S. J. Maas: Dvůr trnů a růží

29. března 2018 v 12:46 |  Sci-fi, Fantasy
Kráska a Zvíře ve vílím světě.

Miška:

Ze začátku jsem byla dost rozpačitá, protože jsem si furt říkala, co mi to jen připomíná? A pak jsem zjistila, že sérii Skleněný trůn. Sice je to teoreticky o něčem jiném, ale už jen volba postav a autorčin styl se prostě nezapřely. Hned mě mrzelo, že jsem kdy Trůny začala číst, protože najednou působily, jako by se na nich autorka jen pocvičovala a tu pravou parádu si šetřila teprve na Dvory. Na druhou stranu tím Dvory přišly o určité kouzlo, protože ten pocit "to už jsem jednou četla" jim dost na atraktivnosti ubral.
Pokud vám bude připadat, že je autorka děsně ukecaná, a že by si spoustu popisů mohla ušetřit, tak na tom budete stejně jako já. Ale v následujícím dílu zjistíte, že něco se seškratat přece jen nedalo, protože by to pak nedávalo tak perfektní smysl :-D Což ovšem neznamená, že by se Dvůr trnů a růží nedal zkrátit.
Nestu jsem nesnášela a vlastně celou Feyřinu situaci "před zdí". Trochu mě štvalo, jak je Feyre zabedněná a vůbec se nesnaží, na jednu stranu mi její chování puberťačky dost lezlo na nervy, na druhou stranu chudák neměla příležitost si pubertu užít, tak si to pak asi musela vynahradit na Jarním dvoře. Jsou tam tedy pasáže, které mi připadaly zbytečné a při druhém čtení jsem je přeskakovala.
Příběh není špatný, kdyby se tolik neokecávalo, mělo by to větší spád a grády, ale i tak už jsem dlouho nečetla takhle dobře povedené YA fantasy. Vždycky to nakonec sklouzne k tomu, že mám pocit, že je to určené holčinám okolo 13 let. Tady se to nestalo. S tím taky souvisí to, že svět, který Sarah vytvořila není černo-bílý ale doslova pestrobarevný. Kouzelný a hrůzu nahánějící.

Hodně se mi líbilo, jak to autorka měla perfektně našlápnuté na další pokračování. A nemluvím jen o konci. Myslím celkově, některé náznaky, které se objeví už v průběhu a které vám vrtají hlavou a nejsou dořešeny. Prostě vás hodně zajímá, jak to bude dál.

Zuzka:

Zajímavé. Hned od začátku čtenář ví, že má co do činění s Kráskou a zvířetem, což by mohlo knize dost ubrat, ale ve skutečnosti to tak není. Jistě, díky nástinu původního příběhu tušíme, co se asi tak stane a jak věci dopadnou, ale to je v podstatě všechno. Feyre vážně není Bella, a to nejspíš určuje celé další dění.
Setkáte se tu s řadou zajímavých postav, ať už jde o lidi - Feyre a její sestry, z nichž Nestu musíte přímo nenávidět a je celkem jedno, že se časem objeví i nějaké ty polehčující okolnosti, nebo o hrdiny z řad víl (ano, uznávám víla má být Amálka nebo Zvonilka, tady jde spíš o elfy, ale člověk si rychle zvykne a promyšlenost světa ho nechá zapomenout na ten název). Nevím jak u vás, ale u mě upadnou Tamlin - co je to sakra za jméno pro hrdinu?! a Lucien celkem do zapomnění, když se na scéně objeví Rhysand. Ne proto, že je nadpozemsky krásný, ale protože je to pořádný prohnaný zmetek, zkrátka záporák, jak má být. Chytrý, lstivý a nelítostný. Díky rozdílu mezi Tamlinem a Rhysandem si čtenář uvědomí, že Tamlin sice zastává dobro za každou cenu, prostě odmítá udělat cokoliv, co by pošpinilo jeho nebo jeho lid, jenže je mu to k ničemu. Doslova. Stejně tak musí každému přijít líto, že je Tamlin strašně slabý. Musí se sklonit před Rhysandem, s Amarathou si neporadí, jen sedí a civí… to přece není pořádný hrdina, ale alespoň má Feyre o zábavu postaráno.
Osobně bych knize vytkla jen dvě věci - zaprvé, autorka je ukecaná. S. J. Maas je jedna z nejukecanějších autorek, jaké znám. Ano, po přečtení druhého dílu člověk zjistí, že některé pasáže, které mu v prvním připadaly zbytečné, jsou vlastně celkem důležité a pokud ne důležité, tak alespoň dokreslují atmosféru, jelikož dají věcem vyniknout v jiném světle - ale to se nechte překvapit. A zadruhé - klíčovou hádanku - vždyť snad každý zná odpověď ihned po prvním přečtení! Osobně jsem si myslela, že když je to tak snadné, tak se Feyre jen usměje, oznámí, že jí na úkoly dlabe a řekne odpověď… jenže to by zjevně nebylo takové vzrůšo - což je mimochodem pravda, úkoly jsou skvělé! Skvěle napsané a vlastně se tu odehraje tolik důležitých odrazových můstků pro další díly, že by to bez nich ani nešlo.

Čili, jestli jste Dvory ještě číst nezačali, tak hurá do toho. Vzhledem k tomu, že já mám za sebou už všechny, tak vám můžu slíbit, že to stojí za to! A nebojte - žádný ubohý milostný trojúhelník nás nečeká.

Markétka:

Ano, ano, ano. Do knihy jsem se začetla od prvních stránek. Žádné rozvláčné úvody, prostě spadnout hned do děje. (i když holky nesouhlasí, mě nějaká ta výplň rozhodně nevadila) Přišlo mi, že odložit knihu v jakékoli fázi je hrozně těžké, pořád se něco dělo a bylo třeba hledat odpovědi. Co se týče postav, tak Feyre mi tedy občas přišla, že opravdu nepřemýšlí. Bylo pár momentů, u kterých jsem se zastavila. Proč jí to nedojde, když je to naprosto jasné? Ale mám přečtený zatím jen první díl, tak doufám, že některé mé postřehy se ještě uskuteční a třeba si taky něco nalhávám, uvidíme. Ještě mě teda rozčilovala, že chtěla všechno malovat a pořád opakovala, jak takové barvy nezvládne zachytit a nic nenamaluje. Přišlo mi, že to má snad za každou větou. Postava Tamlina mi ze začátku přišla dost nevýrazná, když se ho Feyre stranila a bála. Díky tomu jsem si více oblíbila Luciena, i když vypadal jako veliký záporák, stejně mi to na začátku, kdy nejsou úplně rozdané karty tolik nevadilo. Ale samozřejmě si postupem času oblíbíte i Tamlina. Navíc jsem od začátku čekala, že se do ní musí zamilovat. Tak nějak jsem v téhle knize hodně věcí čekala. (je pravda, že je to retelling Krásky a zvířete, to abych nebyla tak chytrá :D ) A na jednu stranu hodně věcí nečekala, takže mě prostě dostala. Rozhodně mě dostala koncem a jsem zvědavá na další díly.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Erin Walentine Sammael Erin Walentine Sammael | Web | 29. března 2018 v 13:08 | Reagovat

To vypadá dobře

2 knizniholky knizniholky | 29. března 2018 v 13:45 | Reagovat

[1]: Doopravdy je to hodně zajímavé. Za pokus (a přečtení) to rozhodně stojí :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama