Veronica Roth: Povstalecká trilogie

19. března 2018 v 22:16 |  Sci-fi, Fantasy
Postapokalyptické město. Lidi rozdělení do frakcí.
Musíš si vybrat, kam patříš. A také, na kterou stranu.

Zuzka:

Málokterá kniha je mě schopná rozčílit tak moc jako Aliance - třetí díl této série. Ale abych to vzala od začátku - Divergenci jsem opět dřív viděla, než četla. A byla jsem nadšená! Uznávám, že velkou roli v tom sehrál Theo James, protože, co si budeme povídat, výběr hrdinů je důležitý, ale i bez něj byl film skvělý. Takže jsem se přirozeně ihned vrhla na knihy. Lehce zklamaná jsem byla už z prvního dílu. Vždyť byl celkem ukecaný a hlavně mu chyběla dynamičnost, které dosáhli ve filmu tak snadno. V knize se řešila spousta detailů, jenže kupodivu většina nebyla čtenáři prostě k ničemu. Jen zabírala místo a ředila jinak dobrý děj.
Rezistence začala ještě pomaleji, než Divergence skončila. Ano, my chápeme, že se chvíli schovávají, a že i útěk nějakou dobu trvá, ale i Werne zvládl v jednom odstavci válku rozpoutat, vybojovat i ukončit… Sice nerada, ale ocenila jsem, že se v tomto díle mění poměry. Four - Čtyřka už není tak neohrožený a důležitý jako byl, Tris nabývá na hodnotě, a tak dále. Ano, nelíbilo se mi to, ale byl to výborný nápad. Sérum pravdy a podobné věci, které jsou ve filmu úplně překroucené a popravdě se jim ani nedivím, bylo to potřeba kvůli divácké atraktivnosti. Přece z Four neudělají totálního loosera.
Jenže pak přijde Aliance a… SPOILER… když přeskočím všechny zbytečné detaily a asi tak 300 stran a vrhnu se rovnou na to nejhorší - autorka zmrší psychologii postav! Doslova a do písmene. Pokud chtěla, aby Tris umřela a Four přežil, fine, nedělá se to, ale fine - slavné dvojice umírají spolu, to se snad ve slušné společnosti ví. Tristan a Isolda, Romeo a Julie a desítky dalších. Dobře, chtěla být inovativní, dejme tomu, ale… pak se to musí udělat dobře! Vždyť měla tak krásně najeto na to, aby byl Four pohlcen svým komplexem méněcennosti a zničil sám sebe, když už najednou není tak slavný a důležitý, ale ne, tohle pěkně vyšumí do ztracena, jen toho kluka necháme zmrvit, co se dá (ve filmech to mrví Tris a není to o nic lepší) a pak se s ním rozejde a sama jde plnit nejtěžší úkol všech dob a on ji klidně nechá? Ale prosím vás, každý, kdo to četl nebo i viděl, ví, že Four takový není. Nikdy by ji samotnou jít nenechal. A pokud, tak rozhodně ne v doprovodu jednoho ze zrádců. A právě tady vám dojde, že si sice můžete vyplakat oči kvůli příšernému konci, jenže ten konec je nesmysl. Autorka prostě chtěla, aby zemřela jen Tris a ona si mohla vychutnat závěrečnou kapitolu, která by vás normálně roztříštila na milion kousíčků, jenže se to nestane. Místo toho máte vztek. Přežili jste nudné stránky, utahané vyprávění a odměnou je vám chyba v psychologii postavy? Ach jo… co víc k tomu říct. Filmy se ani nedotočí, protože je autoři pokazili a knihy na tom nejsou o nic lépe.

A k tomu všemu ještě vydá Čtyřku... ale na tu/toho jsem já už neměla.

Miška:

Zuzka už to krásně shrnula. Já jsem asi nebyla tak rozčarovaná jako ona. Divergenci jsem četla a až pak ji viděla. Což u mě vyvolalo dojem, že jsem tu knížku asi nečetla pozorně, protože si ji takhle dobrou nevybavuju. Při pokusu o druhé čtení jsem zjistila, že ne, že film byl fakt lepší.
Rezistence a Aliance byly ještě mnohem horší. První díly dystopických sérií mají tu výhodu, že vás napřed musí zasvětit do své problematiky, což uměle vytvoří děj, který vlastně není :-D Další díly mají tu nevýhodu, že už toho čtenář spoustu ví, a tak musí autor zaplnit stránky něčím jiným. A bohužel v případě Povstalecké trilogie to bylo velké naduté nic.

A když taky zaspoileruju, tak nemám nic proti jednotlivému zabíjení hlavních postav, ať si ten jeden hrdina trpí, když má autor tu potřebu. Ale Zuzka má pravdu v tom, že i když si přimyslím určitý posun v psychologii Čtyřky, furt jsem si říkala, že tohle by on přece neudělal…

Pokud máte rádi napínavé příběhy, kde vážně hrozí smrt, zkuste:Hunger Games, Jiskra v popelu, Vampýrská akademie

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Etule Etule | 13. září 2018 v 17:22 | Reagovat

Konečně vím jak to dopadlo! Tušila jsem, že jeden z nich zemře a tipovala jsem tedy Čtyřku. Nicméně jsem nebyla třetí díl schopná dočíst, tak jsem se aspoň v kostce dozvěděla, jak to skončilo. Díky! :)

2 knizniholky knizniholky | 1. října 2018 v 18:22 | Reagovat

[1]: Omlouváme se za spoiler, ale v tomhle případě to jinak nešlo.
Jinak chápeme důvody, proč jsi se ke třetímu dílu nedostala :D

3 Etule Etule | Dnes v 17:22 | Reagovat

[2]: Omlouvat se rozhodně nemusíte. :D Už jsem i přemýšlela komu napsat, aby mi řekl, jak to dopadlo, protože to jak se začali chovat oba hlavní hrdinové mě tak vytáčelo, že jsem to prostě nedala.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama