Marissa Meyer: Renegáti

2. května 2018 v 12:44 |  Sci-fi, Fantasy
Svět ponořený do chaosu. Anarchisté proti Renegátům a malá špionka zjišťuje, že vše není tak, jak se zdálo.

Zuzka:

Renegáti… ach jo. Předem říkám, že mám vážně ráda přechozí knihy M. Meyerová, ať už Měsíční kroniky nebo Bez srdce, ale z Renegátů bohužel nejsem nadšená. Spíš zklamaná. Vím, že jsem měla od knihy vysoká očekávání, a to je vždycky horší, ale Renegáti bohužel spadají jen do běžného průměru.
Pravdou je, že není vůbec lehké napsat cokoliv ze světa super hrdinů. Všichni jsme krmeni komiksy, filmy od DC nebo Marvelu a nadpřirozené schopnosti má už i kdejaký upír nebo neobyčejný třeba od Schwabové. Meyerová si pro své hrdiny vymyslela nový řád v našem zničeném světě, což je skvělé, ale je to mnohem pracnější než třeba Spiderman, který si vesele hopká New Yorkem a nic navíc nepotřebuje. Právě proto se minimálně úvod knihy může zdát komplikovaný. Čtenář musí pochopit, co se vlastně stalo, kdo stojí na které straně, co jsou zač Anarchisti, a tak podobně. Skoro bych řekla, že zrovna tahle kniha by byla skvělá s ilustracemi. Ať už proto, že by byly prostě krásné při zachycení některých scén, ale také pro zjednodušení. Vždyť máme pět, vlastně šest zakládajících členů Renegátů, každý má jméno i příjmení a k tomu svou přezdívku a ještě nějaký ten rodinný vztah, takže není úplně lehké vždy vědět, o kom se zrovna mluví. A Anarchisté na tom nejsou o moc lépe.

"Každá revoluce jde ruku v ruce se smrtí. Někteří musí zemřít, aby jiní mohli žít.
Je to tragédie, ale zároveň i pravda."

Každopádně hrdiny si oblíbíte, o tom není pochyb. Adrian i Nova, kteří jsou vypravěči celého příběhu, jsou doopravdy sympatičtí, i když jsou puberťáci a dělají chyby nebo ne zrovna moudrá rozhodnutí. Ostatní postavy jsou rovněž vykreslené barvitě a nápaditě, padouši jsou zvrácení, ale nic tu není černobílé. To se mi na příběhu líbilo nejvíce. Nova i Adrian vidí mouchy a špatnosti na své straně a uvědomují si i dobro, které přinášejí nebo přinesli jejich nepřátelé. Zatím by se dalo tvrdit, že Nova bojuje za záporáky, otázka ale je, jestli to vydrží i v dalších dílech. Ta holka má v mnohém pravdu. A v jiném se zas plete.
Čili asi takhle - Renegáti jsou pro mě jakýsi úvod do děje. Něco, co mi pomůže zorientovat se v druhém díle, od kterého opět očekávám hodně. Meyerová umí psát, takže knihu prostě přečtete, i když to není ten odvaz, který čekáte.
A co se týče konec, pro mě byl dost předvídatelný, ale na druhou stranu, je to ten nejlepší možný konec pro další pokračování. Bez něj by to nemělo ty správné grády. Takže, ať jsem byla z prvního dílu lehce zklamaná, na další se těším vážně hodně.
A za co jsem naštvaná vážně hodně? Za český překlad a příšernou korekturu! Nejen, že jsou tu chyby, to bych jim ještě odpustila, ale na mnoha místech chybí slova nebo se dublují. A to je vážně ostuda!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mora Leray Mora Leray | Web | 3. května 2018 v 8:28 | Reagovat

Když už jsi tak naštvaná na ty chyby a korektoru, musím si rýpnout - píše se fantasy, ne fantazy. :-D
Každopádně o Renegátech jsem slyšela, plakáty na tuto knihu jsou prostě všude, v metru, na autobusových zastávkách a taky u tramvaje... Docela mě mrzí, že jsi z nich zklamaná, já se na ně také těšila. Ale tak... sto lidí, sto chutí, třeba se mi to líbit bude. Rozhodně za ně nevyhazuji peníze, to fakt ne, už jsem investovala do Prohnilého města, které si dneska vyzvednu na poště. :-D

2 Knizniholky Knizniholky | 3. května 2018 v 9:13 | Reagovat

[1]:  Co ja vim, je dovoleno oboji. (Rika clovek, ktery pise filosofie a president :-D )
Kazdopadne bych vazne rekla, ze by bylo lepsi s je napred jen pujcit. Ale treba nadsena budes, kazdemu se libi neco jineho :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama