Richelle Mead: Vampýrská akademie

8. března 2018 v 13:00 |  Sci-fi, Fantasy
Strhující romantická upírská série kde každé vítězství něco stojí a ani vyvolení nedostanou nic zadarmo.

Zuzka:

Přiznávám, není lehké napsat něco smysluplného, když jsem celou akademii četla minimálně před pěti lety. Každopádně ale můžu říci, že je to úžasná série. (A pro boha, nikdo se nedívejte na film!) Typické YA a ještě plné upírů, kteří se netřpytí. Ba naopak - bez lidské krve nedají ani ránu. Co víc si přát. Příběh Rose a Dimitrije je stěžejní, ale zároveň ustoupí do pozadí kdykoliv je potřeba řešit něco jiného. Dokonce můžete mít i pocit, jako by se Dimitri v některých knihách sotva mihnul, ale vážně to nijak nevadí. Richelle Mead je skvělá vypravěčka - nepotřebuje zbytečný balast a plané žvanění o ničem, aby zaplnila požadovaný počet stránek, a jejímu stylu musí podlehnout každý. A když říkám každý, myslím každý - dokonce i ti, kteří prostě nečtou, jelikož je to nebaví. Tohle je bavit bude. (Bohužel to už neplatí pro její další knihy. Alespoň ne pro ty, které vyšly v češtině.)
Krásně promyšlený svět - tedy, svět v našem světě - Morojové, Dhampýři a Strigojové - vše má jasně daná pravidla a nevybočuje se z nich.
Na své si přijdou i milovníci "detektivních zápletek". Hned v první knize si totiž musíte pokládat otázku, kdo za tím vším stojí? A když přijde na obvinění z vraždy, pak společně s hrdiny zjišťujete, kdo to sakra mohl udělat a hlavně proč.
A nouze není ani o napětí. Hned od začátku víte, že Rose s Lissou utekly, ale netušíte proč. Bohužel - tedy pro mě bohužel - se to dozvíme zbytečně brzo, ale pro navození atmosféry to stačí. A pak… (nechci Spoilerovat) on umře? To jako fakt? No to ne! A už nemůžete přestat číst. Až do konce.
Je celkem jedno, jestli vám přiroste k srdci prostořeká Rose, která nakope zadek nejednomu Strigojovi nebo si oblíbíte kohokoliv jiného, protože prostor tu mají i vedlejší postavy. A co teprve Lissa s Christianem… No a ano, uznávám, je tu náznak milostného trojúhelníku - už delší dobu je nesnáším, protože jsou vždycky stejné a nudné, ale tady ne. Protože to není klasický trojúhelník, vlastně spíš čtyřúhelník, každopádně nádherně pasuje do děje a Adrian je tak skvělá postava, že naprosto chápu autorku, která musela pokračovat sepsáním Pokrevních pout, jelikož si tenhle zhýralec zasloužil celou další sérii.

Miška:

Vampýrská akademie je naprosto úžasná a já jí totálně propadla. Jen musím předem upozornit, že ne každému se do ní lehko začte. Osvojit si rychle všechny ty nové upírské pojmy, které na vás Richelle Mead vychrlí, není zrovna jednoduché a sem tam se setkám s někým, kdo se tím začátkem přes všechna pozitiva prostě neprokousal.
Mně je těch, co se nezačetli, tááák líto! Připravit se o takovou jízdu! Zkrátka a dobře se tím prokousejte za každou cenu! Udělejte si na to jeden večer čas a klídek, protože nemá smysl tu první knihu na začátku odkládat, tak se do ní nikdy neponoříte.
Navíc pokud jste VA ještě nečetli, máte obří výhodu. Série už je hotová, takže nemusíte čekat na nové díly a znovu a znovu se "do toho dostávat".
A co je na VA tak super? Máte tady jednu osobnost vedle druhé. Žádné nevýrazné uťápnuté hrdinky, co se utápí v sebelítosti a čekají, až je někdo zachrání. Rose totiž s každým zatočí a o všechno se postará. Intriky, detektivní zápletky, něco málo romantiky a hlavně akce, to tady na vás čeká. Samozřejmě, že ty vztahy se tam řeší v každém dílu. Jednou spolu chodí víc jednou míň, pak jsou na sebe naštvaný… to k tomu patří, ale sérii to o nic neochuzuje.
Film rozhodně vidět nepotřebujete! Stačí se kouknout na pár fotek Dimitrije a uvidíte proč. I když Rose vybrali skvěle. Škoda…

Jinak pokračujte klidně i Pokrevními pouty, obzvlášť pokud jste si zamilovali Adriana (tak jako já!!!). Jen si možná dejte chvilku pauzu. Rose je v nich fakt jen minimálně, tak se od ní musíte odpoutat :-D
A o Pokrevních poutech si pak "popovídáme" samostatně, k těm mám taky co říct :-D

Monča:

Nikdy jsem nebyla žádný čtenář a nebyla jsem schopna přečíst ani knihy k maturitě. Co knihy, já jsem nepřečetla ani všechny výtahy z těch knih, ale TOHLE!!! Nechala jsem si od Zuzky doporučit nějakou knihu, abych zabila volné odpoledne, moje požadavky zněly jasně: "Chci něco jednoduchého a čtivého." Dostala jsem do ruky první díl Vampýrské akademie a myslela si, že si ze mě dělá legraci. Nicméně jsem se pustila do čtení a mohu říct, že po prvních kapitolách jsem se chovala velice nespolečensky. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout a nutně jsem to POTŘEBOVALA dočíst. Když mi řekla, že to má dalších pět dílů, hned jsem se do nich pustila a celou sérii jsem přečetla ani ne za 9 dní.
Nutno podotknout, že jsem tolik knih do té doby ani nepřečetla. Tato kniha pro mě byla naprosto perfektním vzpružením a vstupem do čtenářského života. Příběh byl napínavý, nechtěla jsem přestat číst a musela jsem se přemáhat, abych v těch nejnapínavějších chvílích neotočila na poslední stranu a nepřesvědčila se, že to všechno dobře dopadne. V některých místech mi v hlavě zněl hlas "nééé, takhle to přeci být nemůže" a jak se zdá, mohlo…
Nemůžu nic než doporučit knihu všem čtenářům, kteří mají rádi napínavý příběh plný nenadálých zvratů.

Rádi něco fantasy s milostnou zápletkou? Pak určitě zkuste: Dvůr trnů a růží, Na lovu, Drahokamy, Měsíční kroniky, Mediátor, někteří byste mohli propadnout i Nástrojům smrti.
Upírů vám moc doporučit nemůžeme - rozhodně nezkoušejte Upíří deníky. To si raději dejte Stmívání.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama