S. J. Maas: Dvůr křídel a zmaru

29. března 2018 v 13:31 |  Sci-fi, Fantasy
Jak dopadne válka proti Hybernu?
Podaří se udržet Zeď a ochránit lidi? Bude na to dostatek spojenců?

Miška:

Četla jsem napřed anglicky (fakt jsem nemohla čekat tak strašně dlouho na pokračování!!!) a teď i česky. Po dvojce jsem si říkala, že samozřejmě budu zklamaná, že po tom všem s Rhysem a rodinou Nočního dvora, to prostě jinak ani nepůjde.
Jak já jsem se pletla! Proč? Protože tady nebylo prakticky co škrtat, furt se něco dělo, a i když se nic nedělo, tak to ale nebyla nuda :-D. Vymýšlení strategie, odhadování možných spojenců i nepřátel, tajnůstkaření, nová místa vílího světa… Tady toho všeho bylo mraky. Na scéně se objevily staré známé postavy a všechno to mělo grády.
Aby si přišly na své i romantikychtivé čtenářky, tak to bylo prodchnuté sem tam nějakou erotickou scénou, dojemným shledáním, škádlením,… Nesta s Cassianem váleli.
Fakt jsem do teď překvapená, jak strašně lehko se mi ta kniha četla. Protože na závěrečném dílu série se toho dá zkazit tolik! Už jen když vidíte, kolik stránek Sarah zvládla zaplnit.
Strašně se mi líbilo větší zapojení postav typu Řezbář kostí, Bryaxis… Nejdojemnější scéna se Surielem, ta neměla chybu.
A teda trochu mi vadilo, jaký byl tady z Rhyse najednou chudáček. Furt si jen stěžoval, jak tohle nejde, tamto nejde, jak je ze všeho unavený a jak už na to nemá. Ještě, že měl Feyre, aby to za něj všechno vyřešila… Ocenila bych, kdyby autorka nechala Rhyse Rhysem a nedělala z něj slabocha. Naštěstí to nebylo až tak do očí bijící, budiž jí to prominuto.
Jenže moment. Co to sakra bylo za konec?! Jasně, chápu, že někdo potřebuje fakt HAPPY END, ale tohle bylo moc. Takže vymazat a napsat znova!
A teď budu hodně SPOILEROVAT. To vážně musela z každého udělat klaďase? Nestačilo, že Tamlin je hodný, že Eris je vlastně hodný, že Nesta už není taková mrcha, že Jurian to taky celé myslí dobře,… ne to by bylo málo.
Všichni jsme čekali, že situaci nakonec nějak změní příchod nového vojska, že v tom bude mít prsty Lucien a ztracená královna a že se na scéně určitě na poslední chvíli obejví i Miryam s Drakonem, a to se taky stalo, což bylo svým způsobem trochu zklamání, ale budiž.
Proč do toho kurnik musela ještě zatahovat Kupeckého prince?! Chcete vědět proč? Aby měla koho zabít. Jako Amren miluji, ale nemohla aspoň tu teda nechat mrtvou?!
Ale jsem ráda, že když už z Tamlina musela udělat znova klaďase, tak k tomu využila i "Feyere, buď šťastná." To tam tak krásně sedlo, až mrazilo.
A bonusové body má za rozehrané nedořešené možnosti. Třeba: Lucien a Elain ale hlavně Lucien coby nástupce Heliona. Nesta s Cassainem. Beron, Eris a Rhysův dluh,…

Za mě paráda, jen ten konec neeeeeeeee.

Zuzka:

Fenomenální závěr trilogie.

Obvykle si stěžuji, že je S. J. Maas ukecaná a příběh zbytečně brzdí hluchá místa, tak teď prohlašuji, že tady to tak není! Kniha má nějakých 700 stran a všechny jsou nabité dějem, od kterého se nemůžete odtrhnout. Možná vám jen dojde, jak málo se toho v předchozím díle vlastně stalo, protože tady se děje pořád něco. Předvídatelné? Ani trochu. Protože šílené nápady, se kterými přichází Feyre nebo ostatní, to by nám nikdy na mysl nepřišlo.

Je strašně těžké něco říci a neSPOILEROVAT, takže se omlouvám, ale budu:

Setkání vladařů? Brilantní scéna. Tamlin a Jurian a jejich pletichy? Dokonalé. Ano, Tamlin není takový padouch, jak někteří doufali. Vlastně mám na autorku celkem zlost, že hádce s ním nedala víc prostoru. I když on to podstatné řekl, Feyre si z něj udělala ve své hlavě monstrum, ale on takový není. Bojuje proti tyranii, staví se na stranu dobra, a že má minulost? To má každý. Rhys taky… takže přestaňte používat dvojí metr.

Helion, Mor a vlastně celé téma sexuality mě zaskočilo. Ne že by mi vadilo, ale v tomhle žánru to člověk prostě nečeká. Napřed se sem tam zmíní, že je někdo něčí milenka, pak má vladař milence a najednou se tu řeší trojka, vlastně čtyřka a na pohlaví nesejde… A korunu tomu nasadí doznání Morrigan, které do příběhu pasuje jak p*del na hrnec, ale stejně je člověk šokovaný, že to tu je. I když u S. J. Maas bychom se asi neměli divit ničemu.

Já tomuto dílu nemohu dát pět hvězdiček a to ze dvou důvodů - prvním je návrat otce se smrtící flotilou - ale no ták! Vždyť je to jak pěst na oko, když ho tam tak nutně potřebovala, tak ho měl dotáhnout král jako zajatce, ale tohle jeho gesto a ještě vyznání Nestě a… prostě ne. A pak Amren - zaradovala jsem se, když se zdálo, že je zrádce, vážně - konečně by Dvůr snů měl maličkatou chybičku, ale ne… zas se to vysvětlí. Dobře, nevadí. Protože je za to cena - Amren se obětuje. Skvělý nápad. Přece z takovéhle bitvy nemohou vyváznout všichni živí. Jenže… ach bože, ona se vrátí? Proč? Prostě proč! To je úplně mimo. Nereálné. Já vím, mluvit o realitě ve světě víl, ale… Příběh je tím úplně shozen. Vlastně jsem pak z vítězství ani neměla radost. Bylo až moc laciné. Jak říkám, autorka si nechce rozhněvat čtenáře.

Dotažení a nedotažení dalších linek - Nestu nesnáším, říkejte si, co chcete, ale ona není dobrá sestra. Možná pro Elain ano, ale pro Feyre ne. A u mě to neomlouvá nic. I tak si ale S. J. Maas nechala neuvěřitelného prostoru po pokračování. Osobně bych upřednostnila, kdyby se vykašlala na Rhyse s Feyre a věnovala se jiným postavám. Je tu tolik námětů - Azriel, Elain a Lucien s jeho nástupnictvím na trůn, o kterém ani neví, že na něj má právo. Eris a…? Co sakra Eris… vždyť teď je někde mezi dobrým a špatným, Nesta a Cassian a hlavně odplata královnám!

Pokud to nevíte, autorka chystá další tři knihy. A pochopitelně i pár novel, takže je na co se těšit.

Markétka:

Tak a je to tu poslední díl série, který jsem si moc užila. Jen ten konec mě nepřesvědčil. Bude trocha spoilerů. Začátek, Feyre se dostane k Tamlinovi, kde mu to pěkně nandá, za to co jí provedl. I když to měla mistrně promyšlené, tak v konečném důsledku to asi nebyl dobrý nápad. Ale stejně jsem si to užila. Následné usmíření s Lucienem, za to jsem byla hodně ráda. Lucien je sympaťák a bylo mi ho líto. Všechny její tréninky s Cassienem a Azrielem. Tyhle postavy jsou tak skvěle naspané. Scéna kdy narazí na Bryaxise. Ta stvůra se mi od začátku líbila a moc jsem chtěla, aby jim šel pomoct. Setkání se Surielem, kterou jsem obrečela. No některé "potvory" si prostě zamilujete. Porada Vladařů, to byla ale dlouhá kapitola a jak stála za to. Akorát jsem si říkala, když byla chráněná kouzly, proti tomu, aby na sebe útočili, tak jak to, že Azriel i Feyre poměrně beztrestně předváděli, co umí. Jediné, co si mohla už o něco víc odpustit byli erotické scény. Ty byly ták dlouhé. No Rhysand má prostě výdrž. Bohatě stačil odstaveček a jedeme dál, jako ke konci knihy. A proč se mi nelíbil konec? Feyre se rozhodla, že dojde pro pomoc. Pomoc získala, ale najednou byla někde jinde, o ničem se neví. Přišlo mi, že hodně skáče. Pak taky autorka zneužila Kotlíku, aby Feyre viděla, co se děje někde úplně jinde, protože to bylo pro děj podstatné. Ale prostě to, jak se to tímto vyřešilo, mi přišlo divné. A zmrtvýchvstání jedné z postav? Rozhodně chci aby ta postava žila, ale jak byla hned poté, co se probrala ležérní a v klidu. To prostě taky nebylo ono. Mělo se něco trochu stát.
Ale celek knihy je tak nabitý dějem, zvraty, odhalením, ale taky scénami, kdy si říkáte, tak už to řekni, řekni mu/jí to. A stejně neřeknou, takže si můžete domýšlet, jak to bude dál. A tudíž ne všechny dějové linky mějí svůj jasný konec. To zakončení lehce pozvedá.
Celá série každopádně stojí za to. Nový svět, nová hrdinka, nový příběh. Už se těším, až si jí přečtu znovu. I když teď teda nevím, jak vydržím ten první díl bez Rhyse. :D 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 R. R. | 29. března 2018 v 17:05 | Reagovat

Ještě jsem nečetla, chystám se na ni.. jenom teda - není to trilogie a ani to není poslední díl. V zahraničí bude prvního května vycházet čtvrtý díl a podle toho co vím, má jich být ještě víc.

2 Knizni holky Knizni holky | 29. března 2018 v 17:43 | Reagovat

Zatim to trilogie je. I to tak bylo puvodne zamyslene. Ze vychazeji dalsi knihy piseme v souhrnem clanku. Jen se jeste nevi, jestli maji byt prime pokracovani nebo to bude jen lehce navazujici trilogie... zatim tezko rict ;-)  :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama