Jay Asher: Proč?: 13x Proto

8. března 2018 v 21:12 |  Young Adult

Miška:

Tentokrát začnu obálkou. Protože kvůli původní české obálce jsem se do knihy málem vůbec nepustila.
Knihu jsem si našla v nějakých zahraničních žebříčcích, jako jednu z nejlepších knih YA. Na Amazonu jsem pak zjistila, že to má přes 4000 hodnocení a 4,5 hvězdičky (nyní přes 4700 hodnocení a 4,4 hvězdičky). Říkala jsem si, jak je možné, že zrovna takovýhle trhák není na pultech i u nás. A světe div se, Albatros to vydal, jen o tom nikdo nevěděl. Špatně zacílili na skupinu čtenářů, když jsem si to šla půjčit do knihovny, nejenže to bylo v dětském oddělení, ale dokonce v sekci 12-14 let.
Což jako pardon, ale tohle sebevražedné psycho, ve kterém posloucháte takovou polozpověď šikanované dívky, co se rozhodla ukončit život… do kategorie 12-14 let nepatří. A už vůbec ne s obálkou, co přímo křičí První dívčí čtení, kde vrcholem všeho bude plachá pusa na závěr.
Hlavní hrdina Clay najde na verandě balíček kazet, je tak trochu v šoku, když se z přehrávače ozve hlas bývalé spolužačky Hannah. Proč býválé? Protože spáchala sebevraždu.
Postupně se dozvídáte, co ji vedlo ke spáchání sebevraždy, kdo všechno kazety od Hannah dostal, tedy kdo a jakým způsobem může za to, že si sáhla na život.
Ne že bych s Hannah vždy sympatizovala a upřímně mi její situace až zase tak příšerná nepřipadala, ale každý se prostě rodíme s jinými duševními a osobnostními předpoklady, takže, tuhle stránku knížky neposuzuji.
Myslím si, že knížka je mistrovsky zvládnutá, baví vás poslouchat dál, postupně všemu přicházet na kloub, Calye si zamilujete a nejspíš z toho všeho budete trochu zdeptaní.
Každopádně to stojí za přečtení. Dovedu si představit, že to v USA způsobilo v rámci YA literatury pořádný poprask.
Knihu v Čr bohužel proslavil až seriál, který byl podle knížky natočený. Proč bohužel? Podle hodnocení na databázi jsou ti, co napřed viděli seriál, a pak si přečetli knihu, knihou zklamaní. Při opačném postupu to tak není. Já se na seriál zatím nechystám, o něm mi budete muset asi vyprávět :-D Viděla jsem první díl, a i když vypadal dobře, nějak se nemůžu dokopat a koukat dál.

A seriál má přece jen jedno plus. Albatros dělal dotisk s novýma obálkama! :-D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Mějte prosím pochopení. Náš blog je zcela nový a mákáme jako divé, abychom sepsaly všechno, co Vám slibujeme.