Kelly Oram: Cinder a Ella

26. března 2018 v 20:28 |  Young Adult

Zuzka:

Tohle byla pecka!
Budu se snažit nespoilerovat, ale nic slíbit nemůžu. Tahle knížka vás pohltí. A taky rozbrečí a nakonec vám dá tolik potřebný klid.
Sice mě hned na začátku naštvali, že napsali do anotace až moc, jenže jak jsem začala číst, tak jsem zjistila, že tam to podstatné vlastně vůbec není. Naštěstí. Takže se připravte na dvě ich-formy. Jednu za Cindera, totiž Briana a druhou za Ellu. Každý řeší své problémy, oba jsou sotva odrostlí puberťáci, jenže… v jejich světech nebo tělech by asi nikdo žít nechtěl.
Cinder a Ella je tak úžasně napsaná, že ji bez problémů přečtete na jeden zátah. Co bez problémů - prostě budete muset, protože se na ni nedá přestat myslet, když ji náhodou musíte odložit. A že se na konci dočkáme duhy a jednorožců - no tak to jsme všichni snad chtěli a čekali, takže není na co si stěžovat. Bez cukru na konci by to bylo spíš na sebevraždu a hluboké deprese.
Pokud mám knize něco vytknout (a fakt se mi nechce, protože ji řadím mezi top), pak je to nedostatek běžných soudných osob. To jako vážně - vážně se v Ellině okolí nenašel nikdo, kdo by zařval na celou školu nebo dům jejího táty: "Tak už se sakra proberte!" Jak je možné, že ji nejen nikdo nelituje, ale ještě jsou na ni všichni hnusní? Ano, chápeme postoj táty, Any i Jennifer, ale co celá škola? Jistě, objeví se Vivian, ale za jakých okolností? Proč tam nebyl nikdo, kdo by už první den poslal tyrany do p*dele? Ale uznávám, že kdyby tam někdo takový byl, příběh celé knihy by vlastně nevznikl. Nebo by nebyl tak silný. Autorka se vážně snažila znepříjemnit Elle život tak moc, jak jen se dalo. Mámu zabila a hodila ji do LA, kde žijí jen panenky Barbie - co do vzhledu i do velikosti mozku…

Nechci vám prozradit víc, takže si to přečtěte. Prostě si to přečtěte a tečka J
A ještě přátelské varování - jestli budete stejně jako já toužit po přečtení Druidského prince - tak máte smůlu. Ty knihy neexistují!

Miška:

Dojemné převyprávění Popelky. Se vším, co má pravá moderní Popelka mít.
Dvě nevlastní sestry z nichž jedna je ta hodnější, zle se jevící macecha a krásný princ v podobě slavného filmového herce na vzestupu.
Jako všechno odehrávající se v USA mi i tohle připadalo značně extrémní, ale už jsem byla několikrát upozorněná, že ta "včelí královna" se svýma nohslednicema není na amerických středních školách žádný výmsl, že to tak opdravu je a že tam každý musí někam patřit, prostě se chtě nechtě musíte zapojit do nějaké zájmové činnosti, jinak na vás všichni budou koukat skrz prsty. Takže těžko říct, jak reálný nebo nereálný příběh Elly mezi elitou je. U nás si takovou šikanu nedovedu představit.
Každopádně vám jí bude neskutečně líto a situace, ve kterých se ocitne vám budou rvát srdce.
Princ/Cinder/Brian je taky skvěle napsaný a ani jeho situace vám nebude lhostejná. Je opravdu hodně těžké si hlavni hrdiny nezamilovat. Já se celou dobu těšila, až se konečně dočkají svého happy endu. I když vzhledem k plánovanému pokračování je jasné, že se se životem ještě budou chvíli prát.
Věřím, že knížka se bude všem knihomolkám líbit, vždyť hlavní hrdinka je jednou z nás! A navíc bloggerka. Já byla příběhem naprosto unešená.
A na závěr si stejně jako Zuzka musím postesknout, že Druidského prince si nepřečteme… Ale co my víme, třeba se autorka pochlapí a fakt ho jednou napíše :-D

Markétka:

Tahle knížka vás neuvěřitelně odrovná. Hlavně linkou nesmírného utrpení, lidské krutosti, ale vyrovná to obrovským přátelstvím a láskou. Ještě že tak! To co Ella zažívá by nikdo nikomu nepřál a situace do kterých se dostává a okolí ji do nich nutí, jsou neuvěřitelné. Opravdu si říkáte, jestli jsou všichni tak tupí? Některé věci se vysvětlí. Například když Jennifer nechce, aby si Ella vzala šaty po své matce na společnou večeři. Nebylo to proto, že by se za ní styděla, ale bála se reakce ostatních, protože to zná ze své profese modelky. Ale proboha, proč to říkat, tak jak to řekla? No někteří se chovají jako slon v porcelánu. Ještě že je tu Cinder! Brian. Je super vidět svět z jeho pohledu a je neuvěřitelné, jak jsou někteří vypočítaví. Kniha je opravdu emočně náročná, ale vyvážená. Trpíte s Ellou, ale zárověň musíte milovat Briana pro jeho skvělý humor a velké ego. Scénu na FantasyConu jsem si vážně užívala. To prozření bylo velmi zábavné :D

"Řekni mi auto."

Jsem moc ráda, že alespoň jedna sestra našla cestu k Elle a vztah rodiny se zlepšuje. Velmi mě překvapila postava Roba. Ze zamilovaného kluka se stane přítel na celý život. To asi málokdo dokáže. Na konci knihy bylo několik skvělých momentů. Jak už jsem zmiňovala omluva Jennifer. Pak také pravda, kterou Elle odhalil otec o tom jak poznal její matku a co se mezi nimi odehrálo. Konečně člověk alespoň trochu chápe. A stejně nechápe! Je to těžké. A díky tomu všemu je atmosféra mnohem lepší a Ellin podpůrný systém vážně funguje. Uf!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Betty - hlavavknihach Betty - hlavavknihach | Web | 31. března 2018 v 20:43 | Reagovat

O téhle knize přemýšlím, že si ji koupím příští týden, ale Bůh ví po čem na konec v knihkupectví sáhnu,ale hodně o ní uvažuji :-)

2 knizniholky knizniholky | Web | 31. března 2018 v 21:12 | Reagovat

Já si přečetla u Zuzky doma pár stránek a hned jsem si utíkala koupit svůj výtisk :-D

3 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 31. března 2018 v 23:01 | Reagovat

První, co jsem při čtení téhle knihy udělala, bylo googlení, kde sehnat Druidského prince. A ukázalo se, že ta kniha prostě neexistuje. Každopádně román jsem přelouskala v angličtině, v níž se brzo vrhnu i na pokračování a souhlasím s tím, že kniha je skvělá. Sice typická moderní Popelka, u níž víte, jak dopadne, ale přesto velmi dobře napsaná a ne úplně banální. :)

4 knizniholky knizniholky | Web | 1. dubna 2018 v 5:48 | Reagovat

[3]:

Tak to jsme zvědavé, co na pokračování budeš říkat :-) trošku se ho bojíme, přece jen jsme jim přály ten jiejich Happy End ;-)
Miška

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama