Katja Millay: Moře klidu

7. března 2018 v 21:57 |  Young Adult
Lidská duše je složitá a její uzdravení stojí hodně sil.

Miška:

Moře klidu je moje srdeční záležitost, takže se omlouvám, jestli budu až moc zaujatá.
Má jednu jedinou obrovskou chybu. Katja Millay, autorka, totiž zatím nenapsala nic jiného!
Na jednu stranu je to naprosto typické YA z americké střední školy, psané Ich formou se dvěma úhly pohledu. Nasty a Joshe. Když to vezmeme hodně stručně. Prostě holka s klukem, co dost vyčnívají, si k sobě najdou cestu a PRÁSK je z toho láska.
Na druhou stranu na tom typického není vůbec nic. Nebo aspoň pro mě :-D
Už začátek vám lehce zamotá hlavu, autorka totiž mistrně pracuje s detaily a kousíček po kousíčku odhaluje důležité informace jak ze současných životů hlavních postav tak z jejich minulosti.
Občas máte pocit, že by autorka mohla něco vynechat nebo proškratat, jenže to byste pak nepochopili psychologii postav nebo by vám něco důležitého uniklo. Jak už jsem říkala, detail v tomhle příběhu hraje veledůležitou roli.
Nastya nastupuje do nové školy. Nikdo ji nezná a jí to tak vyhovuje. Ze začátku se s nikým nechce seznámit a svou pravou tvář maskuje hromadou šminek, vysokými podpatky a mini oblečením, co neponechává žádný prostor představivosti.
Jenže i když o kamarády nestojí, a věřte, že je s vervou odmítá na všech možných frontách, stejně si jich pár najde. A takového Drewa budete milovat.
Josh už je na škole starý mazák, lidé z něj mají respekt a vyhýbají se mu. Jeho příběh tam každý zná a Nastyu fascinuje, jenže jak o tom klukovi zjisit něco víc, když sama s nikým nechce kamarádit? A jak to tak bývá, tak si lezou na nervy, jeden druhého se snaží od sebe odehnat, ale jsou jako magenty, co jsou k sobě neustále přitahovány.

Ubíhající kapitoly vám postupně odhalují pravé tváře obou hrdinů. Oba jsou vnitřně docela ukecaní, a co na sebe prásknou, vás nustí číst dál a dál a nepřestat, dokud nebudete znát všechny dílky skládačky.
Nastya má pár zajímavých koníčků pečení, běhání a… sbírání jmen. Josh si zase rád hraje se dřevem. Prostě typičtí teenageři :-D Musím říct, že koníčky jim tedy autorka vybrala dokonale.

"Porotože Oreo ničím nenahradíš. Věřte mi zkusila jsem to."

Předem můžu říct, že pokud se do knížky pustíte, nejspíš se ocitnete v jedné ze tří kategorií. Buď vám to bude připadat jako naprostá nuda a příběh ani nedočtete (co si budeme povídat, není to akční ani napínavé) nebo si řeknete "ale jo", a nebo z něj budete tak nadšení jako já. Budete se k němu a k jeho částem opakovaně vracet, budete mít zlomené srdce a budete to milovat.
A pokud stanete v "mé kategorie", tak si ten příběh obvzlášť zamilujete, až si přečtete poslední větu, protože ta vám vyrazí dech a knížku budete chtít číst znova a znova a znova.
TIP: Pokud vládnete angličtinou je to ještě lepší!!!


ZKRÁTKA A DOBŘE: MUST READ!

PS: Je to jedno z prvních YA tohohle typu, takže pokud vám příběh Nasty bude připadat povědomý, vězte, že tenhle byl ale ten první.

Zuzka:

Čtení Moře klidu pro mě bylo zvláštní. První třetinu, možná půlku jsem se pořád smála. Ono taky kdo by se nesmál, když hlavní hrdinka nemluví, a přesto umí dát svůj názor dost dobře najevo. Pochopitelně to všechno je protkáno vláknem záhadna, jelikož čtenář netuší, co se stalo. Nastya ani Josh neřeknou na plno, co je tak moc ovlivnilo a oddělilo od ostatních, takže se můžeme jen dohadovat.
Napsat něco o téhle knize bez spoilerů je vážně obtížné, ale rozhodně vám můžu říci, že to není tak odpočinková četba, jak by se mohlo zdát. A to nejen kvůli závažným tématům, ale také proto že se čtenář musí soustředit a řádně vnímat každou větu. Autorka zjevně nepočítá s tím, že by knihu měl číst i nějaký "blbec", takže vše nevysvětluje jak pro pětileté dítě. Nechává prostor čtenáři, aby si na základě detailů domýšlel sám. A to je vážně skvělé!
Já jsem z knihy nebyla nadšená tak jako Miška, ale to neznamená, že by se mi nelíbila. Mě jen vadí slabé rodiny a lidi, co si vzájemně ubližují a ospravedlňují to, kdo ví čím. I tak ale… je třeba knihu dočíst, protože poslední věta změní úplně všechno. A kdyby vám tohle nestačilo, tak se alespoň dozvíte, co znamená "mindfuck" a kvůli tomu Moře klidu klidně přelouskají i ti, co se po milostných příbězích neutlučou.

Markétka:

Neuvěřitelně těžký příběh. Zajímavě podaný. Moc se mi líbilo, jak veškeré informace dostáváme velmi velmi pomalu. Tudíž se alespoň v nějakém směru cítíme jako postavy. Ale cítit se jako ony doopravdy, to bych vážně nechtěla.
Byl to krásný příběh o důvěře, lásce a v jistém smyslu psychické odolnosti. I když je Nastya prakticky na dně a jen díky běhání a psaní se drží při smyslech.
Malý SPOILER: Od začátku se mi nelíbilo jméno Nastya. Říkala jsem si, o rusce se mi číst nechce. Nesedí to k ní, což je dobře, protože to není ona. ;) Konec SPOILERU.
Myšlenka jmen a jejích významů byla moc příjemná, dávala příběhu zajímavou linku. Jen mi chyběl význam jména Emily.
I přes těžké téma je kniha velmi čtivá a v jistých částech prostě nemůžete přestat číst. Jestli se ke knize dostanete, jisto jistě vás zasáhne.


Pokud máte rádi příběhy, které vás vezmou za srdce, pak zkuste také: Možná jednou, Řekni mi tři věci, Cinder & Ella.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama