Stephenie Meyer: Life and Death

14. května 2018 v 13:34 |  Sci-fi, Fantasy
Jak dokázat, že Bella nebyla jen dáma v nesnázích? Stačí napsat genderově přehozený příběh.

Česky vyšlo pod názvem Život a smrt

Zuzka:

Rozhodně nepřeskakujte úvodní slovo autorky! Ne proto, že by bylo až tak skvělé, ale jednoduše z důvodu, že v něm čtenářům vysvětluje, co udělala a proč. A to se k tomuto příběhu doopravdy hodí.
Během prvních pár stránek dojde k "A sakra" momentu - Royal a Elleanor, Jasmine a Archie… Bonnie, Jules… jak jen se v nich zorientovat? Nebojte, dá se to.

Při čtení této knihy se ve mně střídalo několik pocitů. Napřed nostalgie - vždyť už je to let, co jsem Stmívání četla, pak přišlo pobavení, jelikož nemotorná Bella se ještě dala snášet, ale Beau, který si zakopává o vlastní nohy a omdlévá při pohledu na krev… :D To by ovšem nevadilo. Jenže v průběhu čtení jsem si začala uvědomovat, jak je celá kniha strašně pomalá. Bylo Stmívání taky takové? Už si ani nevzpomínám. Možná je to ale tím, že si tu Beau Swan s Edythe Cullen víc povídali. Meyerová zde totiž dala prostor scénám, které v původní knize nejsou, a to byl hezký nápad, jenže trochu nedotažený do konce. Pokud je člověk milovníkem Stmívání, tak určitě četl i Midnight Sun a ví, co prožíval Edward, když potkal Bellu a kupodivu Edythe zažívá přesně totéž, takže si to jen zopakujeme pro případ, že by snad někdo zapomněl.

"Myslím, že usoudil, že už jsem dost starý, abych se nezastřelil omylem, a že nemám deprese, abych se zastřelil schválně."

Rozmrzelá jsem začala být v momentě, kdy mi došlo, že se do jedné knihy snaží nacpat i příběhy z dalších dílů. Proč si musíme vyslechnout všechno? Příběh Carine/Carlisle, Edwardův/Edythin vzdor a zabíjení vrahů a nakonec i vyprávění všech ostatních členů klanu? A co hůř, proč musí Edythe odvykládat naprosto každý detail o Volturiových, o světě upírů a proboha proč se tu objeví i měniči? Vždyť je to zcela zbytečné! Každý, kdo čte Život a smrt, zná příběh Stmívání, Nového měsíce, Zatmění i Rozbřesku a vážně to nepotřebuje slyšet všechno znovu a ještě zhuštěná do monologu na pár stránkách. Tím mě zklamala.

Za co jsem ale téhle knize velmi vděčná, je právě ta prostá záměna. Ne kvůli hlavnímu páru, ale kvůli ostatním lidem. Je zajímavější Allice nebo Archie? A co teprve naštvaný Royal na místě Rosalie! Tohle mě přimělo k zamyšlení o vytváření postav a jejich ovlivňování příběhu. Nebo minimálně našeho vnímání.
Na konci knihy máte vysvětlení, proč se některé věci odehrály tak či onak, a to je milé, jelikož se budete dohadovat, zda prostě ti dva půjdou na ples a tím to skončí nebo, že by…? Ale to se nechte překvapit.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 SáraD. SáraD. | Web | 14. května 2018 v 13:53 | Reagovat

pěkná recenze,
na knihu už mám dlouho zálusk

2 Knizniholky Knizniholky | 14. května 2018 v 15:11 | Reagovat

[1]: Dekuji. Je to... no... rozhodne bych rekla, ze za pokus stoji 😉

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama