Marissa Meyer: Bez srdce

3. dubna 2018 v 22:04 |  Sci-fi, Fantasy
Co bylo před tím než Alenka spadla do králičí nory?
Kde se vzal Kloboučník a hlavně, proč je srdcová královna tak zlá?

Zuzka:

Velkou výhodou i nevýhodou téhle knihy je prostý fakt, že od začátku víte, že neskončí dobře. Já osobně jsem ji moc chtěla číst a zároveň jsem se hrozně bála, jelikož vědomí, že se nedočkám ničeho dobrého, to není pro mě. A ano, já čtu knihy kvůli příběhu. I když styl Meyerové je dokonalost sama. Neuvěřitelně čtivý a poutavý, i když popisuje palác nebo ples. Ani na chvíli se nechcete od knihy odtrhnout a hltáte stránku za stránkou.
Od samého začátku jsem předpokládala, že Šprým zemře - ne proto, že je to hrozný závěr, ale čistě z důvodu, že se v Alence vůbec nevyskytuje. Kupodivu ale musím říci, že jsem jeho smrt přestála bez jediné slzy. Autorka ji napsala tak zajímavě, že je to pro člověka spíš šok a snaží se s tím nějak vyrovnat, než že by brečel a čekal, až přečte padesát stránek rozsáhlého umírání.
Osobně musím říci, že tahle kniha stojí za to. Meyerová si jako obvykle vzala to, co potřebovala a zbytek si přestavěla dle sebe. Vždyť svět za zrcadlem a Šachov k tomu akorát vybízejí a ona se nebála to udělat. Přivedla na svět nádherné plastické postavy a jejich příběhy. Nebudu vám tu říkat koho, nechte se překvapit.
Pokud bych měla knize něco vytknout, pak jen scénu, kdy se Šklíba ptá Cath, jestli nechce drby a ona je odmítne. Čtenář přesně v ten moment ví, že kdyby si udělala jen minutu čas - a že ho měla - mohlo všechno dopadnout jinak. Jistě, my víme, že nemohlo, protože Šprým musel zemřít a Cath se musí provdat a dávat setnout každého, kdo se jí jen trochu nelíbí, ale prostý fakt, že všechno záviselo na tomhle maličkatém detailu, ten mě trochu naštval.
I tak ale - Bez srdce si může přečíst vážně každý. Ano, my mimo Británii to asi neoceníme tak, jak Angličani, protože prostě neznáme všechna jejich říkadla a asi nám uteče pár narážek nebo poznámek, ale neřekla bych, že bychom byli o něco ochuzeni. Samotný příběh je smutně nádherný. Takže hurá do toho!

Miška:

Tentokrát budu velmi stručná. U mě všechno začíná a končí s tím, že z nějakého důvodu nemám ráda Alenku a ani žádné její retellingy. Marisse Meyer jsem dala šanci, aby to změnila, ale bohužel to nevyšlo. I když Bez srdce bylo napsané nádherně (nebo alespoň ta část, co jsem četla), prostě mi to celé vadilo a neprokousala jsem se tím :_( A to jsem se na to tak moc těšila!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama