tak dále. Jednoduše faktem zůstává, že dílo Suzanne Collins vešlo do literární historie a člověk by měl mít pojem o tom, co to obnáší. Navíc, jsou knihy vážně zajímavé, plné postav, které vám stojí za poznání a rozhodně nebudete litovat, že jste se do nich pustili.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama