Jessica Khoury: Zakázané přání

10. března 2018 v 20:57 |  Sci-fi, Fantasy
Retelling pohádky o Aladinovi a kouzelné lampě.

Zuzka:

Tak tohle byla tragédie.
Vážně nemůžu říct nic jiného než že je to celé nepovedené. A přitom byl základ tak dobrý: zajímavý svět plný džinů, záporák v podobě králova bratra, princezna, která nehodlá jen tak sedět v polštářích a dívat se, jak její lidé trpí. A hlavně džinka místo džina. V tento moment jsem byla nadšená. První odchylka od pohádky o Aladinovi a vypadala tak slibně. Tím to ale končí.
Příběh je jednoduše ubohý. Všechno pěkné je totiž z Aladina a to, co je tam dodané nestojí za nic. Spíš to děj jen kazí. Například džinka je žena jen proto, abychom měli osobu pro milostnou zápletku zakázané lásky, která nás otravuje celou dobu. Skutečně otravuje, protože jak se zdá, není nic důležitějšího než chlap a to i za předpokladu, že jí hrozí smrt.
Zvláštní ale je, že autorka krásně pracuje s jazykem. A v obřím rozporu s tím bohužel není dobrá vypravěčka. Kdybych měla jen vyjmenovat dějotvorné body, pak by každému připadalo, že kniha musí být dobrá, zajímavá a plná akce. Ale ono to tak není. Vše je jaksi rozplizlé a utopené v balastu citů. Závěrečná myšlenka ohledně "poslání prstenu" je (dobře, ne unikátní) brilantní, ale zas je to podáno nezáživně. Přitom Aladinův život, osud Zahry, zničení měst nebo spolek strážkyň jsou skvělé náměty, ale bohužel zpracování se nepovedlo.
Stejně tak je tu Žain - zlý džin - dokonalá postava a oni ho lstí přimějí, aby odříkal vše, co zosnoval přímo před svědky, aby bylo jasné, že jsou hrdinové liliové bílí a bez viny? To se hodí možná tak do Disneyovek, ale ne do knih 15+. Ani 13+.
A narážka na kapitána Sindibáda? Ehm, jestli je to příslib druhého dílu, já ho rozhodně číst nebudu.

Chcete zkusit něco lepšího, co naplní vaše očekávání? Pak: Jiskra v popelu, Pomsta a rozbřesk, Výjimečná (Databáze knih), Drahokamy, Drakie, Nástroje smrti

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama