Jay Asher: Proč?: 13x Proto

8. března 2018 v 21:12 |  Young Adult
(Nelekejte se - kniha je jen jedna, ale obálek existuje spousta a zrovna tady nám připadá důležité Vám je ukázat.)

Miška:

Tentokrát začnu obálkou. Protože kvůli původní české obálce jsem se do knihy málem vůbec nepustila.
Knihu jsem si našla v nějakých zahraničních žebříčcích, jako jednu z nejlepších knih YA. Na Amazonu jsem pak zjistila, že to má přes 4000 hodnocení a 4,5 hvězdičky (nyní přes 4700 hodnocení a 4,4 hvězdičky). Říkala jsem si, jak je možné, že zrovna takovýhle trhák není na pultech i u nás. A světe div se, Albatros to vydal, jen o tom nikdo nevěděl. Špatně zacílili na skupinu čtenářů, když jsem si to šla půjčit do knihovny, nejenže to bylo v dětském oddělení, ale dokonce v sekci 12-14 let.
Což jako pardon, ale tohle sebevražedné YA psycho, ve kterém posloucháte takovou polozpověď šikanované dívky, co se rozhodla ukončit život… do kategorie 12-14 let nepatří. A už vůbec ne s obálkou, co přímo křičí První dívčí čtení, kde vrcholem všeho bude plachá pusa na závěr.
Hlavní hrdina Clay najde na verandě balíček kazet, je tak trochu v šoku, když se z přehrávače ozve hlas bývalé spolužačky Hannah. Proč býválé? Protože spáchala sebevraždu.
Postupně se dozvídáte, co ji vedlo ke spáchání sebevraždy, kdo všechno kazety od Hannah dostal, tedy kdo a jakým způsobem může za to, že si sáhla na život.
Ne že bych s Hannah vždy sympatizovala a upřímně mi její situace až zase tak příšerná nepřipadala, ale každý se prostě rodíme s jinými duševními a osobnostními předpoklady, takže, tuhle stránku knížky neposuzuji.
Myslím si, že knížka je mistrovsky zvládnutá, baví vás poslouchat dál, postupně všemu přicházet na kloub, Calye si zamilujete a nejspíš z toho všeho budete trochu zdeptaní.
Každopádně to stojí za přečtení. Dovedu si představit, že to v USA způsobilo v rámci YA literatury pořádný poprask.
Knihu v Čr bohužel proslavil až seriál, který byl podle knížky natočený. Proč bohužel? Podle hodnocení na databázi jsou ti, co napřed viděli seriál, a pak si přečetli knihu, knihou zklamaní. Při opačném postupu to tak není. Já se na seriál zatím nechystám, o něm mi budete muset asi vyprávět :-D Viděla jsem první díl, a i když vypadal dobře, nějak se nemůžu dokopat a koukat dál.

A seriál má přece jen jedno plus. Albatros/CooBoo dělal/o dotisk s novýma obálkama! :-D
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama