Jo Nesbø: Macbeth

25. května 2018 v 18:00 |  Thrillery a detektivky
Retelling Shakespearova Macbetha.

Markétka:

Macbeth je doslova a do písmene retelling Shakespearova Macbetha, akorát zasazen do dnešní doby. Pokud jste Macbetha neznali, tak jako já, je to pro vás naprosto nový strhující příběh. Pokud znáte originál, musíte jásat nad tím jak Nesbø dokázal přepsat historický boj o trůn, na potírání obchodu s drogami a převzetí moci na policejním ředitelství. Na jednu stranu to nevypadá tak složitě, ale vymyslet vše tak, aby to sedělo, dá práci. Všechny postavy mají ponechaná svá jména, místa mají své názvy. Opravdu je to jako byste se přenesli v čase.

Co se týče děje, tak je jasné, že spíš kritizuji a chválím Shakespeara než Nesba. Proč kritika? To co udělal z mého hrdiny Macbetha, jsem dlouho rozdejchávala. Prostě vám začne kniha, Macbeth se jeví jako jasný kladný hrdina a zachránce situace, kdy touhou po pomstě oslepený inspektor Duff málem spacká celou operaci na chycení obchodníků s drogami. Jásáte jak je úžasný, vypadá na skvělého a skromného chlapa z chudých poměrů, který se vyhrabal z drog a teď slouží městu, jako obdivovaný náčelník jednotky SWAT. Ale ne! Vydrží vám to tak 100 stránek a musí vám ho totálně zkazit tak, že s ním už nechcete mít nic společného. A do toho poslouchá nějakou Lady, která je navíc šílená. Mimochodem přišlo mi, že pasáž, kdy ona zešílí byla naprosto k ničemu. Možná díky tomu musel Macbeth rozhodovat sám, ale nemyslím si, že by to bylo tak zásadní. No a pak zase musíte otočit u postav, které vám od začátku přijdou děsně záporné a nemáte je rádi. Neuvěřitelné, jak si s námi oba autoři hrají. Nesbøvi se musí nechat, že umí úžasně navodit atmosféru. Zničené město, které ovládá zkorumpovaná policie a politici. Drogy kam se podíváš, obrovská nezaměstnanost a přece se najde kapka naděje, že po dešti, který zkrápí město den co den, jednou vyjde slunce.

Za mě tedy krásně převyprávěná klasika, která pro mě byla nová. A po přečtení wikipedie, jak je to s originálním Macbethem naprosto úžasná. Vždycky obdivuji, jak autoři dokáží věc, která je zažitá, obléknout do nového kabátu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama