Cynthia Hand, Brodi Ashton, Jodi Meadows: Má lady Jane

10. března 2018 v 14:09 |  Sci-fi, Fantasy
Jana Greyová - devitidenní královna.
Dosti drsná kapitola z dějin Velké Británie, ale tohle je romantická, praštěná fantasy verze.

Zuzka:

Předem vám říkám, že se jedná o historické fantasy. Třeba nebudete zaskočení tak jako já. Čekala jsem totiž jen historii, ale na tu raději zapomeňte, pokud o ní něco víte, protože autorky si nebraly servítky a překroutily všechno, co se jim nehodilo. A za to mají významné plus. Kdyby se jen trochu držely zpět, byl by z toho pořádný guláš. Ani historie, ani fantasy, ale takhle je to krásně šílené.
Můj první dojem z knihy byl - WTF?! Třeštila jsem oči na jeden fantasy výmysl za druhým - nedivte se, děj je zasazený do doby Tudorovců, a tak jsem čekala alespoň trochu úcty k tématu. Ale dámy ji neměly a vytvořily brilantní vtipný příběh. Je pravda, že mohly předstírat, že nejsou inspirovány anglickou historií, ale nakonec musím uznat, že by to byla škoda. Jindřich VIII., který se mění ve lva a podobné momenty vám vykouzlí úsměv na tváři. Čistě teoreticky máte pocit jako byste četli pojetí dějin v alternativním vesmíru.
Postava Jany je neuvěřitelná. Tedy alespoň pro ty, kteří přesně takovou kamarádku nemají. Já ji totiž znám, takže jsem umírala smíchy asi i na místech, na kterých to autorky nezamýšlely. Její posedlost knihami, panovačnost, přesvědčení o vlastní důležitosti a své pravdě a… ona je jednoduše k popukání. A rovnou říkám, že ani ostatní postavy nezaostávají.
Pokud se obáváte šílené romantické jízdy, nemusíte se bát. Ano, Jana je vdaná a to proti své vůli, ale to neznamená, že se celou knihu neřeší nic jiného. Vlastně je to spíš naopak. Hrdinové mají spoustu práce se záchranami životů, usedáním na trůn, odhalováním spiklenců, a tak dále, že jim na nějaké muchlování nezbývá čas.
Co mám ale knize za zlé, je obálka. Alespoň desetkrát se dočtete, že je Jana rusovlasá. Tak kdo mohl dát do tisku fotku se slečnou, která má výrazné hnědé vlasy? Fakt, že je mnohem starší, než by měla být, nechávám stranou, ale odlišit od sebe dvě barvy, to by snad neměl být takový problém.

Podobně šílenou knihu jen tak nenajdete, ale co zkusit třeba: Výjimečná (Databáze knih), Pomsta a rozbřesk, Královna Tearlingu

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama