Sabaa Tahir: Jiskra v popelu

23. dubna 2018 v 20:10 |  Sci-fi, Fantasy
Drastické YA fantasy, ve kterém ožívají i ty nejhorší noční můry.

Zuzka:

Tak tedy - Jiskra v popelu - hned mě zaujala obálka. S tou si vážně vyhráli a rozhodně to knize prospělo. Asi tak první tři kapitoly jsem si říkala, že je jasné, co se stane, že se přeci potkají v podzemí a budou spolu utíkat a nuda, nuda… jenže ouha - nestalo se nic z toho, co jsem čekala. A tím se dostávám k prvnímu velkému kladu téhle knihy - Jiskra v popelu je nepředvídatelná, vážně netušíte, co se bude dít a kam to povede. Snad jen s výjimkou scény, kdy Elias předstírá obtěžování Laiy, jenže to je už skoro klišé ve světě drsných hrdinů.
Další výrazné plus je prostý fakt, že se s nikým autorka nemaže. Postavy musí projít řadou těžkých situací, a pokud je k nim má dovést smrt blízkých, pak není důvod je nepozabíjet všechny. To byl asi největší šok, umíraly postavy, které jsem si stihla oblíbit a já pořád doufala, že se jedná jen o nějaký klam, iluzi, ale ono ne.
Jednoduše řečeno - Jiskra v popelu je úžasná. Dech beroucí a neotřelá a rozhodně stojí za přečtení. Člověk si po dočtení pokládá desítky otázek - když pominu ty existenciální, jelikož tři úkoly vám jinak nedají - ale co se příběhu týče. Helena? Jak se sakra dostala tam, kde je a co s tím bude dělat? Velitelka a její minulost, otec Laiy - proč jedni tvrdí, že byl zbabělec a pro jiné zas svině? A přestane mě už tolik rozčilovat Darin, i když se o něm spíš jen mluví, než že by tu skutečně vystupoval?
I když může mít čtenář pocit, že je tu náznak milostného trojúhelníku, tak naštěstí ne. Zaprvé by to vlastně byl pětiúhelník, a za druhé to tu vážně není to hlavní.

Jenže… pak přijde Plamen v temnotě a každý musí mít chuť prohodit knihu oknem nebo se s ní umlátit. Všechno se tak strašně vleče. Proč musí popisovat celou cestu do vězení? To nemohl děj začít až tam? Poranit ho mohli kdekoliv. A trojúhelník je najednou tak vyhrocený a hlavně je tím jediným, co se tu skutečně řeší! Pokud překonáte touhu křičet a doberete se konce, pak už jen kroutíte hlavou a ptáte se sami sebe, jak se z nepředvídatelnosti mohlo stát tak zbytečné překroucení všeho a už ani netušíte, jestli chcete další díl číst.

Čili za mě - Jiskru v popelu přečíst! je to nádherný a zajímavý zážitek. Ale na druhý díl nesahat!
A to nás má ještě čekat třetí díl... Jestli se k němu dostanu, nevím.

Miška:

Od Jiskry v popelu jsem očkávala díky kladným ohlasů strašně moc, i tak mi zvládla učarovat. Byla totiž v každém směru jiná. Předvídatelný děj? Ne. Brzy si zvyknete, že radši nemáte předvídat, že tady se zaběhnuté vzorce praktikují jen zřídka. Knížka má pro mě tři hlavní postavy a všechny jsme si je zvládla oblíbit. Laiu od Učenců, co se nechá zotročit, Eliase, který touží útect od všeho, čím je Impérium, a Helenu, která… je prostě Helena :-D Že by trojúhelník? Ale jděte! Už jsem psala, že na vzorce se tady nehraje.
Bude vás mrazit, budete se děsit toho, co přijde i toho co mohlo přijít a nepřišlo. Zaporňáci jsou fakt záporní. A je to kruté. Ale dokonalé! Takže čtěte. Tohle je MUST READ jízda.

Po prvním dílu jsem se Plamenu v temnotě přirozeně nemohla dočkat. Začátek měl hezky našlápnuto. Elias se dostal do pěkné šlamastiky. A co chudák Helena, jak se musela podřídit?! A Laia se taky musela dát do pohybu. Jo… to bylo dobré, ale pak to přišlo. Nuda! Děsná nuda! Kdy se furt jen plkalo a mluvilo a nic se nedělo a když se dělo, nemělo to nic společného s tím napětím, které bylo v Jiskře. Ne, že by tam nebylo pár dobrých nápadů, ale ty to bohužel nezachránily. A ještě do toho musela autorka zatáhnout trojúhelník a zvraty, za které jsem na ni byla maximálně naštvaná. Celkově, bych ten druhý díl radši vůbec nečetla. Třetí si přečtu, ne že ne, třeba se tam někde objeví to všechno, proč se mi líbil první díl.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Akasha Akasha | Web | 25. dubna 2018 v 13:45 | Reagovat

Tak to vypadá velice dobře

2 knizniholky knizniholky | 26. dubna 2018 v 23:33 | Reagovat

[1]: Prvni dil je vazne luxusni! Druhy byl pro nas neuveritelne zklamani, ale to at si posoudi kazdy sam.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama