Květen 2018

Amo Jones: Stříbrná labuť

28. května 2018 v 20:26 Young Adult

Madison, dcera boháče, se sice přestěhuje do nového města, ale poskvrněné rodinné minulosti neuteče. Natož pak na prestižní soukromé škole, které vládne Elitní klub králů, pekelně sexy zkažených týpků, mezi nimiž se nachází i její nový nevlastní bratříček.

Miška:

Knížka mi od začátku připadala jako hodně špatný pokus o vtip. Tohle, že je celosvětový bestseller?!
Děj vůbec neplynul tak, jak měl, věty byly chaoticky poskládané, dialogy dost často vytržené z kontextu, postavy se chovaly nelogicky a celé to působilo zmateně a neutříděně.
Ale stále jsem byla zvědavá, co se z toho vyklube, jaké tam bude to velké tajemství a všechny ty naznačené záhady. Bohužel i to bylo velké zklamání. Úryvky z knihy, kterou Madison četla, byly sice docela zajímavé, ale ve stejném neutříděném provedení jako zbytek knihy, a že by to závěrečnému rozuzlení dalo ten potřebný wau efekt? To bohužel ne. Spíš jsem si říkala "A to je jako všechno?!"
Nejvíc mě štvalo, že když už to vypadalo, že se to konečně rozjede a bude to mít ten thrillerový zvrácený nádech, tak autorka hodila zpátečku, nic se nestalo, nic se nevysvětlilo a jelo se dál.
Madison i její kamarádky byly… prostě krávy :-D Stále řešily nakupování a oblečení (oboje samozřejmě Madison strašně nesnášela, přesto nedělala nic moc jiného), ožíraly se a střídaly kluky na muchlování.
Vrcholem všeho napětí tady ve výsledku byly jen rozsáhle popsané drsné sexuální scény a otázka, jestli to na ní Bishop jen hraje.

Papírová princezna je oproti tomuhle "dílu" literární skvost :-D Nicméně potenciál to mělo. V jiném provedení by to mohl být hit i pro mě.

Takže za mě? Škoda času...Jo Nesbø: Macbeth

25. května 2018 v 18:00 Thrillery a detektivky
Retelling Shakespearova Macbetha.

Markétka:

Macbeth je doslova a do písmene retelling Shakespearova Macbetha, akorát zasazen do dnešní doby. Pokud jste Macbetha neznali, tak jako já, je to pro vás naprosto nový strhující příběh. Pokud znáte originál, musíte jásat nad tím jak Nesbø dokázal přepsat historický boj o trůn, na potírání obchodu s drogami a převzetí moci na policejním ředitelství. Na jednu stranu to nevypadá tak složitě, ale vymyslet vše tak, aby to sedělo, dá práci. Všechny postavy mají ponechaná svá jména, místa mají své názvy. Opravdu je to jako byste se přenesli v čase.

Co se týče děje, tak je jasné, že spíš kritizuji a chválím Shakespeara než Nesba. Proč kritika? To co udělal z mého hrdiny Macbetha, jsem dlouho rozdejchávala. Prostě vám začne kniha, Macbeth se jeví jako jasný kladný hrdina a zachránce situace, kdy touhou po pomstě oslepený inspektor Duff málem spacká celou operaci na chycení obchodníků s drogami. Jásáte jak je úžasný, vypadá na skvělého a skromného chlapa z chudých poměrů, který se vyhrabal z drog a teď slouží městu, jako obdivovaný náčelník jednotky SWAT. Ale ne! Vydrží vám to tak 100 stránek a musí vám ho totálně zkazit tak, že s ním už nechcete mít nic společného. A do toho poslouchá nějakou Lady, která je navíc šílená. Mimochodem přišlo mi, že pasáž, kdy ona zešílí byla naprosto k ničemu. Možná díky tomu musel Macbeth rozhodovat sám, ale nemyslím si, že by to bylo tak zásadní. No a pak zase musíte otočit u postav, které vám od začátku přijdou děsně záporné a nemáte je rádi. Neuvěřitelné, jak si s námi oba autoři hrají. Nesbøvi se musí nechat, že umí úžasně navodit atmosféru. Zničené město, které ovládá zkorumpovaná policie a politici. Drogy kam se podíváš, obrovská nezaměstnanost a přece se najde kapka naděje, že po dešti, který zkrápí město den co den, jednou vyjde slunce.

Za mě tedy krásně převyprávěná klasika, která pro mě byla nová. A po přečtení wikipedie, jak je to s originálním Macbethem naprosto úžasná. Vždycky obdivuji, jak autoři dokáží věc, která je zažitá, obléknout do nového kabátu.


Vi Keeland: Alfa samec

22. května 2018 v 17:01 Erotické romance
Vztahová psycholožka Emerie si pronajala kancelář a v té se pak objevil její právoplatný majitel, rozvodový právník Drew. No co se z toho všechno vyklube?

Miška:

Podle obálky a názvu jsem čekala hromadu sexu a minimum děje. Ale nenechte se zmást. Ono je to přesně naopak. Navíc původní název je Egomaniac a ten k tomu sedí mnohem líp.
V knížce narazíte na tři roviny. Drew teď. Emerie teď. Drew před časem. A to tomu dodává na zajímavosti. Od samého začátku je to vtipné a díky Drewovu úhlu pohledu z minulosti víte, že to nebude jen prvoplánová sexovačka.
Ono je to ve výsledku strašně srdcervoucí a dojemné. Drewa i přes jeho občasnou zabedněnost budete milovat, protože v rámci zabedněných chlapů, co se nechtějí vázat, vlastně zabedněný vůbec není. A hlavně ty problémy jaké řeší?! Ááách. Měla jsem pocit, že se z toho chlapa blahem rozteču :D I bych Vám prozradila, o co poběží, ale budete to tušit docela brzy a nechci vám to zbytečně kazit.
To Emerie a její vztah k Baldwinovi mi vadili o něco víc.
Takhle nějak si prostě představuju pravou romanci, pravda, tahle je trochu víc okořeněná sexem a sprosťačinkami, ale vůbec to ničemu nevadí.

Za mě parádní must read a naprostá špička mezi erotickými počiny.

"Nežárlil - jen si začal bránit území. Což mi naznačilo hodně o tom, jak přemýšlí. Lidé žárlí, když chtějí něco, co má někdo jiný. Ale když brání území, znamená to, že chrání něco, co už mají. Ten hajzl celou dobu věděl, že mu patří."

Zuzka:

Co k něčemu takovému říct? Napřed vás odradí obálka a společně s ní i název. Člověk hned očekává tuctový erotický román, ale naštěstí… naštěstí existují lidé, kteří řeknou: "To fakt zkus." A já to zkusila.
Erotický román? Ne, fakt ne. Romance s erotickými scénami. Ano. Ale neuvěřitelně vtipná a nabytá příběhem. Drew i Emerie jsou skvělí hrdinové, musíte mít rádi oba a jejich vztah a celkově vývoj příběhu je příjemný, ale nijak tuctový nebo okoukaný.

"Nejlíp člověka poznáte, když se podíváte na jeho obrázky v mobilu, aniž by to čekal."
"Já ani nevím, co tam zrovna mám."
"To je právě ta pointa. Kdybych vám dal čas je promazat, neviděl bych vaše skutečné já. Viděl bych jen to, co byste chtěla, abych viděl."

Takže, chcete-li se pobavit a užít si pěknou romantickou knihu pro lidi starší než je třináct let, tak hurá do toho. Jsem si jistá, že se k Alfasamci dostanu někdy znovu. Prostě jen pro to příjemné počtení a spoustu zábavy.

Markétka:

Alfa samec byla moje první erotická romance. Moc jsem nevěděla, co od toho čekat. Bude tam hromada detailního sexu na několika stránkách? Děje jenom tolik, aby se kniha natáhla a další sex a sex? NE! Knížka má děj a krásný! Pak je tam sice nějaký ten sex, hromada sprosťáren a sexuálních narážek, ale je to dávkováno tak postupně, že to ani nevnímáte. Navíc je celá kniha napsaná tak vtipně, že se bavíte od prvních stránek. Uznejte když přijde Drew po dovolené do své kanceláře a u kopírky najde cizí ženu, která vyskočí na stůl, u toho jí spadne sukně a vyhrožuje, že na vás použije Krav Maga, tak se musíte smát. Sice tahle situace prvoplánově provokuje k sexu, ale nenechte se mýlit. Je to romance a postavy k tomu musí nějak dospět a ne se na sebe hned vrhnout. I když? No nebudeme vše prozrazovat :)

Knížka se mi líbila od začátku do konce, kde jsem na posledních stránkách brečela jako želva. Pobavíte se, odpočinete si a popustíte uzdu své erotické fantazii. Určitě velmi příjemná změna a někdy zase sáhnu po podobné knize. A připojuji se k holkám. Drew je prostě egomaniak a ne alfa samec.

Monča:

Kniha Alfa samec pro mě byla první kniha svého druhu, kterou jsem kdy četla. Měla jsem z toho dost velký strach, protože jsem si, zřejmě naivně, myslela, že já přeci na takový romantiky nejsem. No, šeredně jsem se spletla. Hned na začátku knihy jsem se díky originálnímu setkání hlavních hrdinů náramně pobavila. Co se týče průběhu knihy, kdy se sebevědomý právník zželí chudé psycholožky, kterou okradli, by mi přišla za normálních okolností dost nudná a otravná, ovšem jejich vzájemné popichování a hádky knize dodali šmrnc a jiskru. Hodně krát jsem se u ni zasmála jako bych byla přímo na místě. Četla se mi neuvěřitelně snadno a přelouskala jsem ji téměř okamžitě.


Podpořme vydání Hustýho komiksu Františka Kotlety!

21. května 2018 v 18:22

František Kotleta, rodák z Bruntálu, spisovatel, trestanec, podnikatel, jesenický Mauglí, řezník a syn agentky CIA a Michaila Gorbačova, vydává svůj první komiks! Celé je to na motivy prvního dílu trilogie Bratrstvo krve: Hustej nářez. Kdo ještě nečetl, recenzi na něj najdete TADY. Komiks kreslí Jana Kilianová, která má už za sebou ilustrace mnoha knížek i deskových her.


O čem to bude? Jan Bezzemek si tady po Zemi chodí už pár století. Jak to? Je totiž upír. Jeden by se začal nudit, když už žije tak dlouho. Co taky může dělat, že? Bojovat s jinými upíry, shromažďovat majetek, svádět středoškolačky... časem začne být nuda i to. Aby chudáka Bezzemka nepřemohla trudomyslnost, a on nezkapal jak 17 polárních výprav před objevením severního polu skupinou v čele s náčelníkem Karlem Němcem, svět napadnou emzáci, a on a skupinka dalších upírů se je rozhodnou vyhnat.
Už Hustej nářez je super kniha, plná akčních bojů, černého humoru, sexu, kutálejících se hlav a zároveň i celkem srdceryvného příběhu propojeného opravdovou romantikou. Ale Hustej komiks? To prostě chceme!


V čem je tedy ten háček? Kotleta má v Česku a Slovensku už docela solidní fanouškovskou základnu a knihy z něj vyjíždějí jak z maminy. Vydat komiks je ale jiná. Zlatá éra čtení komiksů odešla s příchodem filmů. Kdo by se díval na nepohyblivé nakreslené X-many, když si může rovnou pustit, jak Michael Fassenbender naklepává řízky Jennifer Lawrence. Takhle bohužel lidé uvažují. A proto dneska komiksy už čtou jen opravdu skalní fanoušci tohoto žánru. A vzhledem k úžasnosti trilogie Bratrstva krve, si nedokážem ani představit, jak moc boží by mohl být ten komiks. Kdyby ovšem vůbec vyšel. Zatím to moc není jisté, a aby se váhy naklonily na Frantovu stranu, musíme mu trochu pomoct. Prostě si ho koupíme už teď. Jednak za něj zaplatíme méně, než kdybychom na něj stáli řadu v Dobrovském, a jednak tím vytřeme zrak tomu vydavateli, který tvrdí, že komiksy jsou už dneska přežitek. A Frantovi dáme ten pocit zadostiučinění, kdy se mu koukne do obličeje a řekne: "Ha, vidíš to, kámo? Měl jsem pravdu, lidi ještě obrázky s bublinami fakt chcou!" Navíc, komiks ještě není dokreslený, kdo chce, může v něm mít i ksicht. Já teda nikdy nad ničím podobným neuvažovala, ale teď když je ta možnost, připadá mi, že to je to jediné, co jsem kdy chtěla! Mihnout se nakreslená v komiksu a pak být zabitá mimozemšťany. To je prostě sen!

Další informace najdete TADY a nebo na facebooku Františka Kotlety.

Nedoporučujeme

20. května 2018 v 15:15 Knihy, které vám vážně NEdoporučujeme
Bohužel ne všechny knihy jsou skvělé. A některé nejsou ani dobré. A my vám tu dáme seznam odstrašujících případů, nebo-li knih, se kterými vážně nemusíte vůbec ztrácet čas.
Vyhozené peníze a nic z toho...

Amo Jones: Stříbrná labuť (recenze)

Curtis Sittenfeld: Pýcha, předsudek a seznamka. (Odkaz Databáze knih)
Tohle je opravdu strašně moc nepovedené. Zasadit Pýchu a předsudek do dnešní doby? Proč ne. Jeden by si skoro myslel, že s takovou předlohou se na příběhu nedá nic moc zkazit. Ach, jak moc jsem se pletla!
1) neskutečně dlouhé a nudné pasáže naprosto o ničem 2) líné sestry Bennetovi jsou snad stokrát hloupější než ve verzi Jane Austenové 3) Liz je sice novinářka, ale miluje módu?!
Autorka z toho udělala velmi nepovedenou parodii, která je jen velmi ale velmi málo vtipná. Hlavně je nudná. Nebyla jsem schopná to ani dočíst.

Winter Renshawová: Nebezpečná iluze (Odkaz Databáze knih)
Ráda bych o téhle knížce napsala něco pozitivního, ale moc to nejde. Dost podprůměrná romantika, která mi připomínala špatný německý romantický film. Hlavní hrdina potřebuje někoho, kdo by se s ním zasnoubil a pak si ho i vzal. Samozřejmě za paníze a jen formálně, aby měl klid od rodiny, takže osloví svou asistentku, která mu právě dala výpověď. Hlavní hrdina má být prevít ve stylu Božského bastarda, ale už po pár stránkách mu to vůbec nevěříte. Hlavní hrdinka je zase dost pokrytecká lhářka, která přistoupí na předstíraný vztah, ale jaksi svému nastávajícímu už neřekne, že je těhotná.
Pak je tady mrcha ex-přítelkyně, zazobaní a chudí rodiče (asi aby těch klišé nebylo málo) a jako třešínka na dortu? Zkuste hádat, s kým je hlavní hrdinka těhotná? S nejlepším kamarádem hlavního hrdiny, který je náhodou bratrem té nesnesitelné ex-přítelkyně.
Prostě parádní slátatnina. Abych to vůbec dočetla, musela jsem ve velkém přeskakovat. Ani to nebylo čtivě napsané.

Luke Gamble: Zvěrolékař v divočině (Recenze)

Helen Fielding: Bridget Jonesová: Láskou šílená (Odkaz na Databázi knih)
Ať už se vám předchozí díly líbily nebo ne, takhle je prostě úplné dno. Mark Darcy je po smrti, Bridget si žije z jeho spousty peněz, sama v podstatě nic nedělá, jen si stěžuje a snaží se randit. Kromě asi dvou vtipných scének zcela vymizel humor, který byl v předešlých knihách. A jednoduše řečeno, tenhle díl neměl nikdy vyjít.

J. K. Rowling, J. Tiffany, J. Thorne: Harry Potter a Prokleté dítě

17. května 2018 v 15:10 Sci-fi, Fantasy

Harry po letech. Co kdyby byl nějaký Potter ve Zmijozelu?

Miška:

Fakt si to nedovedu představit jako divadelní hru. Na začátku jsem byla děsně sentimentální, protože... ta první cesta do Bradavic? Ach!!! Ta neměla chybu, fakt jsem nostalgicky učůrávala Mrkající
Ale jinak jsem byla dost zklamaná. Napřed to dlouhatánské čekání, pak mizerné ohlasy a výsledek?
Albus se choval neustále jako pubertální spratek. A Harry jen lamentoval, jak mizerným je otcem...
Zápletka sice nebyla špatná, ale prostě to bylo celé takové "nedomrlé".
Na druhou stranu to nebylo zase tak strašné, jak jsem se obávala, mou pozornost si to udrželo do konce. Všichni na to nadávali takovým stylem, že jsem měla spíš záporná očekávání než nulová.
I když teda to, co udělali z Rona? Nikdy mi nepřišlo, že to byl až takový vtipálek. A z Harryho?! Ale fuj!
Je to nový příběh v kulisách kouzelnického světa Rowlingové. A postavy? Ty měly pojmenovat jinak :-D Život lidi mění, ale že by až takhle?

Zuzka:

Z mého pohledu je Prokleté dítě katastrofa!
Kdyby se nejednalo o Harryho Pottera, neměla bych proti knize téměř nic, ale vzhledem k tomu, že to celé na Harrym stojí, mám proti všechno.
Hned smetu ze stolu námitky, že je to drama - nebo scénář k divadelní hře, chcete-li. V tomhle problém nevidím. Ba naopak za výrazné plus považuji ztvárnění, o které je čtenář ochuzen, a které si může vychutnat jen na divadle, protože si myslím, že některé efekty jsou v divadelním provedení lepší a zajímavější než na filmovém plátně.
Hlavním problém pro mě je fakt, že zde zmršili psychologii tolika postav, kolika se jen dalo. Samozřejmě - pokud došlo ke změnám kvůli skokům v minulosti, je to jiná, ale Harry se chová jako totální idiot. Vlastně by mohl vyhrát cenu za nejtuctovějšího a nejotravnějšího otce. Ginny, která si nikdy nebrala servítky je ušlápnutá puťka. Sice se snaží dělat nárazník mezi svým manželem a synem, ale vůbec jí to nejde. Albuse a Scorpiona snad ani neřeším. Jsou to děti, puberťáci a oba jsou "nepochopení", ale Draco je náhle fantastický otec? Teoreticky proč ne, ale je nutné vše přetočiti tak, aby z něj byla přímo modla a vzor všech tátů? A vážně si ho umíte představit, jak oslovuje tu mudlovskou šmejdku "Hermiono" a jedná s ní jako s kamarádkou? Já tedy ne.
A pak je tu hlavní zápletka... ach jo...
Takže, pokud jste schopni odprostit se od návaznosti na Harryho Pottera, pak se to přečíst dá, pokud ne, tak si nekažte dojem.


M. E. Pearson: Letopisy Pozůstalých

16. května 2018 v 15:48 Young Adult
Lia utíká před domluveným sňatkem. Rafe hledá nevěstu, co ho tak vypekla, a Zabiják si jde za svým úkolem. Tři království. Tři propletené osudy. Přetvářka, láska, boj i předurčení. To na vás čeká v trilogii Letopisů Pozůstalých.

Miška:

S touhle sérií jsem to měla jak na horské dráze. Hlavně nečekejte fantasy bytosti, čarování atp. Tady to fantasy spočívá v něčem jiném.
Ve Falešném polibku se princezna Lia skrývá a hraje si na hospodskou děvečku. Díky několika úhlům pohledu tápete, kdo je vlastně princ a kdo zabiják, což parádně udržuje vaši pozornost.
Sice je hlavním motivem teoreticky trojúhelník, ale styl mi vyhovoval a bylo se na co těšit. Prostě takový důstojný úvod do problematiky. Řadím to k lepšímu průměru mezi dívčím YA fantasy. Jen doporučuji nad ničím moc nehloubat. Pak by se vám to mohlo přestat líbit. Chvílemi to bylo dost zdlouhavé, i když peckový konec sliboval podívanou aspoň ve druhém dílu.

Jsem rebel, a jak to vypadá, tak na rozdíl od většiny považuji Zrádné srdce za nejzdařilejčí z celé série. Sice typická výplňovka, ale tentokrát mi to vůbec nevadilo. Komizar jako vládce zdánlivě barbarského státu je úžasná postava. U Kadena si nejste jistí, komu tedy nakonec bude stranit. Trojúhelník není už trojúhelník, protože Lia si je svými city jistá. A hlavně už se něco děje, protože hrozba visí najednou nad třemi královstvími a ne nad pubertání slečinkou.

Temná krása mě zklamala, pro mě rozhodně nejhorší díl z celé série. I když jsem se snažila mít pro oba pochopení, Rafe i Lia mi lezli na nervy. Ano, bylo tam pár povedených zvratů, pár hezkých vysvětlení a další zajímavé přetvářky, ale to bohužel poslední díl nezachránilo. Autorčiny přípravy epického závěru se vším tím intrikařením a povídáním okolo? To bylo taaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaak strašně zdlouhavé, že to jí odpustit prostě nemůžu. A má štěstí, že to dopadlo jak to dopadlo, protože, kdyby se dál držela toho ne-trojúhelníkového trojúhelníku nebo se snažila být nadmíru originální, tak to bych už asi nedala. Speciální pochvalu má za sice happy endový, ale střídmý konec.
Stephenie Meyer: Life and Death

14. května 2018 v 13:34 Sci-fi, Fantasy
Jak dokázat, že Bella nebyla jen dáma v nesnázích? Stačí napsat genderově přehozený příběh.

Česky vyšlo pod názvem Život a smrt

Zuzka:

Rozhodně nepřeskakujte úvodní slovo autorky! Ne proto, že by bylo až tak skvělé, ale jednoduše z důvodu, že v něm čtenářům vysvětluje, co udělala a proč. A to se k tomuto příběhu doopravdy hodí.
Během prvních pár stránek dojde k "A sakra" momentu - Royal a Elleanor, Jasmine a Archie… Bonnie, Jules… jak jen se v nich zorientovat? Nebojte, dá se to.

Při čtení této knihy se ve mně střídalo několik pocitů. Napřed nostalgie - vždyť už je to let, co jsem Stmívání četla, pak přišlo pobavení, jelikož nemotorná Bella se ještě dala snášet, ale Beau, který si zakopává o vlastní nohy a omdlévá při pohledu na krev… :D To by ovšem nevadilo. Jenže v průběhu čtení jsem si začala uvědomovat, jak je celá kniha strašně pomalá. Bylo Stmívání taky takové? Už si ani nevzpomínám. Možná je to ale tím, že si tu Beau Swan s Edythe Cullen víc povídali. Meyerová zde totiž dala prostor scénám, které v původní knize nejsou, a to byl hezký nápad, jenže trochu nedotažený do konce. Pokud je člověk milovníkem Stmívání, tak určitě četl i Midnight Sun a ví, co prožíval Edward, když potkal Bellu a kupodivu Edythe zažívá přesně totéž, takže si to jen zopakujeme pro případ, že by snad někdo zapomněl.

"Myslím, že usoudil, že už jsem dost starý, abych se nezastřelil omylem, a že nemám deprese, abych se zastřelil schválně."

Rozmrzelá jsem začala být v momentě, kdy mi došlo, že se do jedné knihy snaží nacpat i příběhy z dalších dílů. Proč si musíme vyslechnout všechno? Příběh Carine/Carlisle, Edwardův/Edythin vzdor a zabíjení vrahů a nakonec i vyprávění všech ostatních členů klanu? A co hůř, proč musí Edythe odvykládat naprosto každý detail o Volturiových, o světě upírů a proboha proč se tu objeví i měniči? Vždyť je to zcela zbytečné! Každý, kdo čte Život a smrt, zná příběh Stmívání, Nového měsíce, Zatmění i Rozbřesku a vážně to nepotřebuje slyšet všechno znovu a ještě zhuštěná do monologu na pár stránkách. Tím mě zklamala.

Za co jsem ale téhle knize velmi vděčná, je právě ta prostá záměna. Ne kvůli hlavnímu páru, ale kvůli ostatním lidem. Je zajímavější Allice nebo Archie? A co teprve naštvaný Royal na místě Rosalie! Tohle mě přimělo k zamyšlení o vytváření postav a jejich ovlivňování příběhu. Nebo minimálně našeho vnímání.
Na konci knihy máte vysvětlení, proč se některé věci odehrály tak či onak, a to je milé, jelikož se budete dohadovat, zda prostě ti dva půjdou na ples a tím to skončí nebo, že by…? Ale to se nechte překvapit.


Naše testy

14. května 2018 v 12:59
Také si rádi uděláte kdejaký test a rádi zjišťujete, že všechno víte? :D (Jako my) :D
Připracujeme pro vás neobvyklé testy. Těžké testy, protože těch lehkých je všude spousta.
Napište nám, jak se vám líbí a jak si vedete.

Víte, jaká slavná díla se autoři snaží převyprávět znovu a znovu?

Ne každá postava má to štěstí a přežije až do konce příběhu. Tenhle test je zaměřen na ty nešťastníky, se kterými to vzalo rychlý konec.

Je až neuvěřitelné, kolik autorů píše pod více jmény nebo používá pseudonymy. Odhalíte jejich tajné identity?

Všichni víme, že knihy se zfilmují nebo zpracují do seriálů, ale víte, kdo koho hrál? Test je napříč žánry.

O co v knize šlo, to většinou víme. Ale vzpomenete si také, kde se to stalo? Test napříč žánry.

Tentokrát se jedná o páry z kánonu literatury. Říkáme to nerady, ale údajně by je měl znát každý :D (A protože jsme hodné, tak se tentokrát i dozvíte, co že to vlastně nevíte, a odkud, že máte slavné postavy znát)

Slavná jména z hodin češtiny zná (nebo alespoň o nich slyšel) každý, ale pamatujete si, kdo napsal knihy, které letí teď?

Jak moc jste si jistí v kramflecích pokud jde o zvěř, které se vyskytuje v literatuře? Tenhle test je všehochuť.

Poznáte jen podle jména, odkud který hrdina je? (A pokud ne, minimálně narazíte na řadu skvěle napsaných knih, protože v těch špatných se skuteční hrdinové nevyskytují)

Pekelně těžký test. Budete schopní poznat knihu jen na základě první věty? Knihy jsou napříč žánry.

Knižní páry
V tomto případě se jedná o páry z knih, které jsou právě populární (okolo roku 2017)

Test sestavený pro stránku Weasley je náš král - milovníci Harryho Pottera určitě znají

Nás ty super lehké testy nebaví, tak jsme si udělaly svůj. Nebojte - není zas tak těžký :)

Obsahy knih

13. května 2018 v 15:16
Série jsou skvělé - mají ale jednu vadu - vycházejí tak pomalu! A kdo si má pamatovat, o co že tam přesně šlo? A proto u nás najdete stručné obsahy jednotlivých knih, ať můžete klidně naskočit do vlaku a číst dál a nemusíte se prokousávat staršími díly nebo si vzpomínat, o čem že to bylo.

Upozorňujeme, že obsahy jsou především pro ty, kteří daný díl četli - nevysvětlujeme v nich zákonistosti fantasy světů ani kdejaké jiné podrobnosti.

#1 Dvůr trnů a růží
#2 Dvůr mlhy a hněvu
#3 Dvůr křídel a zmaru

#1 Smrtka

Erin Watt: Royalové
#1 Papírová princezna, #Prokletý dědic, #3 Palác lží

John Flanagan: Hraničářův učeň
#12 Královská hraničářka (první díl navazující série The Royal Rangers)
#13 Klan rudé lišky (druhý díl série The Royal Rangers)

Obsahy již uzavřených sérií u nás nenajdete, pokud byste ale přece jen tápali, klidně se nás zeptejte, dost možná si všechno pamatujeme a pomůžeme Vám.