Sarah Janet Maas: Skleněný trůn

8. března 2018 v 13:28 |  Sci-fi, Fantasy
Fantasy série z krvelačného prostředí plného zla a intrik.

Zuzka:

Za mě ne. Nechci být zlá, ale ve spojitosti s touhle knihou - potažmo celou sérií, kam až jsem se dočetla, mě napadá jediné slovo: nuda.
Rozvleklé, dlouhé pasáže o ničem. Doslova o ničem. Protože pokud mi má vystačit na celou kapitolu, že si Celaena kupuje šaty nebo hůř - jen si je obléká, tak prostě umírám nudou. Ano, uznávám, je to hezký rozpor, když si nejlepší nájemný zabiják libuje v krajkách a módě, ale vážně mi to nestačí.
A přitom nápad není tak zlý. Vždyť Celaena bojuje o to, aby mohla sloužit muži, kterého z duše nenávidí. To je vážně skvělá zápletka. Jenže je jaksi k ničemu, když vůbec není využitá. Nijak mi nevadí zapojení temných kouzel a monster, se kterými se je třeba vypořádat v tajných chodbách, ale to příběh netvoří. Řekla bych, že ještě Skleněný trůn jako takový nebyl tak zlý. Pochopitelně už tady je nám jasné, kdo budou členové milostného trojúhelníku a už tady se chce čtenáři zvracet, protože pochopí, že jejich vztahy budou hlavním tématem. Jenže od druhého dílu - Půlnoční koruny - je jen hůř. Přitom některé scény a nápady jsou vážně luxusní a krásně napsané, ale jsou utopené v moři nicneříkajícího textu.
Takže - pokud můžu radit - na tuhle sérii se vykašlete a přečtete si Dvory - protože ty za to stojí!

Miška:

Já se bez mučení přiznávám, že jsem Trůnům na začátku hodně fandila. Byla zrovna okurková sezóna na tyhle YA série a já už měla absťák po Hunger Games. Navíc jsem byla dostatečně varovaná a věděla, že nemám očekávat žádné veledílo, že je to spíš pro mladší čtenářky. Z Amazonu už jsem měla zjištěné, že to má pokračování, které je o třídu lepší než první díl. Takže jsem si říkala, proč tomu nepropadnout?
Trojúhelníky nesnáším, ale jeho náznaky mi v prvním díle nijak nepřekážely. Byla tam detektivní zápletka a ultra zákeřný záporák v podobě krále.
Takže mi připadalo, že v rámci žánru to patří spíš k tomu lepšímu z YA fantasy a že bude, co číst dál. A to i když pominu ty za vlasy přitažené akční scény.
Hlavně jsem v tom viděla ten potenciál, kam se to všechno může vyvíjet, díky tajemstvím opředené minulosti.
Jenže autorka to se vším začala strašně přehánět. Děj se sice v dalších pokračováních rozjel, ale nabalení nových postav (čarodějky) a padesáti stránkové pasáže o ničem, které jsem prolistovávala mě vážně štvaly. Nebudu spoilovat, ale rozuzlení jedné z hlavních počátečních zápletek mě pořádně nakrklo.
Sice jsem pak byla ráda, že do toho autorka zapojila i nového chlapa, aby vybředla z toho už nesmyslného trojúhelníku, ale to bylo tak jediné, díky čemu mě to ještě bavilo. To prostě bohužel nestačí.
A hlavně neměl by jí někdo říct, že už by to radši měla skončit? Já si to dál kupovala s tím, že už to bude určitě závěrečný díl, a když jsem se prokousala a prolistovala nakonec, tak jsem zjistila, že to zase bude pokračovat! Takže já už se touhle sérií dál nebudu zabývat.

Na druhou stranu, pokud je vám 15, těch knížek pro vás vychází furt málo a neumíte pořádně anglicky, tak tuhle sérii klidně čtěte dál, vám nic jiného nezbývá :-D

Pokud máte rádi fantasy, ideálně i s romantickou linkou, pak zkuste: Dvůr trnů a růží, Drahokamy, Vampýrská akademie, Jiskra v popelu, Hunger games.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama