Marissa Meyer: Bez srdce

3. dubna 2018 v 22:04 |  Sci-fi, Fantasy
Co bylo před tím než Alenka spadla do králičí nory?
Kde se vzal Kloboučník a hlavně, proč je srdcová královna tak zlá?

Zuzka:

Velkou výhodou i nevýhodou téhle knihy je prostý fakt, že od začátku víte, že neskončí dobře. Já osobně jsem ji moc chtěla číst a zároveň jsem se hrozně bála, jelikož vědomí, že se nedočkám ničeho dobrého, to není pro mě. A ano, já čtu knihy kvůli příběhu. I když styl Meyerové je dokonalost sama. Neuvěřitelně čtivý a poutavý, i když popisuje palác nebo ples. Ani na chvíli se nechcete od knihy odtrhnout a hltáte stránku za stránkou.
Od samého začátku jsem předpokládala, že Šprým zemře - ne proto, že je to hrozný závěr, ale čistě z důvodu, že se v Alence vůbec nevyskytuje. Kupodivu ale musím říci, že jsem jeho smrt přestála bez jediné slzy. Autorka ji napsala tak zajímavě, že je to pro člověka spíš šok a snaží se s tím nějak vyrovnat, než že by brečel a čekal, až přečte padesát stránek rozsáhlého umírání.
Osobně musím říci, že tahle kniha stojí za to. Meyerová si jako obvykle vzala to, co potřebovala a zbytek si přestavěla dle sebe. Vždyť svět za zrcadlem a Šachov k tomu akorát vybízejí a ona se nebála to udělat. Přivedla na svět nádherné plastické postavy a jejich příběhy. Nebudu vám tu říkat koho, nechte se překvapit.
Pokud bych měla knize něco vytknout, pak jen scénu, kdy se Šklíba ptá Cath, jestli nechce drby a ona je odmítne. Čtenář přesně v ten moment ví, že kdyby si udělala jen minutu čas - a že ho měla - mohlo všechno dopadnout jinak. Jistě, my víme, že nemohlo, protože Šprým musel zemřít a Cath se musí provdat a dávat setnout každého, kdo se jí jen trochu nelíbí, ale prostý fakt, že všechno záviselo na tomhle maličkatém detailu, ten mě trochu naštval.
I tak ale - Bez srdce si může přečíst vážně každý. Ano, my mimo Británii to asi neoceníme tak, jak Angličani, protože prostě neznáme všechna jejich říkadla a asi nám uteče pár narážek nebo poznámek, ale neřekla bych, že bychom byli o něco ochuzeni. Samotný příběh je smutně nádherný. Takže hurá do toho!

Miška:

Tentokrát budu velmi stručná. U mě všechno začíná a končí s tím, že z nějakého důvodu nemám ráda Alenku a ani žádné její retellingy. Marisse Meyer jsem dala šanci, aby to změnila, ale bohužel to nevyšlo. I když Bez srdce bylo napsané nádherně (nebo alespoň ta část, co jsem četla), prostě mi to celé vadilo a neprokousala jsem se tím :_( A to jsem se na to tak moc těšila!

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama