Kiera Cass: Selekce

12. března 2018 v 20:12 |  Romance
Romantická série o dívce, která si své místo nemusí jen vybojovat, ale také vyhrát.

Zuzka:

Hned na první pohled čtenáře - tedy čtenářky - zaujme obálka. Tahle se skutečně povedla. Osobně si myslím, že právě díky ní se Selekce stala tak vyhledávanou.
Samotná kniha nebyla špatná. Autorce musím přiznat neuvěřitelně čtivý styl, který nikdy nedrhne. Navíc umí krásně vykreslit situace, takže se u čtení prohýbáte smíchy.

Osobně jsem ale měla velký problém s příběhem. Nemohla jsem se zbavit dojmu, že jsem tohle už někde četla. A také že ano. Zahrada nesmrtelnosti od Lauren DeStefano totiž začínala na stejném principu. Dívky a jeden chlap. Soutěž nebo boj, dobrovolně nebo proti své vůli, to bylo vážně vedlejší. V Selekci je na pozadí válka a hlad, v Zahradě nesmrtelnosti experimenty na lidech… Přiznávám, že experimenty byly zajímavější, protože už v první knize Selekce čtenář tuší, že je třeba válku vyhrát a svrhnout systém, a to podezřele zavání Hunger Games. Originalita se začíná vytrácet a vy se jen modlíte, aby se další dily nezvrhly ve spoustu keců ohledně milostného trojúhelníku, který je tu naznačen, ale nijak neobtěžuje.

Elita vám ale hned na začátku sebere všechny iluze. Ano, je tu milostný trojúhelník. A je tak špatný jak jen to jde. Amerika je moc pitomá i na své jméno a svůj věk. A do centra dění se jen horko těžko dostane něco zajímavého, a když už, tak to zase hned mizí, protože se přeci všichni můžeme utlouct po otázce Maxon nebo Aspen?
Styl je stále stejně poutavý, čtivý a svižný, takže knihu přečtete rychle, ale tím spíš si všimnete, že jí vlastně cosi chybí. A komu zbydou síly na třetí díl, když už je mu zcela jasné, že se nic světaborného konat nebude? A tak možná jednou vytáhnete z regálu První a pustíte se do ní. Bez nejmenšího překvapení jí slupnete nebo ji jen prolistujete tak jako já, možná se pozastavíte nad tím, že ani happy end by nebyl dostatečně happy. Ještě je potřeba napravit nějaké záporáky a zařídit, aby byly šťastné všechny postavy, a pak si konečně můžete oddechnout, že máte celou sérii za sebou.

Ale ne… ona vydává další :D

Miška:

Co říct k Selekci? Je to mor, který nakonec musíte dočíst, protože i když je to díl od dílu slabší, prostě vám to nedá.
Jako celek bych to shrnula na čtivou hodně naivní absolutně oddechovou romanťárnu.
Selekce, první díl, byl nejsilnější. Nejspíš díky tomu, že se v něm autorka, Kiera, nesnažila vyřešit všechny problémy světa, ale celé to spíš bylo ve stylu reality show Milionář hledá manželku. První díl se mi prostě přes všechno líbil. A to nesnáším trojúhelníky a ještě víc hrdinky, co se neumí rozhodnout.
Pak už to byl jen děs. Elita vytáhla do popředí všechno to, co mi v prvním díle vadilo, ale nijak to tam neobtěžovalo. Takže trojúhelník se rozjel na plné obrátky, Amerika se chovala jak úplná blbka a navíc do děje přibyla spousta a spousta politikaření, která byla tak neobratně a přihlouple napsaná, že to snad radši autorka měla vynechat.
A vrchol celé série? No nějak už to skončit prostě muselo :-D Ještě více politikaření, rádoby akce, všichni jsou na sebe navzájem naštvaní, protože si každý něco myslí, ale nic neříká, a každý se chová jak trotl,… Ale to je fuk… Hlavně, že to skončilo.

Přečíst jste si to prostě museli! A jste rádi, že to máte za sebou :-D Ufff!
Ale nechápejte to jen špatně. Vždyť je to obrovská poklona! I když se mi to nelíbilo, stejně jsem to všechno přečetla, jinak to nešlo! A to mám ve zvyku knihy, co se mi nelíbí, jednoduše odkládat. Takže klobouk dolů :-)

Pokud vám nevadí styl alá telenovela, tak určitě zkuste: Papírová princezna
Pokud byste raději lépe promyšlenou romantiku: Řekni mi tři věci, Pomsta a rozbřesk, Něco skutečného

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama