Veronica Roth: Povstalecká trilogie

19. března 2018 v 22:16 |  Sci-fi, Fantasy
Postapokalyptické město. Lidi rozdělení do frakcí.
Musíš si vybrat, kam patříš. A také, na kterou stranu.

Zuzka:

Málokterá kniha je mě schopná rozčílit tak moc jako Aliance - třetí díl této série. Ale abych to vzala od začátku - Divergenci jsem opět dřív viděla, než četla. A byla jsem nadšená! Uznávám, že velkou roli v tom sehrál Theo James, protože, co si budeme povídat, výběr hrdinů je důležitý, ale i bez něj byl film skvělý. Takže jsem se přirozeně ihned vrhla na knihy. Lehce zklamaná jsem byla už z prvního dílu. Vždyť byl celkem ukecaný a hlavně mu chyběla dynamičnost, které dosáhli ve filmu tak snadno. V knize se řešila spousta detailů, jenže kupodivu většina nebyla čtenáři prostě k ničemu. Jen zabírala místo a ředila jinak dobrý děj.
Rezistence začala ještě pomaleji, než Divergence skončila. Ano, my chápeme, že se chvíli schovávají, a že i útěk nějakou dobu trvá, ale i Werne zvládl v jednom odstavci válku rozpoutat, vybojovat i ukončit… Sice nerada, ale ocenila jsem, že se v tomto díle mění poměry. Four - Čtyřka už není tak neohrožený a důležitý jako byl, Tris nabývá na hodnotě, a tak dále. Ano, nelíbilo se mi to, ale byl to výborný nápad. Sérum pravdy a podobné věci, které jsou ve filmu úplně překroucené a popravdě se jim ani nedivím, bylo to potřeba kvůli divácké atraktivnosti. Přece z Four neudělají totálního loosera.
Jenže pak přijde Aliance a… SPOILER… když přeskočím všechny zbytečné detaily a asi tak 300 stran a vrhnu se rovnou na to nejhorší - autorka zmrší psychologii postav! Doslova a do písmene. Pokud chtěla, aby Tris umřela a Four přežil, fine, nedělá se to, ale fine - slavné dvojice umírají spolu, to se snad ve slušné společnosti ví. Tristan a Isolda, Romeo a Julie a desítky dalších. Dobře, chtěla být inovativní, dejme tomu, ale… pak se to musí udělat dobře! Vždyť měla tak krásně najeto na to, aby byl Four pohlcen svým komplexem méněcennosti a zničil sám sebe, když už najednou není tak slavný a důležitý, ale ne, tohle pěkně vyšumí do ztracena, jen toho kluka necháme zmrvit, co se dá (ve filmech to mrví Tris a není to o nic lepší) a pak se s ním rozejde a sama jde plnit nejtěžší úkol všech dob a on ji klidně nechá? Ale prosím vás, každý, kdo to četl nebo i viděl, ví, že Four takový není. Nikdy by ji samotnou jít nenechal. A pokud, tak rozhodně ne v doprovodu jednoho ze zrádců. A právě tady vám dojde, že si sice můžete vyplakat oči kvůli příšernému konci, jenže ten konec je nesmysl. Autorka prostě chtěla, aby zemřela jen Tris a ona si mohla vychutnat závěrečnou kapitolu, která by vás normálně roztříštila na milion kousíčků, jenže se to nestane. Místo toho máte vztek. Přežili jste nudné stránky, utahané vyprávění a odměnou je vám chyba v psychologii postavy? Ach jo… co víc k tomu říct. Filmy se ani nedotočí, protože je autoři pokazili a knihy na tom nejsou o nic lépe.

A k tomu všemu ještě vydá Čtyřku... ale na tu/toho jsem já už neměla.

Miška:

Zuzka už to krásně shrnula. Já jsem asi nebyla tak rozčarovaná jako ona. Divergenci jsem četla a až pak ji viděla. Což u mě vyvolalo dojem, že jsem tu knížku asi nečetla pozorně, protože si ji takhle dobrou nevybavuju. Při pokusu o druhé čtení jsem zjistila, že ne, že film byl fakt lepší.
Rezistence a Aliance byly ještě mnohem horší. První díly dystopických sérií mají tu výhodu, že vás napřed musí zasvětit do své problematiky, což uměle vytvoří děj, který vlastně není :-D Další díly mají tu nevýhodu, že už toho čtenář spoustu ví, a tak musí autor zaplnit stránky něčím jiným. A bohužel v případě Povstalecké trilogie to bylo velké naduté nic.

A když taky zaspoileruju, tak nemám nic proti jednotlivému zabíjení hlavních postav, ať si ten jeden hrdina trpí, když má autor tu potřebu. Ale Zuzka má pravdu v tom, že i když si přimyslím určitý posun v psychologii Čtyřky, furt jsem si říkala, že tohle by on přece neudělal…

Pokud máte rádi napínavé příběhy, kde vážně hrozí smrt, zkuste:Hunger Games, Jiskra v popelu, Vampýrská akademie

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Etule Etule | 13. září 2018 v 17:22 | Reagovat

Konečně vím jak to dopadlo! Tušila jsem, že jeden z nich zemře a tipovala jsem tedy Čtyřku. Nicméně jsem nebyla třetí díl schopná dočíst, tak jsem se aspoň v kostce dozvěděla, jak to skončilo. Díky! :)

2 knizniholky knizniholky | 1. října 2018 v 18:22 | Reagovat

[1]: Omlouváme se za spoiler, ale v tomhle případě to jinak nešlo.
Jinak chápeme důvody, proč jsi se ke třetímu dílu nedostala :D

3 Etule Etule | 23. října 2018 v 17:22 | Reagovat

[2]: Omlouvat se rozhodně nemusíte. :D Už jsem i přemýšlela komu napsat, aby mi řekl, jak to dopadlo, protože to jak se začali chovat oba hlavní hrdinové mě tak vytáčelo, že jsem to prostě nedala.

4 knizniholky knizniholky | 28. října 2018 v 18:00 | Reagovat

[3]: Tak to jsme rády, že jsme nic nezkazily. Každopádně děkujeme za upozornění, budeme si na to dávat větší pozor :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama