Erika Johansen: Královna Tearlingu

5. dubna 2018 v 21:35 |  Sci-fi, Fantasy
Vychovávali ji, aby převzala trůn, aby se stala královnou, aby změnila Tearling.

Miška:

Od samého začátku Královny Tearlingu mi učaroval autorčin styl. Který je na YA velmi surový a nic moc nepřikrášluje. Strašně rychle vás vtáhne do děje a nepustí vás.
Až na pár náznaků vám vlastně vůbec nedochází, že se jedná o další YA dystopii. Vlastně si myslíte, že jste se ocitli v nějakém středověkém fantasy.
Kelsea je silná hrdinka, která si je až moc dobře vědomá svých chyb. Je nejistá, neví, co dělat, ale bojuje, jak nejlépe umí a jak nejlépe jí to situace umožňuje. A já si ji strašně rychle oblíbila.
Navíc je tam tolik otázek, které vám nedají spát, na které chcete odpovědi. A pak ani nevíte proti čemu všemu dřív bojovat. Jak se hrdinka vypořádá s itrikami na vlastním dvoře a s hrozbou, kterou představuje sousední království v čele s Rudou královnou.
Tažení do Tearlingu je doslova přerod. Tady už se ocitáte spíše na hraně sci-fi. Hrdinka se mění doslova před očima, putujete do minulosti, přibývají různé postavy a na jednu zodpovězenou otázku připadne tak deset nezodpovězených. Opět je to neuvěřitelně poutavě napsané, ale je to úplně jiné, takže nečekejte, že jestli se vám líbil první díl, zákonitě se vám bude líbit i druhý.
Já bych ani jeden nepovyšovala, prostě to bylo něco jiného a mně se třeba pasáže s Lily strašně líbily, protože nejenže se odehrávaly v minulosti, ale měly na Kelsei úžasný dopad. Vždyť právě díky nim se tak měnila.
Děj úžasně gradoval, bylo to napínavé a mělo to všechno, co mělo mít. Jen některé otázky už mohly být zodpovězeny, přišlo mi to až zbytečně natahované, ale nějak si čtenářovu pozornost autorka zjevně pojistit chtěla, což bych jí až tak nevyčítala.
Třetího dílu Osudu Tearlingu jsem se nemohla dočkat. Fakt jsem byla zvědavá, jak si se závěrem autorka poradí a… Trochu z toho mám dojem jako u Stínu krkavce. První díl byl naprostá bomba, druhý díl byl jiný druh bomby, ale furt super a třetí? Vážně je potřeba do toho zatahovat tak strašně moc postav a strašně moc rovin? Autorčin styl byl opět čtivý a poutavý a strašně rychle jsem se začetla, ale… Každou chvíli si zvykat na nové postavy, novou rovinu a přemýtat, co je to teď? To prostě v určitý moment začne být děsně únavné.
Ale strašně moc musím pochválit konec. Nevím, jestli už jste četli hodnocení jiných čtenářů, ale tak nějak mi přijde, že všem se líbila celá kniha, jen konec je zklamal. No, já jsem na tom přesně opačně. Podle mě je ten konec geniální. Kdyby tam byla duha, jednorožci, odpovědi na všechny otázky a romantické: "A žili spolu šťastně až do smrti"? Bylo by to, jak vyměnit Královnu Tearlingu za Popelku.
A i když jsem taky doufala v některé odpovědi tak… Občas ty odpovědi prostě nejsou a takový je život.

Slzička mi pro moji milovanou hrdinku sice skanula, ale neskončilo to takhle pro ni nejlíp? Já myslím, že jo. Vždyť ona zvládne všechno. S tímhle si taky poradí a už je na každém čtenáři, jak jí to v duchu napíše.

Zuzka:

Já mám za sebou teprve první díl - Královna Tearlingu - takže nemůžu hodnotit celou trilogii. Ale co se téhle knihy týče, byla jsem trochu vyvedená z míry. Nevím proč, ale očekávala jsem něco víc YA. Asi je to tím, že teď vychází kde co, co se tváří jako drsná historie, ale ve skutečnosti si postavy maximálně zlomí nehet. Osobně bych Královnu Tearlingu řadila mezi fantasy a ne YA. Jelikož je dost syrová. A surová taky - tedy, ne přímo ona, ale mnoho postav ano. I když… vezmeme-li v úvahu, jak naložila se svým strýčkem… No co, vládce musí umět i trestat.
Jako důkaz předkládám fakt, že hrdinka není hezká - je to v knize zmíněno dokonce několikrát. To by se v YA prostě stát nemohlo. Musela by být alespoň svým způsobem přitažlivá,. Ovšem, jak říkala její pěstounka… ale víte, co já vám nebudu říkat, co říkala. Přečtěte si to :)
Nemohla jsem se úplně rozhodnout, jestli se mi líbí, že se vše odehrává v budoucnosti nebo mi to spíš vadí. Historie je pro mě něco, co dávno bylo. Kroužkové zbroje, meče a šibenice, to podle mě patří do dob minulých, jenže tady jsme v budoucnosti a přesto je svět tak zničený, že se žije opět jako ve středověku. A tak si čtenář může vychutnat poznámky hrdinky, ve kterých nám říká, že Harry Potter má v její knihovně čestné místo, stejně jako Pán prstenů - za to se na ní přece nikdo nemůže zlobit J
Takže jednoduše řečeno - nečekejte procházku růžovým sadem, rozhodně nečekejte, že přežijí ti, které máte rádi. Smiřte se s tím, že je v tomhle příběhu všechno od špinavého boje o moc, přes zradu a krvelačnost, až po přátelství…a možná i lásku.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Milah Milah | Web | 7. dubna 2018 v 17:27 | Reagovat

Tohle vypadá hodně zajímavě. Dlouho jsem nečetla nic dobrodružného a tohle je mi sympatické tím surovým jazykem. Už jsem na tuto sérii narazila ale až po tvé /nebo vaší/ recenzi mě tak nějak přitáhla. :-)

2 knizniholky knizniholky | Web | 8. dubna 2018 v 10:05 | Reagovat

Vážně je to super počtení, hlavně první díl. A pokud jsi zvyklá na fantazy, tak by se ti mělo líbit i pokračování.
Jen upozorňuju, že knížky hodnotím vždy v rámci žánru, takže se ta "surovost" nedá srovnávat třeba se severskou krimi ;-) Ale vzhledem k tomu, že je to YA, tak bych to dala do kroužku spolešně s takovými Hunger Games, Labyrintem...
Miška

3 Mora Leray Mora Leray | Web | 8. dubna 2018 v 12:05 | Reagovat

Musím souhlasit s komentářem výše, vypadá to opravdu zajímavě. Neděje se často, že by mě něco tak moc zaujalo.
Společně s Hunger Games a Labyrintem? S Labyrintem právě teď začínám a zatím se mi to líbí, tak se mi třeba bude zamlouvat i toto.
Každopádně pěkná recenze, která mě dost navnadila si knížku i vyhledat. :D

4 Knizniholky Knizniholky | 8. dubna 2018 v 12:35 | Reagovat

[3]: To jsme rady, ze se libi.
Zcela vazne to je spis fantazy nez YA fantazy. A rozhodne to neni pro outlocitne dusicky, kterw potrebuji jen same stesti a jednorozce. Zuzka (brzy dohodim i svuj nazor)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama